Volvo wprowadza płatne urlopy rodzicielskie, także dla par jednopłciowych i adoptujących dzieci
Volvo Cars wprowadza program Family Bond - czyli płatne 24 tygodniowe urlopy macierzyńskie dla rodziców i par adoptujących dzieci.
Świadczenia zostały opracowane z myślą głównie o rodzicach z tych krajów, w których państwa nie gwarantują wcale urlopu macierzyńskiego lub jest on dostępny w niewielkim zakresie.
W 2019 roku ruszył pilotaż tej akcji, który obejmował wyłącznie region EMEA (Europa, Afryka, Bliski Wschód). Teraz program będzie obejmował także Amerykę i Azję.
Urlopy obejmują nie tylko rodziców biologicznych, ale także pary adoptujące dzieci, w tym pary tej samej płci. Nowa polityka obowiązuje od 1 kwietnia dla osób wszystkich płci. Będzie ona dotyczyła ponad 40 tysięcy pracowników w biurach i fabrykach rozsianych po całym świecie.
- Chcemy stworzyć kulturę pracowniczą, która jednakowo traktuje rodziców bez względu na płeć - powiedział prezes Volvo Cars - Håkan Samuelsson. Kiedy rodzice otrzymują wsparcie w utrzymaniu równowagi między pracą a życiem rodzinnym, wpływa to korzystnie na ograniczenie nierówności płciowych i pozwala każdemu na realizację zawodową. Zawsze byliśmy firmą przyjazną rodzinie i nakierowaną na człowieka. Nową polityką urlopową podkreślamy nasze wartości, które z kolei wzmocnią naszą markę - dodaje szef Volvo Cars.
Globalna polityka urlopów rodzicielskich w Volvo
Globalna polityka zapewnia szersze wsparcie niż podobne praktyki na świecie i obejmuje wszystkich opiekunów prawnych - rodziców adopcyjnych, rodziny i rodziców zastępczych, a także rodziców niebiologicznych w parach jednopłciowych.
- To coś więcej niż nowa polityka rodzicielska wobec naszych pracowników - to wprowadzenie w życie naszej firmowej kultury i firmowych wartości - dodaje Hanna Fager, head of corporate functions. - Chcemy być inicjatorem zmian w branży i ustanowić nowy standard pracowniczy w wymiarze globalnym. Wprowadzając płatne urlopy rodzicielskie dla naszych pracowników, ograniczamy nierówności płciowe i zwiększamy dywersyfikację zatrudnienia, co zwiększy wydajność i wzmocni rozwój biznesu - dodaje Fager.
By zachęcić do korzystania z urlopów, Volvo Cars mocniej koncentruje się na komunikacji polityki urlopów rodzicielskich. Przedstawiając urlop 24-tygodniowy jako opcję pierwszego wyboru, firma ma na celu stworzenie „efektu domyślnego” – ponieważ ludzie najczęściej mają tendencję do wybierania wartości domyślnych. Unikamy niejasnych określeń, takich jak „do 24 tygodni”, by nie stwarzać negatywnych konsekwencji wynikających z niepewności w ocenie sytuacji.
Dzięki takiej taktyce Volvo Cars zamierza wyeliminować niejasności i bariery kulturowe i zapewnić rodzicom komfort decyzji.
Dołącz do dyskusji: Volvo wprowadza płatne urlopy rodzicielskie, także dla par jednopłciowych i adoptujących dzieci