Powstanie instytut badawczy ds. sztucznej inteligencji. Kierować ma nim prof. Sankowski
Wicepremier Krzysztof Gawkowski zapowiedział że rząd chce powołać instytut badawczy, który zajmie się rozwojem sztucznej inteligencji w Polsce. Instytut miałby zacząć działalność od 1 stycznia 2025 r. Tworzeniem tej jednostki ma się zająć prof. Piotr Sankowski, który niedawno stracił stanowisko prezesa IDEAS NCBR.
Nowa jednostka miałaby powstać we współpracy NCBR, resortów nauki, obrony i cyfryzacji oraz części polskich uczelni - wyjaśnił Gawkowski podczas briefingu w Ministerstwie Cyfryzacji. "Polski rząd będzie wspierał sztuczną inteligencję" - zapewnił.
Minister nauki Dariusz Wieczorek dodał, że do końca tego roku zobowiązał się przygotować wszystkie rozwiązania formalno-prawne, to jest kwestię udziałów, kapitału, organów spółki.
Ośrodek badawczo-rozwojowy IDEAS NCBR został utworzony w 2021 r. przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Pomysłodawcą jego stworzenia był Piotr Sankowski. Misją IDEAS NCBR jest wsparcie rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce. Sankowski obejmował stanowisko prezesa IDEAS NCBR od 2021 r. do czerwca br. Niedawno został odwołany.
"Jest prośba do pana Sankowskiego, żeby stał się liderem tego pomysłu, bo musi być jedna instytucja, która będzie w tym obszarze [sztucznej inteligencji – przyp.] koordynowała te wszystkie działania – i w taki sposób to uzgodniliśmy" - powiedział minister nauki Dariusz Wieczorek.
Prof. Sankowski: podejmę się tworzenia instytutu badawczego
"Chętnie podejmę się tego projektu tworzenia instytutu badawczego IDEAS. Cieszę się, że się spotykamy i będziemy mieli szansę kontynuować ten wyjątkowy projekt" – powiedział prof. Sankowski.
Wicepremier Krzysztof Gawkowski zapowiedział natomiast, że ministerstwo cyfryzacji włączy się w finansowanie nowego instytutu.
"Finansowanie instytutu będzie zapewnione dlatego, że minister nauki jasno deklaruje, że te pieniądze będą. Po drugie w projekt finasowania włączy się Ministerstwo Cyfryzacji, które mam za zadanie również opiekować się, dawać kierunek i wytyczać pewne strategie dotyczące sztucznej inteligencji. Rozpoczęliśmy rozmowy z Ministerstwem Obrony Narodowej, bo uważamy, że komponent obronny również korzysta ze sztucznej inteligencji i powinien być w tym procesie. Są wstępne deklaracje i zgody, co do tego procesu" – zapewnił Gawkowski.
Dołącz do dyskusji: Powstanie instytut badawczy ds. sztucznej inteligencji. Kierować ma nim prof. Sankowski