SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Piotr Kaczkowski po 57 latach odchodzi z Trójki. „Miałem piękne życie radiowe”

Z radiową Trójką po 57 latach pracy rozstaje się legendarny dziennikarz radiowy Piotr Kaczkowski. - Decyzja dojrzewała we mnie od dawna. Miałem piękne życie radiowe - stwierdził. Wczoraj także dyrektor muzyczny Trójki Piotr Metz złożył wypowiedzenie, z zespołu odchodzą również Agnieszka Obszańska i Michał Olszański. Kazik Staszewski tymczasem wysłał do Polskiego Radia maila z żądaniem wycofania jego piosenki „Twój ból jest lepszy niż mój” z Listy Przebojów Trójki.

O odejściu z Trójki Piotr Kaczkowski poinformował w krótkim oświadczeniu, które we wtorek późnym wieczorem zamieścili w mediach społecznościowych m.in. niektórzy dziennikarze stacji. Oświadczenie przekazał też administratorowi grupy facebookowej zrzeszającej słuchaczy audycji „Minimax”.

Kaczkowski podkreśli, że Trójka przez wiele lat była dla niego domem. - Marzyłem, że tak będzie zawsze. Niestety, od szeregu już lat, dzień po dniu, coraz bardziej blakły i więzły mi w gardle. Decyzja dojrzewała więc we mnie od dawna - przyznał.

- Dziś chciałbym Państwu podziękować za lata wsparcia, wspólnych wzruszeń, dzielenia się muzyką i słowem. Miałem piękne życie radiowe. Mam nadzieję, że jeszcze wróci. W Trójce kierowanej z miłością i szacunkiem przez kompetentnych ludzi - zaznaczył Kaczkowski.

Odchodzi Mistrz moich Mistrzów.

Opublikowany przez Patrycjusz Wyżga Wtorek, 19 maja 2020

Kaczkowski w Trójce przez 56 lat

Piotr Kaczkowski był związany z Trójką od 1963 roku, zajmował się głównie tematyką muzyki rockowej.

W stacji prowadził m.in. takie audycje jak: „Jazda obowiązkowa”, „Kiermasz płyt”, „M-3”, „Minimax - wydanie dla fonoamatorów”, „Minimax przed północą”, „Mini-Max, czyli minimum słów, maksimum muzyki”, „Mój magnetofon”, „Muzyczna poczta UKF”, „Pół perfekcyjnej płyty”, „Trzecia godzina”, „W tonacji Trójki”, czy sobotnie popołudniowe „Zapraszamy do Trójki”. W latach 1998-2000 był dyrektorem - redaktorem naczelnym rozgłośni.

W ostatnich latach prowadził „Minimax” w niedzielne wieczory i „W tonacji Trójki” w środy po południu. Współpracował też z magazynami o muzyce, m.in. „Tylko Rockiem"/„Teraz Rockiem" i „Machiną".

Na początku 2014 roku Piotr Kaczkowski przeszedł na emeryturę, nadal prowadził w stacji swoje autorskie programy. Wiosną 2013 roku zorganizowano jego uroczysty jubileusz 50-lecia pracy w Polskim Radiu.

Przygotował kilkanaście płyt składankowych, m.in. z serii „minimax.pl” i „Trzeszcząca płyta”. Jest autorem kilku książek, m.in. zbiorów jego wywiadów. Znany jest również z tego, że starał się chronić swój wizerunek, dlatego unikał publikowania w mediach swoich zdjęć.

Piotr Kaczkowski został uhonorowany m.in. Międzynarodowym Złotym Mikrofonem AKG dla Osobowości Radiowej Wszech Czasów, Złotym Mikrofonem Polskiego Radia, Honorową Odznaką Polskiego Radia, a w 2011 roku - m Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla Polskiego Radia.

Seria odejść z Trójki po unieważnieniu listy przebojów

Po unieważnieniu ostatniego wydania Listy Przebojów w sobotę wieczorem Marek Niedźwiecki ogłosił, że odchodzi z Trójki. W kolejnych dniach z rozgłośnią rozstało się kilka innych osób. - Dziś postanowiłem pożegnać się z Trójką. Napisałem w tej sprawie do Dyrektora Programu III. Być może spotkamy się jeszcze we wtorek i w środę. Taki był plan. Jednak nie mam tej pewności - napisał w niedzielę na Facebooku Hirek Wrona. - Trójka była dla mnie najwspanialszą przygodą mojego życia. Nie będę kalał własnego gniazda - zaznaczył. Tym samym nie stwierdził wprost, że odchodzi po tym, jak w sobotę wieczorem władze Trójki poinformowały o unieważnieniu ostatniego wydania Listy Przebojów.

Natomiast Marcin Kydryński na początku swojej niedzielnej audycji „Siesta” poinformował, że to jej ostatnie wydanie. - Przyszedłem z Wami się pożegnać. Mieliśmy nie najgorsze party - trwało 31 lat... Przed nami ostatnia "Siesta" - stwierdził. - Branie się na bary ze złoczyńcami zostawimy tym, którzy się po prostu na tym znają, na przykład Kazikowi - zaznaczył.

