SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Orlen jednak nie zrezygnuje z biznesu paczkowego?

Koncern Orlen chce przenieść automaty paczkowe do odrębnej spółki i rozważa dalszy rozwój sieci - podała w piątek spółka. Dodano, że kontynuacja takiej działalności w formie odrębnego podmiotu umożliwi m.in. pozyskanie zewnętrznego inwestora bądź inwestorów.

fot. materialy prasowe fot. materialy prasowe

W opublikowanym w piątek wieczorem raporcie bieżącym Orlen zamieścił odpowiedzi na pytania jednego z akcjonariuszy, dotyczące projektu uchwały, którym ma zająć się zwołane na 2 grudnia Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie (NWZ) spółki. Projekt ten dotyczy wyrażenia zgody na zbycie sieci automatów paczkowych, stanowiącej zorganizowaną część przedsiębiorstwa spółki, poprzez jej wniesienie do spółki zależnej.

Jak wyjaśnił Orlen, ustosunkowując się do zadanych przez akcjonariusza pytań, "spółka rozważa kontynuację rozwoju sieci automatów paczkowych, poszerzenie oferty o inne usługi, w tym we współpracy ze startupami w zakresie wdrażania innowacji technicznych w ramach programu Orlen Skylight accelerator".

"Należy podkreślić, że w ocenie spółki wniesienie do spółki nabywającej sieci automatów paczkowych pozwoli w większym stopniu wykorzystać szanse, jakie dają trendy związane z rozwojem rynku e-commerce i potrzebami klientów" - wskazał Orlen. Jednocześnie ocenił, że kontynuacja działalności sieci automatów paczkowych "w formie odrębnego podmiotu umożliwi także pozyskanie zewnętrznego inwestora - inwestorów dla tego przedsięwzięcia".

Zobacz: Koniec kiosków Ruchu. Ile jeszcze działa?

Orlen zreorganizuje biznes paczkowy

Odnosząc się do projektu uchwały przygotowanego na najbliższe obrady NWZ, Orlen wyjaśnił, iż zamierza dokonać zmiany formy organizacyjnej dla działalności w zakresie zarządzania siecią automatów paczkowych, prowadzonej obecnie w spółce w ramach działu. Działalność ta - jak podała spółka - pod względem funkcjonalnym, organizacyjnym i finansowym klasyfikuje ją jako zorganizowaną część przedsiębiorstwa, przy czym stanowi ona "zespół składników, które mogą funkcjonować jako niezależny podmiot, prowadzący samodzielną działalność gospodarczą".

W informacji podkreślono, że planowana reorganizacja polegać ma na wniesieniu zorganizowanej części przedsiębiorstwa jako wkładu niepieniężnego na pokrycie udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym spółki zależnej - nabywającej, której jedynym wspólnikiem będzie Orlen. Na przenoszoną działalność sieci automatów paczkowych - jak podano - będą składać się m.in. środki trwałe, w tym ponad 6 tys. automatów paczkowych. "Zakładamy przy tym, że spółka nabywająca pozostanie związana z Orlen wybranymi umowami serwisowymi, np. usługi IT, usługi administracyjne oraz umową licencyjną dotyczącą możliwości korzystania z marki Orlen" - przekazano w komunikacie.

W odpowiedzi na pytania akcjonariusza zaznaczono również, że transfer działalności sieci automatów paczkowych w ramach jego grupy kapitałowej "nie wpływa samodzielnie w istotny sposób na ekonomikę samego przedsięwzięcia, jakim jest budowa sieci automatów paczkowych", jednak dzięki wyodrębnieniu Orlen "dokona usamodzielnienia tej linii biznesowej i poszerzy listę możliwości dotyczących jej dalszego rozwoju oraz sposobu finansowania".

Ogłaszając z końcem października zwołanie na 2 grudnia NWZ, Orlen informował, że w porządku planowanych obrad, oprócz projektu uchwały w sprawie sieci automatów paczkowych, umieszczono także punkt "dotyczący podjęcia uchwały w sprawie roszczeń o naprawienie szkód wyrządzonych przy sprawowaniu zarządu przez byłych członków zarządu". Zgodnie z Kodeksem spółek handlowych postanowienie dotyczące takich roszczeń wymaga uchwały walnego zgromadzenia.

Dołącz do dyskusji: Orlen jednak nie zrezygnuje z biznesu paczkowego?

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl