SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Na które seriale warto czekać w 2024 roku? Zestawienie najciekawszych premier

W 2023 roku strajki w Hollywood zrujnowały kalendarz premier i opóźniły emisję wielu potencjalnych hitów streamingu, jak oczekiwany czwarty sezon „Detektywa”, który zadebiutuje w Polsce 15 stycznia w ofercie HBO. Jakie inne seriale zapowiadają się jako produkcje godne uwagi w najbliższych miesiącach?

„Forst”, Netflix „Forst”, Netflix

1. „The Curse” – SkyShowtime, premiera 5 stycznia


Współtwórcami, współscenarzystami i producentami wykonawczymi „The Curse” są Benny Safdie i Nathan Fielder. Bohaterami serialu są Whitney i Asher Siegel, nowożeńcy, którzy próbują przekonać do swojej wizji ekologicznego życia i budownictwa mieszkańców miasteczka Española w Nowym Meksyku. Ich plany krzyżuje jednak Dougie – ekscentryczny producent, który widzi w tej historii świetny temat na reality show. Kiedy para zaczyna podejmować wątpliwe etycznie decyzje, konsekwencje szybko odbijają się na ich związku.

Główne role w serialu grają Emma Stone („La La Land”, „Faworyta”), Nathan Fielder („Próba generalna”) i Bennny Safdie („Oppenheimer”). Gościnnie na ekranie pojawiają się nominowany do Oscara® Barkhad Abdi, nominowany do Emmy® Corbin Bernsen oraz Constance Shulman.

2. „Forst” – Netflix, premiera 11 stycznia


W tytułowej roli charyzmatycznego komisarza Wiktora Forsta zobaczymy Borysa Szyca. Wspierającą go w śledztwie dziennikarkę Olgę Szrebską zagra Zuzanna Saporznikow, nieustępliwą prokurator Dominikę Wadryś-Hansen - Kamilla Baar, a Andrzej Bienias wcieli się w inspektora zakopiańskiej policji Edmunda Osicę.

Serial Netfliksa powstał na motywach powieści „Ekspozycja” i „Przewieszenie” Remigiusza Mroza, który również pojawi się na ekranie w jednej z ról.

„Kiedy Tatry stają się areną brutalnych morderstw, komisarz Forst wkracza do akcji. Działając wbrew procedurom, z pomocą dziennikarki Olgi Szrebskiej, odkrywa spisek sięgający korzeniami II wojny światowej” - czytamy w opisie serii.

Reżyserem jest Daniel Jaroszek, laureat Nagrody Publiczności na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz czterech Orłów - Polskich Nagród Filmowych, za swój pełnometrażowy debiut „Johnny” (tytuł dostępny w ofercie platformy Netflix). Za scenariusz odpowiadają Agata Malesińska i Jacek Markiewicz, a za zdjęcia Piotr Uznański. Producentami filmu są Borys Szyc, Marta Barańska i Tomasz Morawski.

3. „Detektyw. Kraina nocy” – HBO Max, premiera 15 stycznia


W rolach głównych zobaczymy laureatkę Oscara Jodie Foster oraz Kali Reis. Issa López nie tylko wyreżyserowała wszystkie odcinki, ale jest także showrunnerką i odpowiada za scenariusz produkcji. Serial będzie składał się z sześciu odcinków. Zadebiutuje dziesięć lat po premierze głośnego sezonu pierwszego produkcji.

Gdy w Ennis na Alasce zapada długa noc, ośmiu mężczyzn pracujących w Arktycznej Stacji Badawczej Tsalal znika bez śladu. By rozwiązać sprawę, detektyw Liz Danvers (Jodie Foster) i Evangeline Navarro (Kali Reis), będą musiały skonfrontować się nie tylko z mrokiem wewnątrz siebie, ale także zagłębić się w prawdy pogrzebane głęboko pod wiecznym lodem – czytamy w opisie dystrybutora.

4. „The New Look” – Apple TV+, premiera 14 lutego


Serial dla wielbicieli historii mody zrealizowany przez Todda A. Kesslera opowie o paryskim świecie mody po II wojnie światowej. Christian Dior (w tej roli Ben Mendelsohn) odbiera tytuł ikony stylu należący dotychczas do Coco Chanel (Juliette Binoche) i staje się najważniejszym francuskim projektantem.

Serial pokaże, jak Dior tworzył swoją rewolucyjną kolekcję „The New Look”, a także jak powstawało imperium Chanel. Pojawią się również inni znani kreatorzy mody: Pierre Balmain, Cristóbal Balenciaga, Pierre Cardin oraz Yves Saint Laurent.

