Sejm przyjął megaustawę telekomunikacyjną, bliżej wdrożenia sieci 5G
W czwartek posłowie przegłosowali nowelizację Ustawę o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych potoczeni określaną jako megaustawa. Ma ona przyspieszyć rozbudowę infrastruktury dla internetu szerokopasmowego. - Przyjęcie megaustawy to ważny krok, by z szybkiego internetu mogli korzystać wszyscy Polacy, niezależnie od tego, gdzie mieszkają. To także korzyści dla polskiej gospodarki, która dzięki tym zmianom stanie się bardziej konkurencyjna i jeszcze nowocześniejsza - uważa minister cyfryzacji Marek Zagórski.
Za przyjęciem megaustawy głosowało 375 posłów, przeciw - 21, a od głosu wstrzymało się 26. W trakcie prac sejmowych nad przepisami przyjęto 10 poprawek złożonych przez posłów PiS, natomiast odrzucono poprawki zaproponowane przez opozycję.
Teraz przepisami zajmą się senatorowie.
Mianem megaustawy określana jest nowelizacja ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych, z którą wiążą się zmiany w kilku innych ustawach. Projekt nowych przepisów przygotowało Ministerstwo Cyfryzacji.
Niższe opłaty przy rozbudowie infrastruktury telekomunikacyjnej
Megaustawa ma na celu zwiększanie dostępu obywateli i firm do nowoczesnych usług telekomunikacyjnych, m.in. internetu szerokopasmowego, zwłaszcza na terenach wykluczonych cyfrowo, głównie wiejskich.
Nowe przepisy mają ułatwić i przyspieszyć rozbudowę infrastruktury telekomunikacyjnej. Doprecyzowano pojęcia z zakresu Prawa budowlanego oraz procedury zgłaszania instalacji emitujących promieniowanie elektromagnetyczne i udziału społeczeństwa w tym procesie. Wprowadzono też szereg innych rozwiązań, m.in. obniżkę o 90 proc. maksymalnych opłat za zajęcia pasa drogowego i stałej opłaty za wpis służebności przesyłu do księgi wieczystej.
W zakresie emisji promieniowania elektromagnetycznego związanego z sieciami telekomunikacyjnymi wprowadzono przepisy mające zapewnić dostęp do informacji. To konsekwencja raportu Najwyższej Izby Kontroli, która oceniła, że Inspekcja Ochrony Środowiska i Państwowa Inspekcja Sanitarna nie są przygotowane pod względem organizacyjnym i technicznym do kontroli pola elektromagnetycznego.
Megaustawa nakłada na operatorów telekomunikacyjnych nowe obowiązki w zakresie raportowania danych o poziomach pól elektromagnetycznych w środowisku. Ustawa przewiduje też sankcje za przekroczenie dopuszczalnych poziomów pola elektromagnetycznego w środowisku. - Już za rok zostanie wdrożony system SI2PEM, który każdemu pozwoli sprawdzić, czy poziom pól w dowolnym miejscu w kraju jest zgodny z przepisami - zapowiada wiceminister cyfryzacji Wanda Buk.
Stacje bazowe w parkach i uzdrowiskach, 140 mln zł Funduszu Szerokopasmowego
Nowe przepisy mają też przyspieszyć uzyskiwanie od Urzędu Komunikacji Elektronicznej dostępu do infrastruktury technicznej i nieruchomości na potrzeby infrastruktury telekomunikacyjnej. Zapisano, że prezes UKE na etapie wydawania decyzji zastępujących umowy o dostępie do infrastruktury technicznej będzie współpracował z szefami Urzędu Regulacji Energetyki i Urzędu Transportu Kolejowego.
Ponadto prezes UKE obniży opłatę ponoszoną w związku z decyzją rezerwacyjną na koszty związane ze zmianą lub cofnięciem rezerwacji częstotliwości w latach 2021-2023.
W megaustawie zniesiono zakazy i ograniczenia dotyczące umieszczania nieliniowej infrastruktury telekomunikacyjnej na terenach uzdrowiskowych oraz wprowadzono możliwość instalacji takiej infrastruktury - w ściśle określonych przypadkach i po spełnieniu wyznaczonych wymogów - w parkach narodowych i rezerwatach przyrody.
Utworzono również Fundusz Szerokopasmowy z budżetem wynoszącym ok. 140 mln zł rocznie. Będzie on przeznaczany m.in. na dofinansowywanie budowy sieci telekomunikacyjnych, tak żeby ich rozwój przebiegał równomiernie.
Minister cyfryzacji: internet szerokopasmowy dotrze na wieś
- Przyjęcie megaustawy to ważny krok, by z szybkiego internetu mogli korzystać wszyscy Polacy, niezależnie od tego, gdzie mieszkają. To także korzyści dla polskiej gospodarki, która dzięki tym zmianom stanie się bardziej konkurencyjna i jeszcze nowocześniejsza – podkreśla minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Dzięki nowym przepisom internet wreszcie dotrze tam, gdzie dziś często go nie ma - na wieś, tereny trudnodostępne i mniej zaludnione - wylicza.
Resort podaje, że obecnie prawie 5 mln gospodarstw domowych w Polsce nie ma dostępu do internetu szerokopasmowego.
- Dzięki przyjętym przez Sejm zmianom, operatorom będzie się opłacało podłączać do szerokopasmowego Internetu także te gospodarstwa domowe, które - właśnie z uwagi na zbyt wysokie koszty doprowadzenia do nich szybkiej sieci - w tej chwili są wykluczone - dodaje wiceminister Wanda Buk.
Resort zaznacza, że megaustawa jest zgodna z zaleceniami Komisji Europejskiej, żeby kraje UE do końca 2025 roku zapewniły szeroki zasięg sieci telekomunikacyjnej w technologii 5G. W zaleceniach zaznaczono, żeby w przyszłym roku w minimum jednym dużym mieście w każdym państwie członkowskim taka usługa była dostępna komercyjnie.
Dołącz do dyskusji: Sejm przyjął megaustawę telekomunikacyjną, bliżej wdrożenia sieci 5G