TVP w prime timie powtarza „Pucz”. „W nawiązaniu do wydarzeń w Waszyngtonie”
W czwartek o godz. 20:20 TVP1 i TVP Info emitują film dokumentalny „Pucz” sprzed czterech lat o blokadzie sali plenarnej polskiego Sejmu przez posłów opozycji. - W nawiązaniu do wydarzeń w Waszyngtonie i 4. rocznicy wydarzeń w polskim Sejmie - uzasadniono.
Powtórkową emisję filmu Ewy Świecińskiej „Pucz” zapowiedziano m.in. w głównym wydaniu „Wiadomości”.
- W nawiązaniu do wydarzeń w Waszyngtonie i 4. rocznicy wydarzeń w polskim Sejmie, kiedy posłowie opozycji próbowali sparaliżować jego prace, zapraszamy na dokument "#Pucz" pokazujący kulisy politycznego kryzysu na przełomie 2016 i 2017 r. - stwierdzono na profilu „Wiadomości”.
Powtórkę „Puczu” pokazywano też w TVP Info, w tym celu przerwano dyskusję w „Minęła 20”.
#Wiadomości | W nawiązaniu do wydarzeń w Waszyngtonie i 4. rocznicy wydarzeń w polskim Sejmie, kiedy posłowie opozycji próbowali sparaliżować jego prace, zapraszamy na dokument "#Pucz" pokazujący kulisy politycznego kryzysu na przełomie 2016 i 2017 r.
— WiadomościTVP (@WiadomosciTVP) January 7, 2021
📺#TVP1
🕗 20:20 pic.twitter.com/x0wMN0OhOd
TVP porównuje uczestników zamieszek w Waszyngtonie do polskiej opozycji
W środę wieczorem TVP Info tak jak inne stacje informacyjne relacjonowało zamieszki na Kapitolu w Waszyngtonie, gdzie grupa zwolenników Donalda Trumpa wdarła się do budynków parlamentu.
Żeby zdławić zamieszki policja używała gazu łzawiącego, ogłoszono godzinę policyjną. Zginęły cztery osoby, kilkanaście zostało rannych, zatrzymano kilkudziesięciu demonstrantów.
W jednym z wpisów twitterowych TVP Info stwierdzono: „#USA Zamieszki na Kapitolu. Część demonstrantów zaczęła zachowywać się na sali obrad jak polska opozycja #wieszwięcej”. Takie porównanie skrytykowało wielu dziennikarzy i polityków opozycji.
Szef klubu Koalicji Obywatelskiej Cezary Tomczyk w czwartek rano zapowiedział, że zlecił przygotowanie pozwu przeciwko TVP za porównanie opozycji uczestników zamieszek w Waszyngtonie.
W głównym wydaniu „Wiadomości” w osobnym materiale rozwinięto to porównanie. Zestawiono zdjęcia i nagrania z zajść na Kapitolu i blokady Sejmu przez posłów opozycji na przełomie 2016 i 2017 roku, podkreślając, że w obu przypadkach protestujący stosowali przemoc i przeglądali cudze rzeczy.
Film "Pucz" o blokadzie Sejmu na przełomie 2016 i 2017 r.
Politycy PO i Nowoczesnej od połowy grudnia 2016 do początku stycznia 2017 roku blokowali salę plenarną Sejmu. Zaczęli blokadę, gdy ówczesny marszałek Marek Kuchciński z obrad wykluczył posła PO Michała Szczerbę. Na sali byli rotacyjnie cały czas przez mniej więcej trzy tygodnie, podczas pierwszej nocy demonstranci przed terenem parlamentu próbowali uniemożliwić wyjazd politykom Zjednoczonej Prawicy.
W mediach publicznych relacjonowano protest opozycji w mocno krytycznym tonie. Z jednej strony kpiono z zachowania przez niektórych polityków (śpiewanych piosenek czy potrwa wigilijnych z mięsem). Z drugiej strony TVP sugerowała, że występujące wtedy problemy z odbiorem jej niektórych stacji w naziemnej telewizji cyfrowej mogły być próbą destabilizacji sytuacji w kraju.
Film „Pucz” pierwszy raz został wyemitowany 12 stycznia 2017 roku w TVP1 i TVP Info. Dokument w obu kanałach obejrzało 3,34 mln widzów.
Dołącz do dyskusji: TVP w prime timie powtarza „Pucz”. „W nawiązaniu do wydarzeń w Waszyngtonie”