Google przedstawia własny komputer kwantowy. Trzy minuty obliczeń zamiast 10 tys. lat
Google zaprezentował oficjalnie autorski komputer kwantowy, który ma udowadniać przyszłość i moc nowych technologii. Maszyna w trakcie testów wykonała skomplikowane obliczenia w czasie 3 minut i 20 sekund, podczas gdy najpotężniejszemu obecnie tradycyjnemu superkomputerowi działania te zabrałyby około 10 tysięcy lat.
Komputer kwantowy został opracowany i zbudowany przez zespół inżynierów należącego do Google laboratorium Quantum AI Lab pod kierownictwem Johna Martinisa.
Pierwsze doniesienia na temat przełomowej konstrukcji pojawiły się kilka tygodni temu na stronie internetowej NASA, jednak wówczas zostały szybko usunięte, choć o komputerze zdążył poinformować „Financial Times”.
Teraz na stronach magazynu naukowego „Nature” oraz na blogu Google’a opublikowano szeroki opis komputera kwantowego oraz wyniki pierwszych testów, które mają potwierdzać jego niespotykane dotąd możliwości. Swojego entuzjazmu dla wyników osiągniętych przez naukowców nie krył też na Twitterze Sundar Pichai, szef Google.
Very proud that our @GoogleAI team has achieved a big breakthrough in quantum computing known as quantum supremacy after over a decade of work, as published in @Nature. Thank you to our collaborators in the research community who helped make this possible.https://t.co/yZUUbZsyA0
— Sundar Pichai (@sundarpichai) 23 października 2019
Trzy minuty zamiast 10 tys. lat
Najważniejszym elementem kwantowego komputera Google’a jest procesor o nazwie Sycamore wykorzystujący elementy nadprzewodzące, w sumie tworzą one zespół 54 tzw kubitów, czyli kwantowych odpowiedników tradycyjnych bitów.
Google zastrzega, że ostatecznie w testach komputera wykorzystano 53 kubity, bowiem jeden okazał się wadliwy i nie działał. W trakcie prób maszyna wykonała operację tzw odwróconego rachunku prawdopodobieństwa generując przypadkowy ciąg cyfr i sprawdzając czy w istocie jest on losowy.
Zadanie to kwantowy komputer Google’a wykonał w czasie 3 minut i 20 sekund. Firma podaje na blogu, że najszybszym obecnie superkomputerom na świecie podobne obliczenia zajęłyby 10 tys. nieprzerwanej pracy.
Twórcy kwantowego komputera podkreślają, że zbudowana przez nich maszyna dowodzi możliwości praktycznego wykorzystania takiej konstrukcji w przyszłości. Chodzi m.in. o zastosowania kwantowego rozwiązania w przemyśle, branży technologicznej czy w systemach wykorzystujących uczenie maszynowe. Jednocześnie inżynierowie Google’a przyznają, że do osiągnięcia tego celu jest jeszcze długa i dużo pracy polegającej m.in. na stworzeniu odpowiednich algorytmów dla kwantowego komputera. Zaznaczają jednak, że zbliża się coraz szybciej era kwantowej supremacji, która może wprowadzić rozwój naszej cywilizacji na zupełnie nowy poziom.
Dołącz do dyskusji: Google przedstawia własny komputer kwantowy. Trzy minuty obliczeń zamiast 10 tys. lat