- Radio, które miałem zaszczyt i szczęście współtworzyć przez całe pokolenie, od dnia przełomu roku 1989, w ostatnich latach zmieniło swoją twarz. Dziś już jej nie poznaję. I nie jest to znajomość, którą chciałbym kontynuować - stwierdził Kydryński na swoim fanpage’u facebookowym. - W Trójce zostaje wciąż kilka bliskich mi osób. Prosiłbym, by ich nie osądzać, bo każdy z nas jest w innej życiowej sytuacji. Dla mnie decyzja o odejściu - choć w świetle wydarzeń ostatnich miesięcy oczywista - jest trudna. Dla nich może być niemożliwa - zastrzegł.

W poniedziałek wypowiedzenie złożyła Agnieszka Szydłowska. - W ostatnich latach podpisałam wiele listów w obronie kształtu Trójki i przeciwko jej dewastacji. To, że Trójka nadal działa to w wielu miejscach zasługa wyłącznie samego zespołu, który łata profesjonalizmem dziury nieumiejętnego zarządzania - stwierdziła na Facebooku.

- Ostatni akord - ta „pandemiczna” ramówka. Tak naprawdę zaorała naszą antenę pozbawiając słuchaczy ulubionych programów. I - nad czym bardzo ubolewam - dostępu do informacji kulturalnych i wymiany myśli. Co było dalej - wiecie. Marek, Hirek, Marcin. Kontynuacja niechlubnej wyliczanki - zaznaczyła.

Z Trójką w poniedziałek pożegnała się też Agnieszka Obszańska. - Nie jestem smutna, przygnębiona, jestem wkurzona. W Trójce wciąż pracuje wielu wspaniałych ludzi, nie zapominajcie o nich, bo tylko dzięki nim to radio wciąż działa! Teraz szczególnie o Bartku Gilu - moim kumplu i towarzyszu wielu przygód - zaznaczyła dziennikarka.

>>> Na co zwracać uwagę, wybierając internet

- W tej sytuacji na pewno nie wrócę na antenę - przekazał portalowi Wirtualnemedia.pl we wtorek Michał Olszański. Skrytykował władze stacji za unieważnienie ostatniego notowania Listy Przebojów i obciążenie odpowiedzialnością Marka Niedźwieckiego i Bartosza Gila.  W ostatnich latach dziennikarz prowadził w Trójce audycje „Godzina prawdy” i „Trzecia strona medalu”.

Bartosz Gil, który został zawieszony w sobotę, po tym jak nie zgodził się podpisać oświadczenia o manipulacji przy ostatnim wydaniu Listy Przebojów, w poniedziałek w mailu do szefa Trójki przedstawił swoją wersję wydarzeń. Stwierdził, że Tomasz Kowalczewski w piątek późnym wieczorem prosił szefa muzycznego stacji Piotra Metza o "zrobienie czegoś z tym Kazikiem".

Jego wersję potwierdził we wtorek wieczorem Piotr Metz, informując, że złożył wypowiedzenie. Jednocześnie pokazał SMS-a od Tomasza Kowalczewskiego z poleceniem zdjęcia z anteny piosenki Kazika Staszewskiego „Twój ból jest lepszy niż mój”.

Od lutego do kwietnia br. udział Trójki w rynku słuchalności wyniósł 4,7 proc. - wynika z badania Radio Track Kantar Polska.

Dlaczego unieważniono wydanie listy Trójki, w którym wygrała piosenka Kazika?

Zamieszanie wokół Trójki zaczęło się w sobotę, kiedy z portalu Polskiego Radia usunięto treści o ostatnim wydaniu Listy Przebojów. Na pierwszym miejscu listy znalazła się piosenka Kazika Staszewskiego „Twój ból jest lepszy niż mój” krytykująca wizytę Jarosława Kaczyńskiego na Powązkach 10 kwietnia, gdy zdecydowana większość cmentarzy w całym kraju była zamknięta. Kierownictwo Trójki w sobotę wieczorem poinformowało, że unieważniło notowanie, bo przy głosowaniu mogło dość do manipulacji.

W niedzielę szef rozgłośni Tomasz Kowalczewski stwierdził, że to prowadzący listę Marek Niedźwiecki zmanipulował wyniki, przesuwając piosenkę Kazika z czwartego na pierwsze miejsce. Władze rozgłośni zablokowały sekcję portalu Polskiego Radia z Listą Przebojów, a głosowanie zostało unieważnione. Dyrektor Trójki Tomasz Kowalczewski podał, że podczas głosowania został złamany regulamin i do głosowania wprowadzono piosenkę spoza listy. Taką opinię przedstawiła też prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska, oświadczając, że unieważnienie piątkowej Listy Przebojów Trójki nie ma nic wspólnego z cenzurą.

W niedzielę Kowalczewski przekazał, że w radiu prowadzone są "intensywne prace nad wyjaśnieniem nieprawidłowego głosowania". Według niego, z ustaleń informatyków wynika iż to "prowadzący tego dnia audycję zdecydował o przestawieniu piosenki" Kazika na miejsce pierwsze, a piosenka wybrana przez słuchaczy z największą liczbą głosów spadła na miejsce szóste.