5. „Szōgun” – Disney+, premiera 27 lutego


Lord Yoshii Toranaga (Hiroyuki Sanada) musi walczyć o życie, gdy jego wrogowie z Rady Regentów jednoczą się przeciwko niemu. Niespodzianie do wybrzeża jednej z japońskich wiosek rybackich przybija tajemniczy statek z angielskim nawigatorem Johnem Blackthorne’em na pokładzie. Informacje, które ma przybysz, mogą pomóc Toranadze w walce o władze. Losy Toranagi i Blackthorne’a nierozerwalnie wiążą się z ich tłumaczką, Todą Mariko (Anna Sawai) – tajemniczą chrześcijańską szlachcianką i ostatnią przedstawicielką zhańbionego rodu. Służąc swemu panu w tym napiętym okresie politycznym, Mariko musi pogodzić współpracę z Blackthorne’em ze swoją wiarą, której zawdzięcza życie, oraz zobowiązaniami wobec zmarłego ojca – czytamy w opisie dystrybutora.

Adaptacja bestsellerowej powieści Jamesa Clavella została stworzona wspólnie przez Rachel Kondo i Justina Marksa, który pełnił także funkcję showrunnera i producenta wykonawczego. Pozostałymi producentami wykonawczymi są Michaela Clavell, Edward L. McDonnell, Michael De Luca i Rachel Kondo. Serial powstał z ramienia wytwórni FX Productions.

6. „Konflikt: Capote vs. Łabędzie” – Disney+, premiera w pierwszej połowie roku


Drugi sezon antologii „Feud” skupi się na życiu Trumana Capote. Kontrowersyjny pisarz i ważny członek nowojorskiej socjety, znany był z tego, że przyjaźnił się z wieloma aktorkami, pisarkami i celebrytkami połowy XX wieku. Wielokrotnie pisano i plotkowano na temat jego przyjaźni z Marilyn Monroe, czy pisarką Harper Lee. Murphy chce opowiedzieć o wszystkich ważnych kobietach w życiu pisarza. Czyżby postanowił zignorować wątek jego długoletniego związku z Johnem Paulem Dunphy?

W rolę główną wcieli się Tom Hollander. Akcja serialu rozgrywać się będzie w latach 70. i zakończy w 1984, czyli roku śmierci pisarza. Capote do końca życia utrzymywał wiele relacji przyjacielskich z kobietami. Zresztą w ostatnich latach mieszkał u Joanne Carson mimo skandalu z 1975 roku.

Scenariusz serialu, autorstwa nagrodzonego Pulitzerem Jona Robina Baitza, powstał na bazie książki Laurence’a Leamera pt. „Capote’s Women: A True Story of Love, Betrayal, and a Swan Song for an Era”. Główny wątek stanowić będą okoliczności powstania opowiadania „La Côte Basque 1965”. W 1975 roku zostało ono opublikowane w czasopiśmie „Esquire”. Capote pisał opowiadanie z myślą o kontynuacji swojej powieści „Answered Prayers” oraz „Z zimną krwią”.

7. „Reżim” – HBO Max, premiera 4 marca


Serial pokazuje historię pewnego współczesnego europejskiego reżimu powoli chylącego się ku upadkowi. W roli dyktatorki zobaczymy Kate Winslet.

W serialu występują: Kate Winslet, Matthias Schoenaerts, Guillaume Gallienne, Andrea Riseborough, Martha Plimpton oraz Hugh Grant.

Scenarzystą, showrunnerem, producentem wykonawczym jest Will Tracy, producenci wykonawczy to: Frank Rich, Tracey Seaward, Kate Winslet, Stephen Frears oraz Jessica Hobbs. Scenarzyści: Seth Reiss, Sarah DeLappe, Gary Shteyngart i Jen Spyra.

8. „Fallout” – Prime Video, premiera 12 kwietnia


Adaptacja postapokaliptycznej gry, brzmi jak powtórka ze stycznia 2023. Czy serial odniesie sukces podobny do „The Last of Us” HBO?

Akcja serialu rozgrywa się w zniszczonym przez wojnę nuklearną Los Angeles. Rozpoczyna się w Krypcie 33, gdzie poznajemy główną bohaterkę Lucy, w którą wciela się Ella Purnell.

Showrunnerami serialu są Geneva Robertson-Dworet i Graham Wagner. Pierwsze pięć odcinków wyreżyserował Jonathan Nolan, który z żoną Lisą Joy jest również producentem serialu.

Główne role grają: Walton Goggins, Ella Purnell, Kyle MacLachlan, Xelia Mendes-Jones oraz Aaron Moten.

Warto przeczytać nasze rankingi: najlepsze seriale 2023, najgorsze seriale 2023 oraz najlepsze polskie seriale 2023.

Dołącz do dyskusji: Na które seriale warto czekać w 2024 roku? Zestawienie najciekawszych premier

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl