Netflix naruszył patent. Przegrał w sądzie w sprawie kodeka dla treści 4K
Sąd w Monachium wydał nakaz zaprzestania rozpowszechniania w Niemczech niektórych treści w jakości 4K/Ultra HD przez Netflix. Sędzia orzekł, że najpopularniejszy serwis streamingowy świata narusza patent firmy Broadcom na kodek HEVC/H.265. Firma odwoła się od tej decyzji.
Spór pomiędzy gigantem streamingu i Broadcom trwa od 2018 roku. Amerykańska firma oskarżyła wtedy Netflix o naruszenie licznych patentów amerykańskich, niemieckich i holenderskich.
Monachijski sąd już 19 września uznał, że platforma oferując treści w Ultra HD narusza patent 366. Nakaz sądowy ma zmusić firmę do odstąpienia od takich działań.
- Netflix zbudował solidny serwis streamingowy, który opiera się na opatentowanej technologii Broadcom w celu dostarczania treści swoim użytkownikom. Broadcom cieszy się, że zostało to uznane przez niemiecki sąd - powiedział Mark Terrano, wiceprezes i dyrektor generalny działu własności intelektualnej i licencjonowania Broadcom. Firma nie zdradza czy będzie chciała doprowadzić do usunięcia treści 4K z Netfliksa także w innych krajach.
W naszym kraju o kodeku HEVC było głośno w zeszłym roku, kiedy doszło do zmiany standardu naziemnej telewizji cyfrowej na DVB-T2, właśnie z kodekiem HEVC. Dzięki zmianie wszystkie kanały nadawane na multipleksach objętych migracją, są dostępne w wysokiej rozdzielczości (HD), a Telewizja Polska może w przyszłym roku uruchomić regularną emisję naziemną TVP 4K.
Euro w Niemczech bez 4K
W sierpniu Tim Achberger z firmy Sportcast, producenta transmisji z Bundesligi i Bundesligi 2, poinformował, że mecze Euro 2024 nie będą nadawane w jakości 4K. Kontrowersyjną decyzję miała podjąć w tej sprawie UEFA. - Telewizja Polska czeka na oficjalne stanowisko UEFA w tej sprawie - poinformowało Wirtualnemedia.pl Centrum Informacji TVP. Nadawca publiczny posiada też sublicencję na transmisje z Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w jakości Ultra HD. Może ją wykorzystać w TVP 4K.
Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2024 odbędą się od 14 czerwca do 14 lipca przyszłego roku w Niemczech. Podczas konferencji Sky Sport Summit 2023 Achberger z firmy Sportcast zdradził, że UEFA miała zrezygnować z transmisji Euro 2024 w jakości Ultra HD. Karl Petermichl, szef działu dystrybucji austriackiego nadawcy publicznego ORF potwierdził te rewelacje na Twitterze. - Niestety właśnie otrzymałem potwierdzenie od komitetu produkcyjnego Euro 2024, że w Niemczech nie będzie produkcji UHD - napisał Petermichl.
W streamingu najwięcej treści Ultra HD
Polskie platformy cyfrowe i sieci kablowe w jakości 4K oferują: Canal+ 4K Ultra HD, Eleven Sports 1 4K, Love Nature 4K, InUltra 4K, Fashion TV 4K, Travelxp 4K, My Zen TV 4K, wPolsce.pl, Museum TV 4K, Ultra TV 4K, Filmax 4K, FunBox 4K, Jazz 4K. W 2024 roku za pośrednictwem naziemnej telewizji cyfrowej i dostawców płatnej telewizji znowu będzie można oglądać kanał TVP 4K. W ofercie znajdą się m.in. transmisje z Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Wiele treści w jakości Ultra HD można znaleźć w serwisach streamingowych. Oferują je np. Netflix, YouTube, Disney+, Amazon Prime Video, HBO Max, Canal+ online, Player i Polsat Box Go. Treści 4K nie ma natomiast w ofercie SkyShowtime.
Z danych GfK wynika, że w 2022 roku najpopularniejsze były telewizory, które pozwalają na oglądanie treści w jakości 4K. Takie urządzenia nabyło 71 proc. kupujących (spadek o 6,5 proc.). 19,9 proc. konsumentów wybrało sprzęty HD Ready (wzrost o 26 proc.), 9 proc. Full HD (spadek o 5 proc.), a jedynie 0,18 proc. 8K (spadek o 12 proc.). 55-calowe telewizory wybrało 24 proc. konsumentów (spadek o 2,6 pp.), 40-43-calowe 22 proc. (wzrost o 2,4 pp.), 32-calowe 20 proc. (wzrost o 3,7 pp.), 65-calowe 14 proc. (spadek o 1,6 pp.). Z badania założycielskiego Krajowego Instytutu Mediów wynika, że 25,2 proc. polskich odbiorców posiada telewizory 4K.
Dołącz do dyskusji: Netflix naruszył patent. Przegrał w sądzie w sprawie kodeka dla treści 4K