SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Shopee coraz bardziej polskie: wsparcie dla sprzedawców, globalne know-how dla pracowników

Przez rok obecności w Polsce platforma Shopee wskoczyła do ścisłej czołówki w e-commerce, m.in. dzięki szerokiemu wsparciu sprzedawców i regularnym promocjom. Kluczem do jej sukcesu jest prowadzenie operacji w oparciu o lokalnych pracowników, którzy jednakże mogą czerpać z globalnego know-how marki.

Udział e-commerce w polskim handlu na dobre zbliżył się do 10 proc., mimo że od ponad roku nie obowiązuje większość obostrzeń covidowych w sklepach stacjonarnych. Nadal jest jednak niższy niż na wielu bardziej rozwiniętych rynkach, więc przestrzeń do rozwoju pozostaje duża, jest w niej miejsce na nowe podmioty.

Sprzedaż internetową rozwijają już nie tylko duże firmy, lecz także coraz więcej średnich i małych przedsiębiorców. Zwłaszcza ci ostatni, z mniejszym doświadczeniem w branży cyfrowej, potrzebują wsparcia przy rozpoczynaniu i zwiększaniu skali działalności w tym obszarze.     

Polski zespół i globalne know-how

Od początku obecności w Polsce Shopee sukcesywnie rozbudowywało swój lokalny zespół. Na każdym z dotychczasowych rynków platforma ma zespoły złożone z lokalnych ekspertów, odpowiadające za różne obszary, m.in. działalność operacyjną, rozwój biznesu czy marketing. Kluczem do sukcesu firmy jest połączenie globalnego know-how z maksymalnym możliwym dostosowaniem działań do specyfiki lokalnych rynków i preferencji konsumentów. Dlatego dla Shopee tak ważny jest rozwój w oparciu o wiedzę lokalnych specjalistów.

Polscy pracownicy firmy współpracują z zespołami firmy z Azji Południowo-Wschodniej, Tajwanu i innych rynków w różnych regionach świata. Zresztą w lokalnym zespole, mimo iż Polacy stanowią zdecydowaną większość, są również osoby pochodzące z wielu krajów, chociażby z Singapuru, Malezji, Ukrainy, Chin i Tajwanu.

Shopee podkreśla, że jednym z najważniejszych elementów kultury organizacyjnej firmy jest odpowiednia komunikacja. Pracownicy mogą dzielić się anonimowymi uwagami i sugestiami, które są regularnie analizowane i uwzględniane w dalszych działaniach firmy oraz pracy zespołów. Dzięki temu rozwiązaniu organizacja i skuteczność pracy są nieustannie ulepszane.

Nastawienie na otwartą współpracę widać także w aranżacji nowego warszawskiego biura Shopee: w budynku w biznesowym centrum stolicy pracownicy mają do dyspozycji cztery otwarte przestrzenie do pracy oraz 36 pokoi konferencyjnych.

W branży nowych technologii firmy muszą rywalizować o najlepszych specjalistów, oferując im dodatkowe benefity. Shopee zapewnia wszystkim pracownikom prywatną opiekę medyczną w kilku opcjach – dla najbliższej rodziny, ale również dla rodziców i innych bliskich osób. Do biura codziennie dostarczane są darmowe śniadania, firma organizuje też zajęcia wellness – na przykład jogę. Współpracy sprzyjają przestrzenie rekreacyjne w biurze, takie jak kącik gier i strefa relaksu. Shopee dofinansowuje też grupowe aktywności integracyjne, dzięki czemu pracownicy mogą dzielić się swoimi zainteresowaniami i tworzyć trwałe, pozytywne relacje.

Jednym z ważnych elementów kultury firmy jest stały rozwój i edukacja. Osoby zatrudnione w Shopee mają stały dostęp  do różnego rodzaju programów szkoleniowych i rozwojowych. Jeśli chcą się sprawdzić w nowej roli mogą uczestniczyć w programie wymiany stanowisk między zespołami i działami. Chodzi o to, żeby stale podnosili swoje kwalifikacje, i mieli szansę na dalszy rozwój swoich kompetencji zawodowych w strukturach firmy.


 
Wsparcie dla sprzedawców, bezpieczeństwo dla użytkowników

Polscy sprzedawcy mogą oferować swoje produkty na Shopee od prawie roku. Model biznesowy platformy zakłada ścisłą współpracę z lokalnymi przedsiębiorcami działającymi w e-handlu. Platforma zapewnia liczne udogodnienia, od pierwszych chwil współpracy.

