Skargi do KRRiT na „Szopkę w muzeum”. Zarzuty rasizmu, wulgarności i nawoływania do nienawiści
Do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wpłynęło do wczoraj osiem skarg na „Szopkę w muzeum” autorstwa Marcina Wolskiego pokazaną w TVP1. Jedną ze skarg złożył senator PO Jerzy Fedorowicz - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl.
„Szopka w muzeum”, autorstwa dyrektora TVP2 Marcina Wolskiego, została pokazana w TVP1 w sylwestra o 22:20 i powtórzona 1 stycznia o 12:50. Według danych Nielsen Audience Measurement pierwsza emisja miała 774,1 tys. widzów i 5,3 proc. udziału w swoim paśmie, a druga - 1,04 mln widzów i 8,43 proc. udziału.
W „Szopce” politycy i niektóre inne osoby z życia publicznego zostały sportretowane jako bohaterowie słynnych obrazów w muzeum, które odwiedza grupa osób oprowadzanych przez strażnika. Program wzbudził skrajnie różne komentarze, a najwięcej dyskusji wywołały karykatury byłej pary prezydenckiej Bronisława i Anny Komorowskich oraz Andrzeja Rzeplińskiego, poprzedniego prezesa Trybunału Konstytucyjnego.
Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl, do wtorku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji otrzymała osiem skarg na „Szopkę w muzeum”. Jedną z nich złożył senator Platformy Obywatelskiej Jerzy Fedorowicz, a pozostałe - osoby prywatne niepełniące funkcji publicznych.
- Zarzuty, które zawarto w skargach dotyczyły: wulgarnych, rasistowskich, dyskryminacyjnych, ksenofobicznych, nawołujących do nienawiści treści (cyt.) oraz tego, że audycja była żenująca, obrzydliwa (cyt.) a także dot. poziomu uwłaczającego telewizji publicznej - przekazała nam Teresa Brykczyńsk, rzeczniczka prasowa KRRiT.
Krajowa Rada zgodnie z procedurą poprosiła Telewizję Polską o nagranie z programem oraz przedstawienie swoich odpowiedzi na zarzuty w skargach. Potem podejmie decyzję o ewentualnych dalszych działaniach.
W niedzielę o „Szopce w muzeum” dyskutowali krótko na Twitterze Jerzy Fedorowicz, obecna członkini KRRiT Teresa Bochwic oraz członek poprzedniego składu KRRiT Krzysztof Luft. - Czekam na stanowisko KRRiTv w sprawie obrzydliwego programu „rozrywkowego” TVP - napisał Fedorowicz. - A w ustawach jest coś o obrzydliwych programach? - zapytała Bochwic. - Jak najbardziej Art. 21ust o RiTV (radiofonii i telewizji - przyp.red.) Programy TVP mają się cechować wysoką jakością - to programy obrzydliwe wyklucza - odpowiedział Krzysztof Luft. - Czy był Pan tego samego zdania kiedy TVN nadawał swoje niesamowite manipulacje? Obrzydliwe to jest tylko ocena - odpisała mu Teresa Bochwic. - Art 21 dotyczy TVP a nie TVN. Warto wiedzieć czego ustawa wymaga od mediów publicznych a czego od komercyjnych :) - zaznaczył Luft. - Jakoś sobie z tym radzę i zbieram tematy do nowelizacji ustawy. Może się coś da? - stwierdziła Bochwic.
Na sugestię Jerzego Fedorowicza, że na emisję „Szopki” powinna zareagować obecna para prezydencka, Teresa Bochwic napisała: „Któryś Trybunał Konstytucyjny orzekł, że KRRIT nie ma prawa oceniać etyki dziennikarskiej. Dziwne, ale dura lex sed lex”.
@JerzyFedorowicz Ktorys Trybunał Konstytucyjny orzekł ze KRRIT nie ma prawa oceniać etyki dziennikarskiej. Dziwne, ale dura lex sed lex
— Teresa Bochwic (@TBochwic) 1 stycznia 2017
Dołącz do dyskusji: Skargi do KRRiT na „Szopkę w muzeum”. Zarzuty rasizmu, wulgarności i nawoływania do nienawiści
Ilu z tych ludzi wierzy,że walczy znienawiścią,a przynajmniej z częścią osób do niej nawołujących,z ich poglądami,a ilu realizuje cyniczną grę i walkę o wpływy w mediach,w urzędach,w świecie...?