SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Mniej kanałów naziemnych. Koniec multipleksu spółki Cyfrowego Polsatu

Należąca do grupy kapitałowej Cyfrrowy Polsat firma BCAST zakończyła nadawanie multipleksu eksperymentalnego naziemnej telewizji cyfrowej w Gdańsku, Warszawie i Wrocławiu. Tym samym odbiorcy z tych miast i okolic stracili dostęp do dodatkowych kanałów telewizyjnych. Sprawa jest związana z decyzją Urzędu Komunikacji Elektronicznej. 

1 sierpnia zniknął także multipleks testowy TVS w Katowicach. Zgoda na działalność MUX-u BCAST wygasła z kolei 28 września. W Gdańsku i Warszawie w skład multipleksu wchodziły: Stars.TV (HD), EWTN Polska (HD), TV Okazje (HD), Telewizja Media Narodowe (SD) i duble Polsatu (HD), Nowej TV (HD) Republiki (HD), wPolsce24 (SD). We Wrocławiu zamiast TVMN był dostępny kanał TV Regionalna.pl (SD). Tym samym odbiorcy naziemni z trzech miast i okolic stracili dostęp do Stars.TV, EWTN Polska, TV Okazje. W przypadku Gdańska i Warszawy drogą naziemną nie jest już dostępny kanał TVMN. We Wrocławiu zniknęła TV Regionalna.pl z Lubina.

Polsat można oglądać dalej w całym kraju dzięki obecności tej stacji w ogólnopolskim MUX-2 naziemnej telewizji cyfrowej. Nowa TV, Republika i wPolsce24 wchodzą z kolej w skład ósmego multipleksu. Wszystkie kanały na MUX-8 są jednak nadawane w standardowej rozdzielczości, a nie wysokiej. Poprawią jakość dopiero, kiedy Urząd Komunikacji Elektronicznej zgodzi się na zmianę standardu ósmego multipleksu na DVB-T2/HEVC. Zanim dojdzie do zmiany specjalny zespół ma powołać przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

UKE nie chce dalszych testów w DVB-T2/HEVC

Niedawno informowaliśmy, że UKE chce, żeby MUX-y testowe w DVB-T2 zakończyły działalność. Są bowiem wykorzystywane przez nadawców do poszerzenia zasięgu, bez uzyskania koncesji naziemnej. - Technologia DVB-T2 komercyjnie działa na polskim rynku już od wielu miesięcy. Pozwolenia testowe, co do zasady, służą celom przetestowania nowych rozwiązań technicznych, wśród których można wymienić m.in. 5G Broadcast, a nie stałym emisjom komercyjnym. Testy z założenia są maksymalnie na jeden rok bez możliwości przedłużenia. DVB-T2 zostało już wszechstronnie przetestowane. Liczymy, że operatorzy multipleksów będą chcieli testować nowe, jeszcze niewdrożone komercyjnie na masową skalę technologie - tłumaczył wówczas Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE.

Multipleksy eksperymentalne pojawiły się kilka lat temu w związku z planowaną zmianą standardu naziemnej telewizji cyfrowej na DVB-T2/HEVC. W przypadku MUX-1 (Stopklatka, TTV, TV Trwam, Antena HD, Fokus TV, Eska TV, Polo TV, Wydarzenia 24), MUX-2 (Polsat, Super Polsat, TV4, TV6, TVN, TVN7, TV Puls, Puls 2) i MUX-4 (Polsat News Polityka i kodowany pakiet Polsat Box) nastąpiła ona już w pierwszej połowie 2022 roku.

MUX-3 (TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Historia, TVP Sport, TVP ABC, TVP Kultura) zmienił standard w grudniu ub.r. MUX-6 (TVP Nauka, TVP Kobieta, TVP Dokument, TVP Rozrywka, TVP Polonia, TVP World, Alfa TVP, Belsat) od początku jest nadawany w DVB-T2/HEVC. Jedynie MUX-8 (Nowa TV, Metro, WP, Zoom TV, ViDoc TV, Republika, wPolsce24) jest nadawany w starym standardzie DVB-T, bez kodeka HEVC.

Dołącz do dyskusji: Mniej kanałów naziemnych. Koniec multipleksu spółki Cyfrowego Polsatu

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
widz
Liczyłem na koniec MUX 4 w kodowanej formie!
odpowiedź
User
Pl martin
Przydał by się mux 8 na uhf
odpowiedź
User
Guru
@Pl martin, przydałoby się, byś wrócił do szkoły.
odpowiedź