Termin zgłoszeń do tegorocznej Eurowizji wydłużony aż o miesiąc. "Ogromne zainteresowanie"
Do 10 lutego trwa nabór chętnych do udziału w 67. Konkursie Piosenki Eurowizji, który w maju odbędzie się w Wielkiej Brytanii. Telewizja Polska wydłużyła termin na przesyłanie zgłoszeń z uwagi na ogromne zainteresowanie wydarzeniem.
Od 19 września ub.r. Telewizja Polska czeka na chętnych do występu na Eurowizji 2023. Pierwotnie zapowiadano, że nabór wniosków do konkursu zakończy się w tę niedzielę, 15 stycznia. Termin jest nieaktualny.
- Z uwagi na duże zainteresowanie krajowymi preselekcjami do Konkursu Piosenki Eurowizji 2023 Telewizja Polska wychodząc naprzeciw oczekiwaniom artystów, przedłużyła termin zbierania zgłoszeń do 10 lutego 2023 r. do godz. 22 - poinformowało portal Wirtualnemedia.pl biuro prasowe TVP.
Swoje zgłoszenia można wysyłać na adres: eurowizja@tvp.pl. Jak zapisano w regulaminie, wykonawca musi mieć skończone 16 lat (przed 1 maja 2023 r.), a w przypadku zespołu muzycznego jego skład może liczyć maksymalnie sześć osób. Zgłaszany utwór nie może być dłuższy niż trzy minuty, powinien posiadać oryginalną muzykę i tekst w dowolnym języku, a jego premierowe wykonanie nie mogło się odbyć przed 1 września 2022 r.
Spośród nadesłanych zgłoszeń zostanie wyłonionych 10 finalistów, których nazwiska poznamy do 15 lutego. Natomiast zwycięzcę w głosowaniu wyłonią członkowie pięcioosobowej komisji konkursowej powołanej przez TVP oraz widzowie. W przypadku remisu decydujący głos będzie mieć komisja. Jak dodaje biuro prasowe, termin koncertu finałowego "Tu Bije Serce Europy" pozostaje bez zmian - polskiego reprezentanta poznamy w niedzielę, 26 lutego.
Wielka Brytania zorganizuje Eurowizję po raz 9.
Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się w tym roku po raz 67. Wezmą w nim udział przedstawiciele z 37 krajów. Zwycięzcę poznamy 13 maja podczas wielkiego finału w Liverpoolu. Na początku października ub.r. ogłoszono, że to angielskie miasto zorganizuje tegoroczną Eurowizję w imieniu Ukrainy. Bo choć to ona powinna być gospodarzem konkursu, bo reprezentujący ten kraj zespół Kalush Orchestra wygrał ostatnią edycję, to ze względu na rosyjską napaść na ten kraj Europejska Unia Nadawców zdecydowała, że konkurs nie może odbyć się u naszych wschodnich sąsiadów. Jednak przedstawiciele ukraińskiej telewizji publicznej będą współpracować z BBC nad umieszczeniem ukraińskich elementów w programie tegorocznego konkursu.
Ukraina, jako zwycięzca Eurowizji w 2022 r., automatycznie zakwalifikuje się do wielkiego finału konkursu wraz z krajami tzw. Wielkiej Piątki, w której skład wchodzi Wielka Brytania, a także Francja, Niemcy, Włochy i Hiszpania. Spośród wszystkich państw uczestniczących w przyszłorocznym konkursie 31 będzie rywalizować w dwóch półfinałach, które odbędą się 9 i 11 maja. Z każdego z nich do finału dostanie się 10 wykonawców.
Wielka Brytania była organizatorem Konkursu Piosenki Eurowizji osiem razy - więcej niż jakikolwiek inny kraj. Było to w latach: 1960, 1963, 1968, 1972, 1974, 1977, 1982 i 1998.
Podczas zeszłorocznego finału Eurowizji Sam Ryder z Wielkiej Brytanii wygrał z utworem "Space Man" głosowanie jurorów, uzyskując 283 punktów. Jednak ostatecznie konkurs wygrała grupa Kalush Orchestra z Ukrainy, zdobywając rekordowe 439 punktów w głosowaniu telewidzów. Brytyjczycy zajęli drugą pozycję.
Dołącz do dyskusji: Termin zgłoszeń do tegorocznej Eurowizji wydłużony aż o miesiąc. "Ogromne zainteresowanie"