Polskie Radio: Mietkowski zwolniony z powodu niegospodarności. „To pomówienie”
Stowarzyszenie Wolnego Słowa sprzeciwia się zwolnieniu Andrzeja Mietkowskiego ze stanowiska dyrektora portalu Polskieradio.pl. - Ocena wiarygodności przyczyn odwołania bez zapoznania się z nimi jest niewiarygodna - odpowiada zarząd Polskiego Radia. - Zarzuty o niegospodarność są pomówieniem - mówi Wirtualnemedia.pl Andrzej Mietkowski.
W piątek rada nadzorcza Polskiego Radia podjęła uchwałę, w której zalecono zarządowi spółki zwolnienie Andrzeja Mietkowskiego i Pawła Ławińskiego, bo "członkowie rady zapoznali się z wynikami kontroli wewnętrznej". Dzień później zarząd Polskiego Radia odwołał Mietkowskiego i Ławińskiego.
Andrzej Mietkowski jest członkiem Stowarzyszenia Wolności Słowa. W sobotę - na wniosek Zofii Romaszewskiej - nadzwyczajne walne zgromadzenie organizacji przyjęło uchwałę, w której protestuje przeciwko zwolnieniu szefa portalu Polskiego Radia.
- Andrzej Mietkowski, zasłużony działacz opozycji antykomunistycznej, redaktor Radia Wolna Europa od ośmiu lat tworzył i rozwijał ten portal. Zwolnienie go bez podania wiarygodnej przyczyny, w trybie natychmiastowym, dowodzi że Zarząd Polskiego Radia w swojej polityce kadrowej kieruje się niezrozumiałymi dla nas zasadami. Niestety, nie jest to ostatnio jedyny przykład takiej polityki w mediach publicznych - pisze SWS w przyjętej uchwale.
Odpowiadając na zarzuty Stowarzyszenia, zarząd Polskiego Radia wyjaśnia, że odwołanie Mietkowskiego nastąpiło w związku z wykryciem naruszenia legalności oraz gospodarności w zakresie dysponowania budżetem naczelnej redakcji portalu Polskieradio.pl. Rada nadzorcza weryfikowała zasadność zawarcia umów z kontrahentami zewnętrznymi i współpracownikami w 2015 roku przez kierownictwo portalu. - Zarząd Polskiego Radia oczekuje wycofania się Stowarzyszenia Wolnego Słowa z bezpodstawnie formułowanych zarzutów wobec działań Zarządu Polskiego Radia - czytamy w komunikacie przesłanym do redakcji portalu Wirtualnemedia.pl.
- Zdaniem zarządu Polskiego Radia - biorąc pod uwagę fakt, że Stowarzyszenie Wolnego Słowa było beneficjentem finansowym działań podejmowanych przez Andrzeja Mietkowskiego, jako dyrektora portalu Polskieradio.pl - wskazana byłaby daleko idąca ostrożność Stowarzyszenia Wolnego Słowa w wydawaniu opinii, jako strony zainteresowanej w sprawie - informuje zarząd spółki. Zaznacza, że uchwała SWS „nie ma żadnych podstaw merytorycznych”.
- Zarzuty o niegospodarność ze strony zarządu Polskiego Radia są pomówieniem, zniesławieniem. Spotkają się z właściwą odpowiedzią - podkreśla w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Andrzej Mietkowski.
W piśmie skierowanym do zarządu spółki Andrzej Mietkowski odrzuca wskazane w uchwale rady nadzorczej zarzuty o niegospodarność, uznając je za bezzasadne pomówienie.
Mietkowski wzywa do usunięcia komunikatu o odwołaniu go ze stanowiska dyrektora portalu Polskiego Radia, w którym podano przyczyny odwołania i sugestię na temat „nieuzasadnionych przysporzeń finansowych na rzecz Stowarzyszenia Wolności Słowa” (komunikat wisi na portalu polskieradio.pl).
Żąda również opublikowana przez zarząd Polskiego Radia oświadczenia z wyrazami ubolewania z powodu naruszenia jego dóbr osobistych oraz przyznania się do podania nieprawdziwych informacji o przyczynach odwołania go ze stanowiska.
- (...) rozpowszechnianie przez zarząd Polskiego Radia informacje dotyczące mojej osoby nie tylko są nieprawdziwe, ale też godzą w moje dobre imię. Naruszenie dobrego imienia może nastąpić w szczególności "przez zarzucenie niewłaściwego postępowania w życiu zawodowym naruszające dobre imię danej osoby i mogące narazić ją na utratę zaufania potrzebnego do wykonywania zawodu lub innej działalności" (wyrok Sądu Najwyższego z 9.09.2002 r. - red.) - napisał w piśmie Andrzej Mietkowski.
Dziennikarz sugeruje podjęcie kroków prawnych w przypadku niewypełnienia tych dwóch żądań. Wskazuje ponadto, że działanie zarządu może wyczerpywać znamiona przestępstwa zniesławienia.
Przypomnijmy, że odwołanie Andrzeja Mietkowskiego (na łamach wPolityce.pl) ostro skrytykował Bronisław Wildstein, były prezes TVP. - Odwołanie Mietkowskiego jest zaprzeczeniem tego typu postawy, a triumfem partyjniactwa. Partyjniactwo rozumiem w szerokim, środowiskowym znaczeniu. Czy ci, którzy odpowiadają za media publiczne, zdają sobie z tego sprawę? - pyta Wildstein. Decyzję zarządu Polskiego Radia krytykowali również dziennikarze aktywni na Twitterze.
W niedzielę nowym szefem portalu Polskieradio.pl został Krzysztof Kossowski z TV Republika.
Dołącz do dyskusji: Polskie Radio: Mietkowski zwolniony z powodu niegospodarności. „To pomówienie”
TVNu można po prostu nie oglądać, Wyborczej można nie kupować ale na was idzie abonament, który zaraz będzie powszechnym podatkiem! Jak wam można pokazać dezaprobatę?