SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Helsińska Fundacja Praw Człowieka zaniepokojona sytuacją w RDC

Helsińska Fundacja Praw Człowieka wyraziła zaniepokojenie medialnymi doniesieniami o naciskach wywieranych na dziennikarzy Polskiego Radia RDC oraz zakończeniem współpracy z Elizą Michalik. - Pluralizm obejmuje nie tylko zróżnicowane kanały przekazu, ale również różnorodne poglądy polityczne czy światopoglądowe - napisano w opublikowanym stanowisku.

Wczoraj informowaliśmy, że rada programowa Polskiego Radia RDC co najmniej od roku chce wzywać na indywidualne rozmowy dziennikarzy i prowadzących audycje. Rada miała zarzuty do audycji, które znajdują się w ofercie programowej mazowieckiej rozgłośni (m.in. „Homolobby” i „Niedziela Filozofów”). Na rozmowy z redakcją nie zgodziła się jednak redaktor naczelna Ewa Wanat. Na początku marca pracę w radiu straciła Eliza Michalik, która prowadziła autorski program „Bez pudru”.

W opublikowanym wczoraj stanowisku Fundacja przypomina o prowadzeniu przejrzystej polityki kadrowej w mediach publicznych oraz obowiązku prezentowania treści o pluralistycznym charakterze. - Pluralizm obejmuje nie tylko zróżnicowane kanały przekazu, ale również różnorodne poglądy polityczne czy światopoglądowe - czytamy w dokumencie.

- Praktyka nietransparentnego odsuwania od anteny lub zwalniania dziennikarzy pracujących w mediach publicznych stanowi nie tylko praktykę niedobrą w demokratycznym społeczeństwie, ale wręcz zagraża wolności słowa. Media publiczne zarówno ze względu na swoją strukturę właścicielską, jak i pełnienie szczególnej misji, powinny prowadzić politykę kadrową w oparciu o względy merytoryczne, a nie polityczne czy światopoglądowe - napisano w stanowisku Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Ponadto Fundacja zwróciła uwagę, że warunkiem wypełniania przez media publiczne ich misji jest przekazywanie społeczeństwu różnorodnych informacji i poglądów, w tym również tych kontrowersyjnych czy budzących niepokój, które mają skłaniać do dyskusji. HFPC zaznacza, że różnice światopoglądowe pomiędzy członkami organów decyzyjnych publicznego radia a dziennikarzami rozgłośni, nie powinny być podstawą zakończenia z nimi współpracy. Fundacja zwróciła się w treści dokumentu do kierownictwa Polskiego Radia RDC o prowadzenie działań zmierzających do realizacji konstytucyjnych i ustawowych zadań mediów publicznych.

- Wszelkie decyzje w tym zakresie muszą być podejmowane w oparciu o przejrzyste zasady wraz z poszanowaniem standardów niezależności redakcyjnej dziennikarzy oraz redaktora naczelnego - podkreśla Danuta Przywara, prezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, która podpisała się pod treścią stanowiska.

Z danych Radio Track wynika, że średni udział Polskiego Radia RDC w rynku warszawskim w okresie od września 2014 roku do lutego br. wyniósł 0,9 proc. (zobacz szczegóły).

Dołącz do dyskusji: Helsińska Fundacja Praw Człowieka zaniepokojona sytuacją w RDC

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
AnalMedia
Wywalić wszystkich na śmieciówki i płacić, albo za pracę już wykonaną nie płacić. Od razu będzie dyscyplina jak wśród tych śmieciarzy z prasy lub telewizji!
odpowiedź
User
tłumacz
skoro to radio publiczne, to ciekawe czy jest tam np. program katolicki? Skoro radio utrzymywane jest z naszych podatków i mamy pluralizm, a 80% płacących to katolicy to chyba zarząd ma prawo korygować redakcję jeśli tendencyjnie skręca w którąkolwiek ze stron
odpowiedź
User
august
"Helsińska Fundacja Praw Człowieka zaniepokojona sytuacją w RDC"

A ja jestem zaniepokojony niepokojem Helsińskiej Fundacji.
Moim zdaniem pani Wanat i pani Michalik absolutnie nie gwarantują zachowania dostatecznego poziomu i obiektywizmy stacji...
odpowiedź