W Agorze rozpoczęła prace grupa robocza. Ma opracować model relacji między zarządem spółki a "Wyborczą"
W środę w Agorze prace rozpoczęła grupa robocza składająca się z przedstawicieli zarządu spółki i redakcji „Gazety Wyborczej”. Jej celem jest opracowanie nowego modelu relacji. Wyniki prac grupa ma przedstawić do 7 lipca.
W środę pracownicy Agory otrzymali mail z deklaracją podpisaną dzień wcześniej przez prezesa Agory Bartosza Hojkę i pierwszego zastępcę redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej” Jarosława Kurskiego.
Sygnatariusze informują, że spotkali się 25 czerwca po oświadczeniu zarządu, w którym deklarowano chęć rozmów o przyszłości dziennika. „Zarząd i Zespół »Gazety Wyborczej« pragną zakończyć istniejący między nimi spór i w ramach wspólnych prac zaproponować rozwiązania służące dobru »Gazety Wyborczej« i Agory S.A.” - napisano w deklaracji.
Zarząd potwierdził wstrzymanie procesu integracji „Wyborczej” na czas rozmów. „Szczególną ochroną otoczone będą narzędzia, zasoby, treści, technologie i dane, z których korzysta »Gazeta Wyborcza«” - podkreślono. Wstrzymane będą także decyzje personalne związane z procesem integracji.
W deklaracji poinformowano o powołaniu grupy roboczej, w skład której wejdzie po trzech przedstawicieli desygnowanych przez każdą ze stron. Obie strony mogą powołać ekspertów, ale w trakcie bezpośrednich rozmów liczba uczestników nie powinna przekroczyć pięciu osób po jednej stronie. Grupa robocza zaczyna prace w środę 30 czerwca, a jej celem jest „opracowanie nowego modelu relacji między Spółką a »Gazetą Wyborczą«, umacniającego niezależność »Gazety Wyborczej«”.
Grupa ma przedstawić wyniki swoich prac do 7 lipca, a do 9 lipca strony mają ocenić je oraz rekomendacje grupy.
W deklaracji dodano, że sprawa członka zarządu rekomendowanego przez „GW” będzie rozstrzygnięta niezależnie, w toku późniejszych rozmów. Dodano też, że na czas rozmów strony powstrzymują komunikację zewnętrzną w sprawie wzajemnych relacji.
Konflikt naczelnych "Wyborczej" z zarządem Agory
Zarząd Agory 9 czerwca poinformował, że zamierza połączyć segment prasowy spółki (obejmujący głównie „Gazetę Wyborczą” i Wyborcza.pl) i pion Gazeta.pl w jeden obszar biznesowy „realizujący wspólny cel wzrostu subskrypcji cyfrowych oraz wpływów reklamowych ze wszystkich powierzchni serwisów internetowych Agory S.A.”. Firma zaczyna przegląd opcji strategicznych dotyczących działalności internetowej. W mailu do pracowników zarząd tłumaczy ruch "konfliktem modeli biznesowych" i "wewnętrzną konkurencją".
Przeciwko planowanemu połączeniu i zwolnieniu wydawcy „Wyborczej” Jerzego Wójcika zaprotestowali naczelni tytułu i część dziennikarzy. Pod listem dziennikarzy podpisało się 321 osób. Kierownictwo skierowało do zarządu propozycję resetu relacji. Dodało, że chcą tego połączenia, ale nie robionego „znienacka” i za ich plecami.
Zarząd Agory odpowiedział, że jest "zdumiony i zaniepokojony" działaniami, służącymi "pogłębieniu podziałów" w firmie. Kierownictwo tytułu słowa zarządu odebrało jako groźbę i oświadczyło, że nie będzie współpracować z członkinią zarządu Agnieszką Sadowską, która w ich przekonaniu "skrycie przygotowała plan integracji".
Jeden z właścicieli Agory, spółka Agora Holding w liście do pracowników zaznaczyła, że chce być „gwarantem bezpieczeństwa obu stron” procesu integracji Wyborcza.pl i Gazeta.pl.
Głos zabrało również kierownictwo Gazeta.pl, sprzeciwiając się „narracji koleżanek i kolegów z »Gazety Wyborczej«” i wyrażając zdumienie „próbami wpływania na skład Zarządu Agory S.A. i chęcią zniwelowania zaproponowanego na początku kompromisu”.
Rada Redakcyjna „Gazety Wyborczej” oświadczyła, że połączenie Gazeta.pl i Wyborcza.pl nie może odbyć się „ze szkodą dla obydwu zespołów redakcyjnych”, czyli ze zwolnieniami. Rada poparła postulaty naczelnych tytułu, m.in. reset relacji z zarządem Agory.
Kierownictwo „Wyborczej” zaproponowało zarządowi kontrakt mediacyjny. Zarząd w piątek poinformował, że wstrzymuje integrację i podkreślił, że „priorytetem jest rozwiązanie sporu wewnątrz firmy”.
Tego samego dnia w Agorze zawiązał się kolejny, trzeci już związek zawodowy: Komitet Obrony „Gazety Wyborczej”.
Członkowie rady nadzorczej Agory ocenili, że połączenie biznesowe „Gazety Wyborczej” i Gazeta.pl nie jest sprzeczne z niezależnością dziennikarską „GW”. Kierownictwo „Gazety Wyborczej” odpowiedziało radzie, że nie może milczeć wobec biznesowej logiki zarządu, bo to „byłoby sprzeczne z wartościami, na których zbudowana została »Wyborcza« i spółka Agora S.A.”
Eksperci od PR twierdzą, że konflikt to "rozpraszanie kapitału ludzkiego", który może uczynić "wyłom w lojalności". Komisja Zakładowa OZZ Inicjatywa Pracownicza przy Agorze uważa natomiast, że spór "przykryje (...) i jeszcze bardziej oddali rozmowy o tym, co od lat jest jedną z największych bolączek naszej firmy - sytuacji szeregowych pracowników".
Dołącz do dyskusji: W Agorze rozpoczęła prace grupa robocza. Ma opracować model relacji między zarządem spółki a "Wyborczą"