SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Hurtowa strategia Orange: Światłowód, transmisja danych i infrastruktura dla operatorów wirtualnych

Orange Polska przedstawił założenia swojej strategii .Grow na rynku hurtowym. Telekom przewiduje rozwój usług segmentu światłowodów i transmisji danych. Na początku 2022 roku Orange zamierza też uruchomić usługi dostępu do swojej infrastruktury dla operatorów MVNO.

Orange Polska w trzecim kwartale br. wypracował 791 mln zł zysku EBITDA po uwzględnieniu kosztów leasingu, czyli o 6,6 proc. więcej niż przed rokiem. Baza kart SIM operatora w trzecim kwartale zwiększyła się o 543 tys. netto, na koniec września było to 16,59 mln kart.

Nowa strategia hurtowa

Teraz operator zapowiedział swoją strategię .Grow na rynku hurtowym na nadchodzący okres. Zakłada ona rozwój  oferty dostępowej w technologii światłowodowej, usług transmisji danych i dostępu do infrastruktury. Orange planuje też udostępnić operatorom wirtualnym swoją sieć mobilną, wprowadzając usługę MVNO, która pojawi się w pierwszej połowie 2022 r.

Telekom wyjaśnia, że współpraca międzyoperatorska pozwala Orange efektywniej wykorzystywać potencjał jego infrastruktury.  Z kolei dla przedsiębiorców telekomunikacyjnych oznacza to możliwość oferowania nowoczesnych usług klientom bez konieczności ponoszenia znaczących nakładów inwestycyjnych na budowę własnej sieci.

– Rynek telekomunikacyjny bardzo się zmienił w ostatnich latach. Dziś coraz częściej operatorzy są nie tylko konkurentami, ale w wielu obszarach potrafią razem wypracować rozwiązania, na których zyskują wszyscy – zaznacza w komunikacie Maciej Nowohoński, członek zarządu Orange Polska ds. Rynku Hurtowego i Sprzedaży Nieruchomości.

Więcej światłowodów

Według zapowiedzi kluczową rolę w budowie nowej sieci FTTH będzie pełnić Światłowód Inwestycje. To powołana przez Orange Polska wraz z inwestorem zewnętrznym spółka hurtowa, która do 2025 r. będzie rozwijała  sieć światłowodową docierającą do 2,4 mln gospodarstw domowych, z czego 1,7 mln to nowe łącza.  

Czytaj także: Reklama Orange Flex o neutralności klimatycznej nie naruszyła kodeksu branżowego

Wybudowana zostanie tam, gdzie dziś brakuje szerokopasmowej infrastruktury. Jednocześnie Orange w dalszym ciągu będzie oferować operatorom dotychczasowe zasięgi, a także realizować projekty POPC. W sumie do końca 2023 r. operatorzy będą mieli do dyspozycji ponad 400 tys. łączy z inwestycji Orange Polska w ramach programu POPC, z czego ponad 90 tys. to zasięgi, które dopiero zostaną wybudowane.

– Chcemy zwiększyć współpracę z małymi i średnimi ISP działającymi na lokalnych rynkach,  wsłuchujemy się też w głosy z branży - wyjaśnia Nowohoński. - Będziemy się starali uatrakcyjnić naszą ofertę i uprościć warunki współpracy. Planujemy m.in. wdrożyć nowy portal do obsługi zamówień i procesów w ramach usług realizowanych na światłowodzie. Będzie to spore ułatwienie dla operatorów, którzy zamiast łączyć systemy swoje i dostawcy poprzez interfejs programistyczny (API), wybiorą sposób współpracy z Orange poprzez serwis internetowy.

Ambicją Orange Polska przedstawioną w strategii .Grow jest sześciokrotny wzrost liczby hurtowych klientów światłowodowych do końca roku 2024 r.

Oferta dla MVNO

Orange deklaruje, że już wkrótce otwiera na współpracę hurtową również swoją sieć mobilną. Dotychczas wykorzystywał ją w usługach transmisji danych Ethernet, umożliwiając dostęp do usług w rejonach bez kablowej infrastruktury telekomunikacyjnej.  

W najbliższej przyszłości klienci hurtowi Orange będą mogli stać się operatorami telefonii komórkowej i w ten sposób kreować konwergentną ofertę. Nowa usługa dla MVNO zapewni im dostęp do bardzo dobrej jakości sieci, bezpieczeństwo teleinformatyczne i kompleksowe wsparcie.

Rozwiązanie będzie oferowane w dwóch wariantach, adekwatnie do możliwości technicznych operatora. Orange zapewni wygodną obsługę poprzez specjalną platformę, dostępną poprzez API lub z poziomu serwisu internetowego.

– W projekcie MVNO widzimy szansę na zbudowanie narzędzi, które pozwolą na stworzenie szeroko rozumianej hurtowej oferty mobilnej. Nie myślimy jedynie o klasycznym MVNO, ale także o rozwoju – we współpracy z operatorami – usług przyszłości takich jak IoT i Smart City – dodaje Nowohoński.

Nowa usługa ma być dostępna dla operatorów w pierwszym półroczu 2022 r., zarówno jako gotowe rozwiązanie,  jak również  personalizowane pod indywidualne potrzeby klientów.

Wsparcie dla operatorów

Orange zapowiada, że w dalszym ciągu będzie wspierać operatorów w zakresie dostarczania usług transmisji danych, dostępu do internetu oraz infrastruktury telekomunikacyjnej.

Telekom umożliwia dużym podmiotom realizację sieci szkieletowych i dostępowych (w tym do masztów radiowych) wykorzystujących zaawansowane łącza transmisyjne 100 Gb, światłowody czy rozległą kanalizację. Dla małych i średnich ISP w ostatnim roku Orange wprowadził wiele nowych rozwiązań, w tym takie jak ELAN, DROP wspierających budowę zaawansowanych i bezpiecznych sieci.

Operator zaznacza, że ofertowe nowości są obecnie produktami dojrzałymi, które sprawdzają się w codziennym biznesie. Orange to również wiodący dostawca usług dostępu internetu operatorskiego. Wysokiej jakości kontent, platformy do pracy zdalnej i gier online, ochrona przed atakami DDoS to kluczowe elementy oferty hurtowej. Na co dzień operatorów wspiera zespół doświadczonych inżynierów Orange, tworząc rozwiązania pod ich indywidualne potrzeby.

Czytaj także: Z Orange Polska przez dwa lata może odejść 1,4 tys. pracowników, będą podwyżki o 4 proc.

 

Dołącz do dyskusji: Hurtowa strategia Orange: Światłowód, transmisja danych i infrastruktura dla operatorów wirtualnych

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl