SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Absurdalny przepis uderzy w e-biznes

Wymóg uzyskania pisemnej zgody na sprawdzenie wiarygodności kredytowej na zaciąganie pożyczki w Internecie, to gwóźdź do trumny rynku e-pożyczek.

Nowe prawo zmuszające pożyczkodawców do każdorazowego uzyskiwania zgody na sprawdzenie wiarygodności kredytowej klienta dla e-pożyczek, będzie miało katastrofalny wpływ na rynek, wynika z najnowszej ekspertyzy Instytutu Globalizacji.

– Proponowana zmiana ewidentnie wprowadza barierę do prowadzenia działalności gospodarczej przez Internet i ogranicza wolność gospodarczą – uważa radca prawny Tomasz Moniuszko, autor ekspertyzy pt. „Negatywne konsekwencje wprowadzania obowiązkowych dokumentów papierowych do e-biznesu, na przykładzie rynku mikropożyczek w Internecie”.

Prawodawca zmusza rynkowych graczy do uzyskiwania zgody na piśmie do usługi, która ma charakter wirtualny. To zupełne novum na rynku, na którym od dłuższego czasu wszystkie czynności prawne przybierają formę elektroniczną. Regulacja jest nieracjonalna i przyniesie jednoznacznie negatywne efekty gospodarcze.

Według Moniuszki, w sytuacji, gdy większość przedsiębiorców w Polsce stosuje w praktyce obrót elektroniczny utrzymywanie przepisów o formie pisemnej jest bezcelowe

– W przypadku usług e-biznesowych, mając na względzie realia obrotu gospodarczego, logiczne jest, że przedmiotowa zgoda byłaby uzyskiwana w formie elektronicznej – uważa autor.

Należy podkreślić negatywne konsekwencje gospodarcze po wprowadzeniu nowego prawa. Dla konsumentów będzie to ograniczenie dostępności e-pożyczek oraz przeniesienie części z klientów do szarej strefy. Dla przedsiębiorstw będzie to z kolei zahamowanie rozwoju, niższe obroty, redukcje zatrudnienia. Dla Skarbu Państwa, skoro można spodziewać się, że wiele przedsiębiorstw przeniesie swoje oddziały zagranicę, będą to mniejsze wpływy podatkowe.

W ten sposób nieprzemyślane przepisy prawne po raz kolejny uderzają w konsumentów, rynek i państwo, nie spełniając swojej roli, lecz wyłącznie kreują negatywne konsekwencje dla wymienionych stron - konkluduje Instytut Globalizacji.
 

Dołącz do dyskusji: Absurdalny przepis uderzy w e-biznes

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl