ViviTouch - wrażenia dotykowe dla użytkowników urządzeń mobilnych od Bayer MaterialScience (wideo)
Firma Bayer MaterialScience zaprezentowała technologię ViviTouch, która pozwala tabletom i smartfonom oddziaływać na zmysł dotyku.
Technologia ViviTouch opiera się na cienkich polimerowych powłokach, które przekształcają energię w ruch. Rozciągają się, gdy wystawi się je na działanie odpowiedniego napięcia, a następnie kurczą niczym mięśnie. Te tak zwane elektroaktywne polimery, które ze względu na sposób działania są często określane jako "sztuczne mięśnie", generują kontrolowane ruchy w ciągu milisekund, umożliwiając symulowanie wysoce zróżnicowanych efektów działających na zmysł dotyku.
Wcześniej urządzenia mobilne oferowały jednolite sygnały wibracyjne, podczas gdy ViviTouch zapewnia precyzyjne i symultaniczne efekty, które oddziałują na zmysł dotyku. Dzięki temu w połączeniu z dźwiękiem i obrazem sprawiają one, że wrażenia z gry osiągają nowy poziom realności.
Ponadto, jak podaje Bayer MaterialScience, ViviTouch zużywa do 70% mniej energii niż konwencjonalne systemy wibracyjne.
W najbliższej przyszłości na rynek mają zostać wprowadzone również słuchawki wyposażone w technologię ViviTouch, mające zmienić sposób, w jaki słucha się muzyki czy odbiera dźwięki z filmów i gier. Efekt jest najbardziej wyraźny przy niskich, basowych częstotliwościach. Nowa technologia nie wpływa na same fale dźwiękowe, a działa raczej poprzez bezpośredni kontakt ze skórą czaszki, przekazując dźwięki poprzez kości.
"Efekt jest porównywalny z koncertem na żywo, podczas którego słuchacze całym ciałem odczuwają basowe wibracje. Jedyna różnica polega na tym, że ViviTouch nie generuje ciśnienia dźwiękowego, a efekt żywego dźwięku jest mobilny." - powiedział Dirk Schapeler, szef zespołu zajmującego się rozwojem nowej technologii.
Dołącz do dyskusji: ViviTouch - wrażenia dotykowe dla użytkowników urządzeń mobilnych od Bayer MaterialScience (wideo)