Ustawa o ograniczaniu barier administracyjnych wchodzi w życie
Ustawa o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców, która wchodzi w życie 1 lipca br. wprowadza wiele korzystnych dla przedsiębiorców zmian, usuwając nieuzasadnione bariery w prowadzeniu działalności gospodarczej – uważa PKPP Lewiatan. Przedsiębiorcy oczekują jednak, że na tym się nie skończy.
„Najważniejszym rozwiązaniem, które wprowadza ustawa jest zastąpienie wymaganych przez urzędników licznych zaświadczeń oświadczeniami. Także wprowadzenie nowych przepisów o leasingu konsumenckim, rozwiązań umożliwiających przekształcenie spółdzielni pracy, czy indywidualnej działalności gospodarczej w spółki prawa handlowego są odpowiedzią na oczekiwania biznesu” – mówi Katarzyna Urbańska, dyrektorka departamentu prawnego PKPP Lewiatan.
PKPP Lewiatan popiera ponadto zmiany zaproponowane w: ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, w ustawie o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych, ustawie o ochronie danych osobowych, w ustawie o Inspekcji Handlowej, ustawie Prawo o notariacie, ustawie o komornikach sądowych, ustawie Prawo działalności gospodarczej, ustawie o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (zmniejszenie opłat rejestracyjnych), oraz ustawie o opłacie skarbowej.
Lewiatan pragnie również zwrócić uwagę na zmiany do ustawy prawo spółdzielcze, które mają charakter systemowy, a ich celem jest umożliwienie spółdzielniom pracy swobodnego przekształcania się w spółki prawa handlowego. Konieczność zmian wynikała bowiem z tego, iż dotychczas w świetle orzecznictwa Sądu Najwyższego przekształcenie spółdzielni w spółkę jest możliwe jedynie w drodze likwidacji spółdzielni. Zdaniem podmiotów działających w tej formie takie rozwiązanie stanowi nadmierne i niepotrzebne utrudnienie dla przedsiębiorców.
Ustawa wprowadza w miejsce dotychczasowego obowiązku przedkładania zaświadczeń, jedynie oświadczenie zainteresowanego podmiotu. Ma to miejsce m.in. w ustawie o własności lokali, o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne, o Agencji Rynku Rolnego i organizacji niektórych rynków rolnych, prawo celne oraz w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, w której wprowadzono definicje oświadczenia, jako instrumentu potwierdzającego określone fakty lub stan prawny.
Ustawa deregulacyjna w wielu przepisach wprowadza również możliwość zastępowania oryginałów dokumentów kopiami (np. ustawa o przedsiębiorstwach mieszanych, ustawa o pielęgniarkach i położnych, o zawodach lekarza i lekarza dentysty, ustawa o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez SP).
PKPP Lewiatan popiera rozwiązania zaproponowane przez autorów regulacji, gdyż są one korzystne dla przedsiębiorców, dla których obecnie przedkładanie wielu dokumentów znacząco wydłuża czas działania.
„Jakkolwiek ustawa stanowi krok w dobrym kierunku, to jednak należy podkreślić, iż wciąż istnieje ogromna liczba barier, utrudniających i dyskryminujących polskich przedsiębiorców na tle zagranicznych. Dowodem na to jest chociażby kolejne wydanie naszej „Czarnej Listy Barier 2011". Dlatego liczymy na kolejne inicjatywy w tym zakresie i mamy nadzieję, że szybko uda się zakończyć pracę nad najnowszym projektem ustawy o redukcji obowiązków informacyjnych oraz o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców, zwanym również deregulacją bis” – dodaje Katarzyna Urbańska.
Dołącz do dyskusji: Ustawa o ograniczaniu barier administracyjnych wchodzi w życie