Bez dodatkowych kanałów TVP w Polsat Box i Canal+
Rada Programowa TVP w czwartek zwróciła się do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o wyegzekwowanie obecności w ofercie Polsat Box i Canal+ wszystkich 16 wersji kanału TVP3. Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl KRRiT nie zamierza tego uczynić.
Abonenci platform satelitarnych Polsat Box i Canal+ mogą oglądać jedynie kanał TVP3 Warszawa. 15 pozostałych wersji TVP3 jest dostępnych drogą naziemną i poprzez sieci kablowe. Władze Telewizji Polskiej na czele z prezesem Jackiem Kurskim uważają, że to złamanie zasady „must carry, must offer”. Zgodnie z nią operator kablowy, platforma satelitarna i serwis streamingowy oferujący kanały telewizyjne, musi włączyć do oferty podstawowe stacje naziemne. To TVP1, TVP2, TVP3, TVN, Polsat, TV4 i TV Puls.
Nadawanie wszystkich 16 wersji TVP3 drogą satelitarną znacząco podniosłoby koszty działalności dla Polsat Box i Canal+. Platformy musiałyby oddzielnie lub wspólnie wynająć dodatkowy transponder satelitarny. W niektórych europejskich krajach, operatorzy satelitarni oferują wszystkie wersje regionalne telewizji publicznych. Często pojemność satelitarną wynajmują jednak sami nadawcy publiczni, którzy udostępniają abonentom płatnej telewizji sygnał.
KRRiT nie posłucha Rady Programowej TVP
- Przywołany przepis ustawy nakazuje operatorom rozprowadzającym kanały do rozprowadzania „Telewizja Polska I”, „Telewizja Polska II” i jednego regionalnego programu telewizyjnego rozpowszechnianego przez Telewizję Polską S.A. W przypadku programów regionalnych ustawa wskazuje, że przyjęte rozwiązanie dotyczy regionalnego programu telewizyjnego właściwego dla danego obszaru. Obecnie abonenci ww. platform satelitarnych mają udostępniany na terenie całego kraju wyłącznie program OTVP Warszawa, co stanowi naruszenie przepisów ustawy o radiofonii i telewizji - czytamy w uchwale.
Czy KRRiT zamierza zmusić Polsat Box i Canal+ do zaoferowania wszystkich wersji TVP3? Wygląda na to, że regulator rynku inaczej niż władze TVP i jej Rada Programowa interpretuje przepisy. - Art. 43 ust 1 Ustawy o radiofonii i telewizji wskazuje, że operator rozprowadzający program, z wyłączeniem podmiotu rozprowadzającego program w sposób cyfrowy drogą rozsiewczą naziemną w multipleksie, jest obowiązany do rozprowadzania programów "Telewizja Polska I", "Telewizja Polska II" i jednego regionalnego programu telewizyjnego rozpowszechnianego przez Telewizję Polską S.A. oraz programów rozpowszechnianych w dniu wejścia w życie ustawy z dnia 30 czerwca 2011 r. o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej (Dz. U. z 2016 r. poz. 649) na podstawie koncesji na rozpowszechnianie tych programów w sposób analogowy drogą rozsiewczą naziemną przez Telewizję Polsat S.A., TVN S.A., Polskie Media S.A., Telewizję Puls Sp. z o.o. W przypadku operatora rozprowadzającego programy w sieciach telekomunikacyjnych innych niż wykorzystywane do rozpowszechniania rozsiewczego naziemnego lub rozsiewczego satelitarnego obowiązek rozprowadzania regionalnego programu telewizyjnego dotyczy regionalnego programu telewizyjnego właściwego dla danego obszaru - tłumaczy Karolina Czuczman z Zespołu Rzecznika Prasowego KRRiT.
Kolejne zdania nie pozostawiają wątpliwości. Polsat Box i Canal+ nie muszą dołączyć wszystkich wersji TVP3. - Z wyżej wymienionego przepisu jasno wynika, że platformy satelitarne mają obowiązek rozprowadzania jednego regionalnego programu telewizyjnego rozpowszechnianego przez Telewizję Polską S.A. KRRiT nie ma podstaw prawnych aby zobowiązać platformy satelitarne do rozprowadzania wszystkich programów regionalnych - wyjaśnia Czuczman z KRRiT.
Nadawcy nie chcą przestrzegać „Must carry, must offer”
Niedawno TVP3 Warszawa rozpoczął nadawanie w wysokiej rozdzielczości. Platformy cyfrowe i sieci kablowe na razie nie chcą włączać wersji HD tej stacji do oferty. TVP nie wyklucza, że również w tej sprawie „powinni wypowiedzieć się prawnicy”. Nadawca publiczny sugeruje, że możemy mieć do czynienia z naruszeniem zasady „must carry, must offer”.
KRRiT wielokrotnie apelowała o jej przestrzeganie, ale nie działa to na przykład w odniesieniu do serwisów streamingowych. Każdy z nadawców chce bezpośrednio pozyskać użytkowników. W Playerze nie ma więc podstawowych kanałów TVP, Polsatu, TV Puls, w Polsat Box naziemnych stacji TVN, TVP czy Puls, a w TVP GO kanałów komercyjnych. Kilka lat temu Sama TVP z prezesem Kurskim na czele mocno krytykowała serwis WP Pilot po dołączeniu TVP1, TVP2 dzięki zasadzie „must carry, must offer”.
Dołącz do dyskusji: Bez dodatkowych kanałów TVP w Polsat Box i Canal+