SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rada Polskich Mediów uderza w szefa KRRiT. "Jawne naruszenie prawa"

Rada Polskich Mediów sprzeciwia się "bezprawnym i szkodliwym społecznie" działaniom Macieja Świrskiego, przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji - napisano w uchwale Rady. Mimo odwołań nadawców do sądu, Świrski dąży do ściągnięcia nałożonych przez niego kar. 

 

Przewodniczący KRRiT Maciej Świrski (fot. KRRiT)Przewodniczący KRRiT Maciej Świrski (fot. KRRiT)

Niedawno informowaliśmy, że przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski chce, żeby Urząd Skarbowy ściągnął od spółki Inforadio nadającej Radio TOK FM nałożoną grzywnę, gdyż „pomimo upomnienia nie wpłaciła kwoty 88 tys. zł”. 

Wcześniej z kolei Urząd Skarbowy wyegzekwował od TVN 550 tys. zł kary od szefa KRRiT za reportaż „Franciszkańska 3”, w którym przedstawiono dowody na to, że Jan Paweł II wiedział o pedofilii w Kościele i to na długo, zanim został papieżem.

Świrski twierdzi, że jego działania mieszczą się w ramach prawa. Innego zdania są pytani przez Wirtualnemedia.pl eksperci. Działania szefa KRRiT skrytykowała teraz Rada Polskich Mediów. 

- Ostatnie wypowiedzi Macieja Świrskiego, wymierzone w redakcje TOK FM i TVN24 jako niezależnych nadawców komercyjnych, wpisują się w długotrwałą i konsekwentną działalność Przewodniczącego KRRiT, która godzi w wolność słowa, demokratyczny porządek państwa prawa, ogranicza prawo obywateli do informacji oraz stanowi zagrożenie dla prowadzenia działalności niezależnych nadawców. Stanowią jednocześnie jaskrawy kontrast wobec jego postawy i braku reakcji na jawne łamanie prawa oraz standardów dziennikarskich przez upolitycznione media publiczne w poprzednich latach- czytamy w uchwale. 

Przewodniczący KRRiT - jak dodano - "jednoosobowo zdecydował o wysokości oraz egzekucji kar wobec niezależnych redakcji, nie zważając przy tym na toczące się postępowania odwoławcze, co jest jawnym naruszeniem prawa". 

Przypomniano także, że KRRiT, zgodnie z Konstytucją, stoi na straży wolności słowa, prawa do informacji oraz interesu publicznego, "nie zaś na straży przekonań Przewodniczącego oraz interesu środowiska politycznego, z którym jest związany".

Czym jest Rada Polskich Mediów?

Zadaniem Rady "jest budowanie solidarności zawodowej redakcji polskich mediów, wypracowywanie wspólnego stanowiska polskich redakcji w sprawach ważnych dla dziennikarstwa, tworzenie standardów zawodowych, wspieranie zmian legislacyjnych chroniących i wzmacniających wolność słowa oraz szeroko pojęte wspieranie demokracji, której wolne media są podstawą".

W Radzie Polskich Mediów reprezentowane są redakcje: Business Insider Polska, "Dziennik Gazeta Prawna", "Fakt", Fakty TVN, "Gazeta Wyborcza", Gazeta.pl, Goniec.pl, NaTemat.pl, "Newsweek", OKO.press, Onet.pl, "Pismo. Magazyn Opinii", "Polityka", Radio Nowy świat, Radio RMF FM, Radio TOK FM, Radio ZET, Radiozet.pl, "Rzeczpospolita", TVN 24, TVN 24 BiS, TVN24.pl, "Tygodnik Powszechny", Wirtualna Polska. 
 

Dołącz do dyskusji: Rada Polskich Mediów uderza w szefa KRRiT. "Jawne naruszenie prawa"

23 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
nn
A Świrski się przejmie tą opinią, już to widzę ;)
odpowiedź
User
Beka milion
Newsweek, Onet, Wyborcza, TVN i inne - "Rada Polskich Mediów" XDDD no proszę Was, dajcie spokój bo już ze śmiechu nie mogę
odpowiedź
User
O
Żadna rada. To po prostu grupka zjednoczonych ideologicznie
odpowiedź