Rejestracja sklepu zajmuje zaledwie kilka minut, a zaraz po niej sprzedawcy mogą zacząć wystawianie ofert produktów i sprzedaż. Przez pierwsze 90 dni od zarejestrowania nowi sprzedawcy sklepu na platformie są zwolnieni z prowizji, co przyspiesza możliwość rozwoju biznesu. Shopee przekazuje im do dyspozycji specjalne kupony, aby przyciągnąć klientów i zwiększać sprzedaż.

Dodatkowo sprzedający mają dostęp do najważniejszych usług i danych dotyczących ich sklepu poprzez Centrum Sprzedawcy Shopee. Mogą tam obserwować na bieżąco m.in. informacje o wystawionych i sprzedanych produktach, stany magazynowe, śledzić płatności i zarządzać wysyłką kupionych przedmiotów.

Jednym z kluczowych wyzwań dla platform e-commerce’owych jest sprawne dostarczanie zakupów. Shopee współpracuje w tym zakresie z najważniejszymi operatorami logistycznymi w Polsce takimi jak InPost, Poczta Polska, DPD i Orlen Paczka. Sprzedawcy mogą korzystać z ich oferty w ramach zintegrowanego systemu logistycznego zapewnianego przez platformę.

Marketplace ułatwia sprzedawcom obsługę kupujących - poprzez Shopee Chat mogą odpowiadać na pytania dotyczące oferowanych produktów. Dzięki temu lepiej rozumieją potrzeby kupujących, więc mogą odpowiednio dopasowywać ofertę i tworzyć spersonalizowane rekomendacje.

 

– Poza tym przed zakupem wybranego produktu użytkownicy mogą zapoznać się z wiarygodnymi recenzjami osób, które kupiły go wcześniej. Kolejna rzecz to darmowy zwrot – każdy użytkownik może odesłać produkt, który nie spełnia jego oczekiwań, a koszty przesyłki pokrywa Shopee. Na platformie dostępne są również dodatkowe możliwości oszczędzania na zakupach, takie jak Monety Shopee, kupony oraz darmowa przesyłka dla nowych użytkowników – wyliczał w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Michał Dmoch, Marketing Campaign Lead w Shopee.

– Wprowadziliśmy szereg usług, które mają budować zaufanie i poczucie pewności. To m.in. Gwarancja Shopee, która wstrzymuje płatność dla sprzedawcy do momentu, kiedy kupujący potwierdzi, że otrzymał produkt w dobrym stanie, działający. Wszystkie produkty kupione przez platformę są objęte Gwarancją Shopee, co zapewnia użytkownikom poczucie spokoju i bezpieczeństwa podczas zakupów – dodał.

Shopee edukuje również sprzedawców, zapewniając im chociażby dostęp do Centrum Edukacji Sprzedawcy z materiałami szkoleniowymi na różnym poziomie – od podstawowego do zaawansowanego. Niedawno ruszył też kanał Youtube – Shopee Masters, na którym publikowane są darmowe webinary i poradniki na temat tego, jak rozwijać sprzedaż internetową.

 

Comiesięczne promocje pomagają w sprzedaży

Znakiem rozpoznawczym Shopee stały się także reklamy oparte o znane motywy muzyczne. Towarzyszą one comiesięcznym kampaniom sprzedażowym dla kupujących, takim jak chociażby trwająca właśnie 9.9 Dzień Super Zakupów, której towarzyszy piosenka Sławomira „Miłość w Zakopanem”. Finał kampanii przypada zawsze w imieniny miesiąca.

Dla użytkowników takie akcje to okazja do zakupów w niższych cenach, ale korzystają także sprzedawcy: zyskują dodatkową widoczność na platformie, dzięki czemu docierają do większej liczby potencjalnych klientów. Podczas kampanii 8.8 Szokujące Okazje sprzedaż w kategorii dóbr szybkozbywalnych (FMCG) wzrosła dwu-trzykrotnie.

Najpopularniejsi polscy sprzedawcy w czasie akcji promocyjnych osiągnęli natomiast nawet 35-krotny wzrost sprzedaży w porównaniu z dniami nieobjętymi promocją.

Shopee już osiągnęło znaczącą pozycję na polskim rynku e-commerce: nie tylko wprowadziło nowe standardy współpracy ze sprzedawcami i udogodnienia dla kupujących, lecz także szybko awansowało do ścisłej czołówki witryn sprzedażowych. Na platformie zarejestrowało się już ponad 53 tysiące polskich firm, które z powodzeniem rozwijają swoją sprzedaż online.

Dołącz do dyskusji: Shopee coraz bardziej polskie: wsparcie dla sprzedawców, globalne know-how dla pracowników

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl