Czy dieta może mieć wpływ na efektywność pracy? Tak! Dowodzą tego najnowsze badania przeprowadzone przez Światową Organizację Zdrowia, z których wynika, że spożywanie regularnych posiłków może zoptymalizować koncentrację, nawet o 20 proc. Jak zatem komponować swoje codzienne menu?
Nadmiar obowiązków i brak czasu sprawiają, że prawidłowe odżywianie w trakcie pracy schodzi na drugi plan. Według raportu Co jedzą Polacy? (IPSOS na zlecenie Sodexo On-site Services) wynika, że aż co trzeci Polak w ciągu 8 godzin pracy spożywa tylko jeden posiłek.
- Nieregularne spożywanie posiłków w pracy może skutkować spadkiem poziomu glukozy we krwi, co przekłada się na braki energii, uczucie zmęczenia i spadek efektywności. Dlatego też przerwy między posiłkami nie powinny być dłuższe niż 2-3 godziny, a spędzając 8 godzin w pracy powinno się jeść co najmniej 2 razy – komentuje Magdalena Truchel, dietetyk i ekspert marki Mission Wraps.
Dieta wspierająca pracę mózgu
W codziennym, „pracowniczym” jadłospisie warto wykorzystać składniki, które stymulują pracę mózgu i poprawiają koncentrację. - Głównym źródłem energii dla mózgu są węglowodany złożone, które znaleźć można w pełnoziarnistym pieczywie, wrapach wieloziarnistych, kaszy gryczanej czy roślinach strączkowych. Te komponenty diety trawione są przez dłuższy czas, dlatego też cukry uwalniane są stopniowo nie powodując gwałtownych skoków czy spadków energii, jak w przypadku cukrów prostych – komentuje Magdalena Truchel, dietetyk i ekspert marki Mission Wraps.
Innymi składnikami niezbędnymi do prawidłowego funkcjonowania mózgu są witaminy z grupy B, których niedobór powoduje osłabienie koncentracji, potas mający kluczową rolę w przewodnictwie nerwowym mózgu czy magnez działający przeciwstresowo. Źródłem tych składników są m.in. mleko, jaja, warzywa liściaste czy migdały.
Wrap zamiast kanapki
Brak czasu na zaplanowanie zdrowych i regularnych posiłków poza domem, to również przyczyna mało różnorodnej diety Polaków. Aż połowa osób codziennie spożywa kanapki, nie dbając o urozmaicenie diety[i]. A ważne, żeby posiłek składał się z różnych składników uzupełniających się wzajemnie, jak: węglowodany złożone, białka i niewielką ilość tłuszczu. Dlatego też kanapka z białego pieczywa bez masła i z serkiem do smarowania nie jest odpowiednim źródłem składników mineralnych dla organizmu. Smaczną i odżywczą alternatywą do tradycyjnego chleba są posiłki przyrządzane z wrapów. W zawartość takiego placka można zawinąć niemal wszystko: warzywa, owoce, ryby, mięso czy ser.
Zdrowe przekąski
- Oprócz drugiego śniadania lub lunchu nasze codziennie, biurowe menu warto urozmaicić lekkimi przekąskami. Powinny one mieć maksymalnie 200 kalorii i być źródłem błonnika, który pęczniejąc w żołądku daje nam uczucie sytości. W roli przekąsek najlepiej sprawdzą się orzechy, suszone owoce lub pokrojone w plasterki warzywa tj. marchewka, papryka, rzepa czy ogórek – komentuje Magdalena Truchel, dietetyk i ekspert marki Mission Wraps.
Należy jednak pamiętać, by przekąski nie były dodatkowym posiłkiem w naszym codziennym jadłospisie, a częścią zbilansowanej diety. Dlatego po 2-3 godzinach od śniadania można sięgnąć po lekką przekąskę, a po kolejnych godzinach zjeść lunch, by utrzymywać odpowiedni poziom glukozy we krwi i móc w pełni skoncentrować się na pracy.
[i] Raport Co jedzą Polacy? przeprowadzony przez firmę badawczą IPSOS na zlecenie Sodexo On-site Services, 2013
dostarczył infoWire.pl