Ernst&Young: Podstawy sektora bankowego w Polsce są stabilne
Fundamenty polskiego sektora bankowego są stabilne, wynika z raportu pt. "Czy wzlatujący orzeł złapie amerykańską grypę?" opublikowanego przez Ernst&Young w piątek. Dobra kondycja polskich banków po pierwszym półroczu ma swoje źródło w relatywnie niskim poziomie rozwoju rynku kredytowego w Polsce oraz niewielkim ryzyku inwestycyjnym całego sektora bankowego.
E&Y zwraca uwagę, że spada zdolność do spłacania kredytów. "Spodziewane spowolnienie gospodarcze w Polsce, w połączeniu z obecnie obserwowanym znacznym osłabieniem złotego, pogłębi jeszcze te tendencje" - czytamy w raporcie.
W ostatnich latach obserwowana ekspansja dynamiki kredytów w obcych walutach została zahamowana. Jako niepokojący czynnik zanotowany w I połowie roku wskazuje wzrost należności zagrożonych - zwiększyły się one do 23,9 mld zł na koniec I półr. br. z 22,7 mld zł na koniec 2007 roku. Był to najwyższy półroczny wzrost od początku 2004 r.
Zdaniem partnerów Ernst&Young, cały czas mamy do czynienia z utrzymywaniem się problemu kredytu zaufania pomiędzy bankami.
Według partnera w E&Y Iwony Kozery, niezbędne jest zapewnienie płynności bankowej poprzez system gwarancji. Należy również bardzo ściśle patrzeć, na ile pakiet zaufania, zaproponowany przez Narodowy Bank Polski, poprawił płynność międzybankową, oraz zwiększać zaufanie poprzez oferowanie płatnych, warunkowych lub bezwarunkowych gwarancji dla transakcji międzybankowych.
"Jeżeli nie podejmiemy działań dla przywrócenia płynności na rynku międzybankowym, to możemy oczekiwać osłabienia wzrostu" - uważa Krzysztof Rybiński, jeden z partnerów Ernst&Young i były wiceprezes NBP.
Z kolei zdaniem innego partnera, Tomasza Bieske, wyniki banków będą bardzo zróżnicowane. Zagrożenie jest szczególnie widoczne w przypadku banków z ograniczoną własną bazą depozytową, zwłaszcza instytucji z dużym portfelem kredytów we franku szwajcarskim, które mają utrudniony dostęp do drogiego finansowania zagranicznego.
Dołącz do dyskusji: Ernst&Young: Podstawy sektora bankowego w Polsce są stabilne