Prawicowy kanał będzie miał dwie koncesje. Jest zgoda KRRiT
Fratria nie pójdzie w ślady TV Republika i nie uruchomi dodatkowego kanału na bazie dotychczasowej koncesji satelitarnej. Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zgodziła się na zmianę nazwy stacji wPolsce.pl na wPolsce24. Pod takim samym szyldem działa dostępna od poniedziałku na naziemnym MUX-8 stacja.
Telewizja wPolsce.pl rozpoczęła nadawanie w czerwcu 2017 roku. Można było ją oglądać za pośrednictwem platformy satelitarnej Polsat Box (wcześniej Cyfrowy Polsat), (196 kanał) i Polsat Box Go, Netii (192 kanał), Orange (32 kanał), Vectrze (825 kanał) UPC Polska (339 kanał na dekoderach Mediabox i 121 na dekoderach Kaon i Horizon), a także w internecie. 2 września br. stacja została zastąpiona przez wPolsce24. W czerwcu Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała, że kanał informacyjno-publicystyczny pod tą nazwą trafi na ósmy multipleks naziemnej telewizji cyfrowej.
Koncesja naziemna pozwala nie tylko na nadawanie na multipleksach, ale także za pośrednictwem sieci kablowych i drogą satelitarną. Fratria mogłaby więc wystąpić do KRRiT o uchylenie koncesji satelitarnej wPolsce.pl. Wiązałoby się to jednak z koniecznością ponownego zawarcia umów z dostawcami płatnej telewizji i dokonaniem przez nich wpisów do rejestru. Po tym jak Wydarzenia 24 uzyskały nową koncesję naziemną, a dotychczasową zajął Polsat News Polityka, pół roku Telewizji Polsat zajęło odbudowywanie zasięgu tej stacji. Fratria nie ryzykowała i zdecydowała się na zmianę nazwy.
Zobacz także: Prawie 150 tys. widzów „Wiadomości” we wPolsce24.pl. Serwis TV Republika daleko z przodu
Członek KRRiT prof. Tadeusz Kowalski mówi Wirtualnemedia.pl, że był przeciwny takiej zmianie, ponieważ ogłoszenie dotyczyło nowego programu. Rada podjęła jednak inną decyzję i stacja m.in. z Michałem Adamczykiem, Magdaleną Ogórek, Marcinem Tulickim i Samuelem Pereirą, może mieć dwie koncesje pod tą samą nazwą – naziemną i satelitarną.
Republika przyjęła inną strategię
Konkurs dotyczący MUX-8 wygrała także Telewizja Republika, która zgłosiła stację Republika. Stacja od 2013 roku nadaje na satelicie. Po lipcowym rozpoczęciu emisji naziemnej, sygnał satelitarny i naziemny niczym się nie różnił, więc pojawiły się głosy, że nadawca łamie koncesję. Satelitarna ma charakter uniwersalny, a naziemna informacyjno-publicystyczny. W sierpniu oferowaną drogą naziemną i poprzez operatorów płatnej telewizji Republikę oznaczono (pojawił się podpis Republika pod logiem z literą R).
W zeszłym miesiącu uruchomiono też dodatkową stację, nazywaną TV Republika Plus (nadawca nie wystąpił o formalną zmianę nazwy). Kanał ma charakter bardziej uniwersalny, ponieważ pokazuje w niektórych pasmach programy rozrywkowe, historyczne czy kulinarne TV Republika. Dodatkowy kanał emituje też polskie bajki, takie jak „Porwanie Baltazara Gąbki”, „Przygody Bolka i Lolka” oraz „Reksio”. Władze Republiki nie wykluczają, że w przyszłości dojdzie do formalnej zmiany nazwy i startu kolejnych kanałów. Telewizję Republika Plus można oglądać w internecie (YouTube) i za pośrednictwem MUX-L2 naziemnej telewizji cyfrowej (Rybnik i okolice).
Naziemna Republika jest nadawana u wszystkich operatorów płatnej telewizji, gdzie nadawała satelitarna (m.in. Polsat Box/Polsat Box Go, Canal+/Canal+ online, UPC Polska/Play, Orange Polska, Vectra, Netia i Toya). Stacja Tomasza Sakiewicza, w której można oglądać m.in. Danutę Holecką, Edytę Lewandowską, Michała Rachonia, Miłosza Kłeczka, Adriana Klarenbacha, nie musiała więc budować od podstaw zasięgu.
Dołącz do dyskusji: Prawicowy kanał będzie miał dwie koncesje. Jest zgoda KRRiT
Tak, ale jedynie 1 kwietnia