W poniedziałek władze Trójki i prezes Agnieszka Kamińska na konferencji prasowej podały szczegółowe wyniki ostatniego wydania Listy Przebojów Trójki: liczbę wszystkich oddanych głosów na piosenki z czołówki i tych unieważnionych za naruszenie zasad (np. wielokrotne głosowanie z tego samego komputera). Stwierdzili, że w przypadku piosenki Kazika unieważniono tylko kilkadziesiąt głosów, a w przypadku dwóch innych - po kilkaset. W konsekwencji utwór Kazika powinien był zająć czwarte miejsce.

Władze Polskiego Radia zapowiedziały też audyt pod tym kątem wcześniejszych notowań listy Trójki.

Tymczasem Kazik Staszewski wysłał do Polskiego Radia maila z żądaniem wycofania jego piosenki „Twój ból jest lepszy niż mój” z Listy Przebojów Trójki. - W związku z zaistniałą sytuacją żądam wycofania piosenki Kazika "Twój ból jest lepszy niż mój" z notowania Listy Przebojów Programu Trzeciego - napisał Kazik Staszewski w mailu na skrzynkę elektroniczną Polskiego Radia służącą do kontaktu w sprawie listy przebojów.

Zakończenie współpracy z Trójką zapowiedzieli też artyści, m.in. Tomasz Organek, Muniek Staszczyk, Katarzyna Nosowska i Daria Zawiałow. Z kolei Dawid Podsiadło nie chce, aby Trójka grała jego utwory, podobnie jak wytwórnia Mystic, która wydaje w Polsce m.in. Deep Purple i Nicka Cave'a.

Wcześniej z Trójki odeszli Mann, Bugalski, Waglewscy, …

Od stycznia do kwietnia br. z radiową Trójką pożegnało się już kilkoro jej wieloletnich dziennikarzy. W styczniu nie przedłużono umowy z Dariuszem Rosiakiem, który przygotowywał cotygodniowy "Raport o stanie świata". Rosiak szybko zorganizował zbiórkę na platformie Patronite i zaczął realizować „Raport o stanie świata” w formie podcastu internetowego, z dodatkowymi cyklami.

9 marca z anteną rozstała się dziennikarka muzyczna Anna Gacek, nie przyjmując nowej propozycji współpracy. Kilka dni później po 55 latach współpracy z Trójki odszedł Wojciech Mann, który w ostatnim czasie prowadził kilka audycji, m.in. „W tonacji Trójki” razem z Gacek. Później z rozgłośnią pożegnali się również Gaba Kulka i Jan Młynarski, a po nich Jan Chojnacki, a także Wojciech Waglewski z synem Bartoszem („Fisz”).

Z kolei pod koniec kwietnia z Trójki odeszli dziennikarze Dariusz Bugalski i Paweł Drozd. Zapowiedzieli, że będą tworzyć autorskie podcasty, na platformie Patronite rozpoczęli zbiórki w tym celu. Ponadto przygotowują razem 7-odcinkowy serialu audio dla Audioteki.

Według sprawozdania abonamentowego ub.r. Polskie Radio zanotowało spadek przychodów o 6,07 proc. do 336,53 mln zł. Nadawca miał 219,32 mln zł z abonamentu rtv i rekompensaty abonamentowej (5,8 proc. mniej niż rok wcześniej), a jego Agencja Reklamy osiągnęła 62,72 mln zł wpływów (po spadku o 7,4 proc.). Zanotował stratę, nie podaje jej wysokości.

Dołącz do dyskusji: Piotr Kaczkowski po 57 latach odchodzi z Trójki. „Miałem piękne życie radiowe”

100 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
słuchacz
Przez ostatnie 4 lata uważałem, że słowa o końcu, upadku Trójki są mocno przesadzone, że jest jeszcze wiele wartościowych audycji do słuchania. Ale teraz stwierdzam z całą pewnością: TRÓJKI JUŻ NIE MA.
odpowiedź
User
TakaPrawda
Po 56 latach? Chciałbym mieć taką stabilną pracę. Czekam na info aż ktoś stamtąd odejdzie po 69 albo 75 latach! A tak na serio to kto normalny w dobie Spotify, Tidal czy Youtube podnieca się tym, że ktoś coś zrobił z listą przebojów w jednej ze stacji radiowych? Zapewne jedynie wierni widzowie tvn24 bo widzę, że ta stacja traktuje to na antenie jak wypowiedzenie wojny USA. Nie ma ostatnio nic ważniejszego tam niż te pierdoły o Trójce
odpowiedź
User
Jagoda
Przez ostatnie 4 lata uważałem, że słowa o końcu, upadku Trójki są mocno przesadzone, że jest jeszcze wiele wartościowych audycji do słuchania. Ale teraz stwierdzam z całą pewnością: TRÓJKI JUŻ NIE MA.


W tej trudnej dla Ciebie sytuacji można Ci życzyć tylko jednego: nie zesraj się facet!
odpowiedź