SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Odbiorniki DAB+ stanowiły w 2022 roku 6,3 proc. wszystkich sprzedanych tunerów

W zeszłym roku w Polsce sprzedano 950 tys. tunerów obsługujących FM, DAB+ oraz do odbioru internetowego radia. Z danych udostępnionych portalowi Wirtualnemedia.pl przez GfK wynika, że to spadek o 2 proc. w porównaniu do 2021 roku. Jedynie 6,3 proc. stanowiły odbiorniki do cyfrowego radia DAB+.

Dołącz do dyskusji: Odbiorniki DAB+ stanowiły w 2022 roku 6,3 proc. wszystkich sprzedanych tunerów

37 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gal
@LOL 2023-03-27 09:08

Masz smartfon, masz radio internetowe. W domu wystarczy wzmacniacz z bluetooth lub wejściem AUX. Oczywiście jak ktoś potrzebuje większej wygody to może nabyć radio/tuner internetowy i wtedy stacje podobnie jak w radiu konwencjonalnym przełącza się jednym przyciskiem.

tak czy siak są to 2 urządzenia (dwa zasilania) , radio z anteną - jedno zasilanie - ekologia


Ale o czym mowa. jak ktoś nie chce słuchać DAB+, niech nie słucha, ja jednak chcę, żeby KRRiT ruszyła dupę i dokończyła procesy koncesyjne...

Ja uważam, że to słuchacze powinni decydować, jak chcą słuchać radia. Czy AM, FM, DAB+, czy przez internet. Nie powinno to być w żaden sposób narzucane przez biurokratów lub naciski w jakichś koncernach medialnych o niejasnych interesach. Straszenie typu "jak nie chcecie DAB+ to my wyłączymy wam FM" jest nie do przyjęcia.
14 6
odpowiedź
User
To ja nikt inny
Jeżeli zablokują internet, to i dub ci nie pomoże.

Dosył do nadajników DAB+ odbywa się przez własną sieć operatora i/albo satelitę. Wszystko może paść, ale podaj przykład kiedy się do stało.
Kiedy zerwało się łącze pod ulicą i musieli rozkopać jezdnię, to byłem szczęśliwy, że mam DAB+. Kiedy trzeba było wymienić instalację w budynku, też byłem szczęśliwy, że mogę zaoszczędzić pakiet internetowy na smartfonie, bo nie wiedziałem jak długo wymiana instalacji będzie trwała. Wystarczy, że sąsiad przy przebudowie swojego mieszkania uszkodzi twój kabel od internetu. Wtedy dopiero zaczyna się teatr. Problemem DAB+ w Polsce jest słaby zasięg i mała oferta. W regionach przygranicznych sprawa wygląda inaczej. Jeżeli odbierasz 50 - 100 programów przez DAB+, to oferta wystarczy na co dzień.
11 5
odpowiedź
User
@Jaro
a słuchałeś w ogóle dźwięku w DAB+? np radio kolor, albo WP Radio w Warszawie? Jakość jest o niebo lepsza, niż FM, np genialnie brzmi bas.


O WP Radio nie wypowiem się, nie mieszkam w Warszawie (w teorii nadaje z bitrate 128 kbps więc nie jest tak najgorzej... co nie znaczy, że nie mogłoby być lepiej).
Wskaźnikiem jakościowym dla większości jest Polskie Radio (a tutaj nadawca nie rozpieszcza... bitrate zależny od stacji: od 64 kbps mono (sic!!!), poprzez 96 kbps stereo i muzyka klasyczna z bitrate zaledwie 112 kbps). Dla MUXu krajowego KRRiT też planuje upchać 12 stacji w jednym MUXie (co daje niecałe 96 kbps per stacja).
FM ma tą zaletę, że tam nikt nie majstruje przy dźwięku (aby zaoszczędzić i upchać więcej kanałów)... wszyscy nadają z taką samą, maksymalną jakością.

Wiele lat temu KRRiT w opracowaniu pt. "Zielona Księga cyfryzacji radia w Polsce" przytaczała różne badania:
"przepływność 192 kb/s – zapewnia jakość lepszą lub porównywalną z FM, 160 kb/s – jakość porównywalną lub lepszą niż FM z procesorami dynamiki. W niektórych testach wyniki dla przepływności 128 kb/s okazały się lepsze niż uśrednione wyniki dla FM z procesorami."

"minimalny strumień kodowania dźwięku nie powinien być mniejszy niż 192 kb/s. Wielkość ta pozwala na stwierdzenie, że jakość dźwięku poddanego takiej kompresji w emisji DAB+ jest nie gorsza od emisji FM stereo. Zwiększenie kompresji i zmniejszenie strumienia poniżej 160 kb/s powoduje zauważalną utratę jakości."

Nijak to się ma do obecnej strategii 96 kbps per stacja w MUXach ogólnokrajowych.
0 0
odpowiedź