Amazon pracuje nad systemem Vega. To alternatywa dla Android TV
Amazon planuje uniezależnić się od systemu operacyjnego autorstwa Google. Na nowych przystawkach i odtwarzaczach multimedialnych Fire TV ma pojawić się system pod nazwą Vega. Obecnie są sprzedawane z oprogramowaniem FireOS, opartym na Androidzie.
Serwis Lowpass poinformował, że prace nad systemem nazywanym Vega są już zaawansowane. Został już przetestowany na urządzeniach Fire TV, a w 2024 roku może zacząć się sprzedaż pierwszych sprzętów z nowym oprogramowaniem. Z nieoficjalnych informacji wynika, że nad projektem pracuje kilkaset osób pod kierownictwem byłego inżyniera Mozilli i eksperta od JavaScript Zibi Branieckiego. Dołączył do Amazona na początku 2022 roku, aby udoskonalić asystentkę głosową Alexa.
Dlaczego Amazon porzuci rozwiązania Google?
Jednym z głównych walorów Android TV jest liczba aplikacji dostępnych w sklepie Google Play. Już rok temu było ich ponad 10 tysięcy. Na świecie funkcjonują oczywiście alternatywne systemy operacyjne do telewizorów i przystawek do streamingu, pozwalające uczynić ze starszych telewizorów sprzęty Smart TV. WebOS od LG oferuje 1277 aplikacji, natomiast Tizen Samsung około tysiąca.
Jeśli posiadamy urządzenie z Androidem lub oparte na nim, to jest największa szansa, że łatwo zainstalujemy w nim pożądaną aplikację. Na mniej popularnych systemach może być problem ze znalezieniem odtwarzaczy pirackich list m3u czy aplikacji nowych serwisów streamingowych. Na przykład Canal+ online w Android TV był dostępny od początku działalności, czyli maja 2020 roku. Blisko rok później trafił na Tizena, a dwa lata później na WebOS.
Amazon, który w ostatnich miesiącach zredukował zatrudnienie w sektorze sprzętowym o 10 tys. osób, dąży do poprawy jego wyników. Choć urządzenia z asystentem Alexa są dobrze przyjmowane przez rynek, to wciąż ich sprzedaż jest poniżej oczekiwań. Amazon chce, żeby jego produkty były bardziej zaawansowane technicznie.
Do tworzenia FireOS używa Android Open Source Project. Powoduje to, że oprogramowanie jest kilka lat opóźnione w stosunku do oryginalnego Androida i Android TV. Najnowsza generacja odtwarzaczy Fire TV działa pod kontrolą FireOS 7, który jest oparty na Android 9. Tej jesieni Google wprowadził na rynek Androida 14.
Nowa generacja przystawek do streamingu 4K od Amazona
Jesienią Amazon wprowadził do sprzedaży nowe urządzenia Fire TV. Odtwarzacz Fire TV Stick 4K Max został wyposażony w ulepszony czterordzeniowy procesor 2,0 GHz. Urządzenie pozwala na oglądanie treści w jakości 4K Ultra HD oraz obsługuje Dolby Vision, HDR, HDR10+ i system dźwięku Dolby Atmos. Przystawka obsługuje także Wi-Fi 6E i ma 16 GB pamięci wewnętrznej.
Użytkownicy nowej wersji Fire TV Stick 4K będą mogli korzystać z treści w takich samych standardach obrazu i dźwięku, co w przypadku modelu Fire TV Stick 4K Max. Ponadto procesor tańszej przystawki ma być o 30 proc. wydajniejszy niż jego poprzednia generacja i obsługuje Wi-Fi 6. Amazon chwali się też, że udoskonalił wyszukiwanie głosowe z generatywną sztuczną inteligencją. Klienci mogą zadawać syntezatorowi mowy Alexa pytania o konkretne programy telewizyjne czy filmy. Do niedawna funkcja Fire TV Ambient Experience była dostępna tylko na telewizorach Amazon Fire TV Omni QLED Series. Sztuczna inteligencja wykorzystuje czujniki do stwierdzenia czy pomieszczenie jest puste lub ciemne. Kiedy nic nie oglądamy, może wyświetlać na ekranie różne treści.
Przystawka szybko przechodzi w tryb gotowości, jeśli ktoś pojawi się w pomieszczeniu. Dostosuje też jasność ekranu do warunków. Za pośrednictwem narzędzia można ustawić tła wygaszacza (także z własnych zdjęć), szybko sprawdzić czas i pogodę, korzystać z narzędzi typu kalendarz, karteczki z przypomnieniami, Twoja muzyka, inteligentny dom czy telewizja na żywo.
Obecnie Fire TV Stick 4K Max kosztuje mniej niż 300 zł. Z kolei ulepszona przystawka Fire TV Stick 4K blisko 250 zł.
Dołącz do dyskusji: Amazon pracuje nad systemem Vega. To alternatywa dla Android TV
Nowsze standardy WiFi to nie tylko większe maksymalne prędkości (te często nie są tak istotne i potrzebne w przypadku tych urządzeń), co lepszy zasięg, mniejsze opóźnienia i większa wydajność przy wielu jednocześnie pracujących urządzeniach (OFDMA), większa energooszczędność (patrz mechanizm Target Wake Time) czy dodatkowe zabezpieczenia (WPA3, Protected Management Frames)