Pierwszy ogólnopolski konkurs „Mieszkam tu! Mądre pomysły na mądre miasto” wchodzi w decydującą fazę. Na najciekawsze inicjatywy realizowane w ramach budżetów obywatelskich w polskich miastach głosować można przez Internet do 13 kwietnia br. Wyróżnienia zostaną wręczone podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach (20-22.04.2015 r.).
Konkurs „Mieszkam tu! Mądre pomysły na mądre miasto” ma na celu wskazanie najciekawszych pomysłów zgłaszanych w ramach budżetów obywatelskich i inicjatyw lokalnych przez mieszkańców polskich miast.
Ideą plebiscytu jest promowane przedsięwzięć o dużej efektywności działań, pozytywnym wpływie oraz takich, które są możliwe do powielenia w innych miastach. W konkursie uczestniczą zarówno mieszkańcy – autorzy pomysłów, jak i gminy, na terenie których są one realizowane. Nagrody zostaną przyznane w dwóch kategoriach „obywatelskiej" i „samorządowej".
– Wielu ludzi słyszy w mediach „budżet obywatelski”, ale tak naprawdę nie wie, co to jest. Chcemy pokazać, że każdy z mieszkańców może doprowadzić do realizacji czegoś, co powstanie w jego głowie i spodoba się innym. Pomysł na konkurs zrodził się z rosnącej popularności budżetów obywatelskich – mówi Paweł Wyszomirski, sekretarz konkursowego jury. – Pierwszy budżet partycypacyjny opracowano w 2011 roku. Dzisiaj wprowadziło je już ponad sto miast – dodaje.
Spośród zgłoszonych do konkursu projektów wytypowanych zostało 20 nominowanych, z których Rada Konsultacyjna wybierze trzech laureatów. Swoje typy wskazywać mogą także czytelnicy serwisu Portalsamorzadowy.pl. Trzy przedsięwzięcia, które uzyskają największą liczbę głosów otrzymają nagrody specjalne. Internetowe głosowanie trwa do 13 kwietnia br., do godziny 10.00.
Projekty nominowane w konkursie „Mieszkam tu! – Mądre pomysły na mądre miasto”:
- Białystok: seniorzy partycypują
- Białystok: ogród do hortiterapii
- Suwałki: park z terenem rekreacyjnym
- Słupsk: centrum aktywności twórczej Schron
- Wrocław: rowerowa rewolucja
- Kłobuck: rewitalizacja budynku strzelnicy
- Kluczbork: poprawa sytuacji rodzin zagrożonych przemocą
- Warszawa: rembertowski System Recyklingu
- Warszawa: Marszałkowską na rowerze
- Bielsko-Biała: centrum rekreacyjno-sportowe dla osób wykluczonych
- Łódź: odnowa Osiedla Teofilów
- Łódź: Woonerf
- Dąbrowa Górnicza: multimedialne Laboratorium Kosmosu
- Bydgoszcz: wybiegi dla psów
- Toruń: kulturalny skwer
- Toruń: centrum dzieci i młodzieży WĘDKA
- Płock: kryte boisko do piłki nożnej
- Szczytniki: inicjatywy mieszkańców sołectwa
- Radom: internet w harmonii z przyrodą i ludźmi – jerzykowe wieże
- Radom: ułatwienia rowerowe.
Pełen opis nominowanych inicjatyw wraz z formularzem umożliwiającym głosowanie znajdują się na stronie http://www.portalsamorzadowy.pl/serwis/mieszkam-tu-2015/nominacje/.
Radę Konsultacyjną konkursu „Mieszkam tu! Mądre pomysły na mądre miasto” tworzą: Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego, Przewodniczący PE w latach 2009-2012, Prezes Rady Ministrów w latach 1997-2001, Przewodniczący Rady EEC, Joanna Erbel, działaczka miejska, Rafał Kerger, redaktor naczelny serwisu Portalsamorzadowy.pl, Jarosław Makowski, radny sejmiku Województwa Śląskiego, Paweł Orłowski, wiceminister infrastruktury i rozwoju, Paweł Soloch, dyrektor Instytutu Sobieskiego oraz Paweł Wyszomirski, koordynator projektu eco21.pl, sekretarz jury konkursu.
Ogłoszenie wyników nastąpi 22 kwietnia br. na VII Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach (European Economic Congress – EEC – 20-22 kwietnia 2015 r.).
W największej imprezie biznesowej Europy Centralnej weźmie udział około 6 tys. gości z kraju i z zagranicy. Na sesjach tematycznych, którym towarzyszą liczne spotkania, debaty i wydarzenia towarzyszące, spotkają się najważniejsze postacie europejskiej sceny politycznej, naukowej i biznesowej.
Organizatorami konkursu „Mieszkam tu! Mądre pomysły na mądre miasto” są Portalsamorzadowy.pl – należący do Grupy PTWP – organizatora Europejskiego Kongresu Gospodarczego – wraz Centrum Szkoleń Meritum we współpracy z Fundacją Napraw Sobie Miasto oraz portalem Ngo.pl.
Konkurs jest częścią projektu eco21.pl – „Ogólnopolska Szkoła Partycypacji Ekologicznej” dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
***
Europejski Kongres Gospodarczy (European Economic Congress – EEC) w Katowicach to trzydniowy cykl debat, spotkań i wydarzeń towarzyszących z udziałem sześciu tysięcy gości z Polski, Europy, świata. W blisko 100 sesjach bierze co roku udział kilkuset panelistów, komisarze unijni, premierzy i przedstawiciele rządów państw europejskich, prezesi największych firm, naukowcy i praktycy, decydenci, mający realny wpływ na życie gospodarcze i społeczne.
W opiniotwórczym gronie, w formie otwartej debaty publicznej, prowadzone są rozmowy o kwestiach najistotniejszych dla rozwoju Europy.
Europejski Kongres Gospodarczy został uznany za forum jednej z najbardziej reprezentatywnych dyskusji o przyszłości Europy. Tezy wystąpień najważniejszych uczestników są często cytowane i szeroko komentowane.
Organizatorem Europejskiego Kongresu Gospodarczego, od pierwszej edycji w 2009 roku, jest Grupa PTWP SA.
###
Więcej informacji o Europejskim Kongresie Gospodarczym – www.eecpoland.eu
Akredytacje prasowe: https://www.ptwp.pl/eec/pl/media.html
Więcej informacji o organizatorze – Grupa PTWP SA – www.ptwp.pl
Zapraszamy również:
Wirtualne biuro prasowe: media.eecpoland.eu
Facebook: facebook.com/EECKatowice
Twitter: twitter.com/EECKatowice
Dodatkowe informacje dla mediów:
Marta Stach, Rzecznik Prasowy EEC/Imago PR
M. 609 808 119, E. m.stach@imagopr.pl