SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Top 10 wszech czasów filmów i seriali Netfliksa

Netflix niedawno zmienił system pomiaru oglądalności swoich filmów i seriali, co wpłynęło na układ list Top 10 platformy. Sprawdzamy, jakie produkcje cieszą się teraz największym zainteresowaniem subskrybentów.

Jenna Ortega w serialu „Wednesday”, fot. Netflix Jenna Ortega w serialu „Wednesday”, fot. Netflix

W każdy wtorek platforma publikuje cztery globalne listy Top 10 filmów i seriali: film i serial anglojęzyczny oraz film i serial nieanglojęzyczny.

Te listy klasyfikują tytuły na podstawie tygodniowych godzin oglądania: całkowitej liczby godzin, które subskrybenci na całym świecie oglądali każdy tytuł od poniedziałku do niedzieli poprzedniego tygodnia. Ponieważ tytuły czasami pojawiają się i znikają z pierwszej dziesiątki, Netflix pokazuje również łączną liczbę tygodni, które dany sezon serialu lub film spędził na liście.

Wyniki 100 krajów

Netflix publikuje również listy Top 10 dla prawie 100 krajów i terytoriów (te same lokalizacje, w których znajduje się lista Top 10 w serwisie Netflix). Listy krajów są również uszeregowane na podstawie liczby godzin oglądania, ale nie pokazują bezpośrednio oglądalności na poziomie kraju.

Zmiana w oknie pomiarowym

Pierwszą zmianą jest wydłużenie czasu kwalifikacji filmów i seriali do najpopularniejszych list Top 10 (filmy i seriale anglojęzyczne) z około jednego miesiąca (28 dni) do trzech miesięcy (91 dni). Netflix zmienił to, ponieważ uznał, że wiele seriali i filmów zyskuje dobrą oglądalność po pewnym czasie.

Platforma zaczęła też udostępniać inne dane, tj. liczba obejrzanych godzin podzielona przez całkowity czas trwania filmu czy serialu.

Top 10 seriali anglojęzycznych

Aktualnie numerem jeden na liście wszech czasów jest „Wednesday”, mająca na „liczniku” ponad 252 miliony wyświetleń. Serial z uniwersum rodziny Addamsów cieszy się wielką popularnością wśród nastoletniej widowni, ale – co zaskakujące – również wśród dorosłych subskrybentów stając się tym samym fenomenem popkulturowym ostatnich miesięcy.

Podobnie jest z serialem „Stranger Things” (sezon 4), który skutecznie buduje popularność na nostalgii za latami 80. Szczególnie widoczna jest wśród obecnych 40-latków, ponieważ ich dzieciństwo przypadło na tamtą dekadę. Sezon czwarty ma obecnie ponad 140 milionów wyświetleń i znajduje się na drugim miejscu listy.

Trzeci na liście „Dahmer-Potwór: Historia Jeffreya Dahmera” wzbudzał duże kontrowersje wśród widzów, ponieważ część z nich uważała, że producent Ryan Murphy usprawiedliwia mordercę, a rodziny ofiar uznały, że z powodu produkcji Netfliksa po raz drugi muszą przeżywać ten sam koszmar co w latach 90.

Top 10 seriali nieanglojęzycznych

Jeśli mowa o serialach nieanglojęzycznych, to pierwsze miejsce od dawna należy do produkcji „Squid Game” z 2021 roku, na drugim miejscu znajdziemy czwartą część „Domu z papieru”, na trzecim z kolei francuski serial „Lupin” (sezon 1) o pewnym włamywaczu, który uwielbiał serię książek opowiadającą losy Arsène Lupin.

O tym, jak wyglądała praca nad „Squid Game” i ile zarobił na swoim pomyśle autor scenariusza, przeczytacie tutaj. Koreańscy twórcy w ostatnich tygodniach coraz głośniej mówią o tym, że współpraca z Netfliksem nie układa się tak dobrze, jak spodziewali się tego lokalni scenarzyści.

Top 10 filmów anglojęzycznych

Na liście najpopularniejszych anglojęzycznych filmów Netfliksa znajdziemy „Czerwoną notę” z 2021 roku, „Nie patrz w górę” z 2021 oraz „Projekt Adam” z 2022 roku. Dwa pierwsze tytuły to komedie, a „Projekt Adam” to komedia science fiction.

Okazuje się, że to właśnie komedie są najchętniej oglądanymi filmami na platformie. Wyprzedzają zarówno dramaty, jak i popularne thrillery erotyczne, które Netflix chętnie produkuje nie tylko na rynku anglosaskim. Ostatnio hitem platformy stało się „Śmiertelne pożądanie” z RPA.

Top 10 filmów nieanglojęzycznych

Na liście najpopularniejszych nieanglojęzycznych filmów Netfliksa znajdziemy norweski tytuł „Troll” z 2022 roku, hiszpański horror „Platforma” z 2019 oraz hiszpański film „Przez moje okno” z 2022 roku. Hiszpańskojęzyczne produkcje cieszą się dużym powodzeniem wśród subskrybentów platformy. Widać to także na przykładzie seriali dla młodzieży i produkcji przypominających wysokobudżetowe telenowele, jak np. „Szkoła dla elity” oraz „Córka innej matki”.

Netflix ma globalnie 230 mln subskrybentów

Netflix nie podaje, ilu użytkowników ma w Polsce. Z danych Mediapanel wynika, że platforma, jako strona www oraz aplikacja na urządzenia mobilne i smart tv, przyciągnęła 12,92 mln polskich internautów, z których każdy spędził tam średnio 7 godzin, 10 minut i 47 sekund. Zasięg platformy wyniósł 43,55 proc.

W IV kwartale 2022 r. liczba subskrybentów Netfliksa urosła o 7,66 mln do 230,75 mln. Natomiast wzrost przychodów wyhamował do 1,9 proc., a zysk netto skurczył się z 607 do 55 mln dolarów. Współzałożyciel platformy Reed Hastings z funkcji jednego z szefów platformy przeszedł do jej rady dyrektorów.

Dołącz do dyskusji: Top 10 wszech czasów filmów i seriali Netfliksa

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
RR
Ostatnimi laty Netflix staje się coraz bardziej platformą dla dzieciaków i młodych dorosłych. Uważam, że niepotrzebnie Netflix zraża do siebie starszych widzów (a często to oni płacą rachunki za abonament). Coraz mniej dobrych i poważnych seriali w rodzaju "House of Cards". Coraz częściej bardziej trafiają do mnie produkcje AppleTV+ czy HBO Max niż Netflixa.
14 6
odpowiedź
User
Gość X
Dzięki Wednesday Addams wraca moda na warkocze dziewczęce, które bardzo lubię, ma trochę w taki sposób jak np. członkinie zespołów ludowych, rzadziej drużyny harcerskie.
0 0
odpowiedź
User
wequs
I coraz częściej rasowy oglądacz cokolwiek z literką N z w czołówce omija szerokim łukiem.
56 4
odpowiedź