Centrum Prasowe Wirtualnemedia.pl

Tekst, który zaraz przeczytasz jest informacją prasową.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

2012-02-13

A A A POLEĆ DRUKUJ

TS2 zapewnia łączność dla konstruktorów pierwszego polskiego satelity studenckiego PW-Sat

Dzisiaj 13 lutego o godzinie 11:00 miał miejsce pierwszy start europejskiej rakiety Vega, która wyniosła na orbitę satelity LARES i ALMASat-1 oraz siedem małych CubeSatów, z których jeden to PW-Sat. Polski satelita został zbudowany przez studentów Politechniki Warszawskiej, zrzeszonych w Studenckim Kole Astronautycznym i Studenckim Kole Inżynierii Kosmicznej, we współpracy z Centrum Badań Kosmicznych PAN. Na miejscu znajduje się jeden z konstruktorów – Maciej Urbanowicz. Kontakt z nim umożliwia telefon satelitarny firmy TS2 z Warszawy.

PW-Sat to satelita niewielkich rozmiarów, ponieważ jego wymiary to 10x10x11,3 cm. Należy do rodziny satelitów nazywanej CubeSat (od angielskiego cube – sześcian). W konfiguracji startowej jest on niewiele większy niż sześcienna kostka o boku 10 cm. Nie wcześniej niż po miesiącu od dotarcia na orbitę nastąpi rozłożenie eksperymentalnej konstrukcji o długości jednego metra. Zadaniem tego "ogona" jest zadziałanie niczym „kosmiczny hamulec”, który ma doprowadzić do przyśpieszenia procesu deorbitacji, czyli zejścia z orbity w atmosferę. Jeśli eksperyment się powiedzie to będzie demonstratorem technologii sprowadzania obiektów kosmicznych z orbity do atmosfery ziemskiej. Takie rozwiązania pozwoliłyby na zmniejszenie liczby kosmicznych śmieci, których na różnych orbitach okołoziemskich z każdym rokiem jest coraz więcej. Dodatkowo na ogonie zostały zainstalowane elastyczne panele fotowoltaiczne, które będą testowane w przestrzeni kosmicznej.
 
Start rakiety Vega oglądają na żywo osoby zaangażowane w projekt budowy urządzenia PW-Sat. Do Gujany Francuskiej, gdzie mieści się port kosmiczny Kourou, udał się m.in. Maciej Urbanowicz – jeden z koordynatorów projektu pierwszego polskiego satelity studenckiego. Stały kontakt z Maciejem jest możliwy dzięki wykorzystaniu telefonu satelitarnego Iridium 9555 udostępnionego przez warszawską firmę TS2 Technologie Satelitarne.
 
Łącze satelitarne umożliwia komunikację za pośrednictwem sieci sztucznych satelitów, znajdujących się na niskich orbitach okołoziemskich, co może się okazać szczególnie przydatne w warunkach, w których tradycyjna komunikacja jest utrudniona lub niemożliwa, przykładowo poprzez brak odpowiedniej infrastruktury naziemnej.
 
TS2 Technologie Satelitarne jest firmą oferującą globalne usługi telekomunikacyjne przy użyciu konstelacji satelitów: GlobalstarThurayaIridium oraz Inmarsat. TS2 oferuje możliwości wykorzystania satelitów do transmisji głosu oraz danych z sieci Internet z dowolnego miejsca na Świecie, także z odpowiednim szyfrowaniem danych.




Tylko na WirtualneMedia.pl

Zaloguj się

Logowanie

Nie masz konta?                Zarejestruj się!

Nie pamiętasz hasła?       Odzyskaj hasło!

Galeria

PR NEWS