Polacy 50+ wykluczeni cyfrowo
Spośród niemal 13 milionów Polaków po 50. roku życia aż 78 proc. nie korzysta z internetu. Tymczasem wśród osób w wieku 16-49 lat użytkowników jest o 50 pkt. proc. więcej.
Do generacji 50+ należy 42 proc. dorosłych Polaków, wśród których znajduje się zaledwie 18 proc. internautów. Pod względem korzystania z sieci przez osoby starsze Polska zajmuje jedno z ostatnich miejsc wśród krajów Unii Europejskiej. Jednocześnie Polacy w wieku 50+ mają znacząco niższe kompetencje cyfrowe w porównaniu do osób w wieku 16-49 lat. Osoby po pięćdziesiątym roku życia deklarują, że jest to główna przyczyna, która ogranicza, a nawet zniechęca ich do korzystania z sieci.
To najważniejsze wnioski z zaprezentowanego podczas forum dyskusyjnego "Budowa kapitału cyfrowego generacji 50+", które odbyło się 25 października w Warszawie, "Raportu Otwarcia Koalicji Cyfrowego Włączenia Generacji 50+ 'Dojrz@łość w sieci'. Między alienacją a adaptacją. Polacy w wieku 50+ wobec internetu".
Z raportu wynika, że zdobycie przez osoby 50+ umiejętności korzystania z komputera i internetu może przynieść wymierne korzyści związane z podtrzymaniem ich aktywności zawodowej, możliwościami awansu w pracy, jakością życia oraz większą aktywnością społeczną.
Autorzy raportu podkreślają, że e-integracja generacji 50+ jest dziś ważnym wyzwaniem dla Polski, zwłaszcza gdy w perspektywie najbliższych lat i postępującego procesu starzenia społeczeństwa, pokolenie 50+ będzie stanowić coraz liczniejszą grupę społeczną. Stąd niezwykle istotne jest budowanie świadomości cyfrowej osób w wieku 50+ oraz upowszechnianie wśród nich korzystania z internetu.
"Raport wskazuje, że istniejące programy i strategie rządowe nie zajmują się tą kwestią, skupiają się co najwyżej na ludziach, których można jeszcze wykorzystać zawodowo. Nie mamy programów, które zajmują się komfortem życia ludzi starszych, naturalną należnością za ich pracowite życie, wykorzystaniem ich aktywności jako naszych doradców i przewodników. Trzeba to zmienić. W naszym wspólnym interesie jest formułowanie nie tylko w zakresie teleinformatyki programów rządowych i pozarządowych skupionych na jakości życia ludzi pod koniec i po zakończeniu aktywności zawodowej, na stworzeniu możliwości aktywności społecznej do czego będzie również potrzebne nadążanie za zmieniającymi się rozwiązaniami technologicznymi. Aby poprawić wykorzystanie internetu i komputera w pokoleniu 50+ potrzebne są bardzo proste działania: szkolenia, wsparcie techniczne, udostępnienie treści i usług motywujących do korzystania oraz odpowiedniego oprogramowania i sprzętu" powiedziała Anna Streżyńska, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.
Z pełną wersją raportu można zapoznać się tutaj
Dołącz do dyskusji: Polacy 50+ wykluczeni cyfrowo