Zakup dwóch mieszkań także daje prawo do ulgi w podatku
Warszawski Sąd Administracyjny uznał, że zakup dwóch mieszkań za środki uzyskane ze sprzedaży jednej nieruchomości daje podatnikowi zwolnienie z konieczności zapłacenia PIT. Ustawodawca bowiem nie zapisał w ustawie ograniczeń, dotyczących liczby nabywanych mieszkań, jak również nie nakazał natychmiastowego zasiedlenia nowego lokalu.
Generalnie wpływy ze sprzedaży mieszkania – jak i innych nieruchomości - są objęte 19-proc. podatkiem. Ale prawo daje dwie możliwości uniknięcia daniny. Nie trzeba płacić podatku, jeśli między nabyciem a sprzedażą nieruchomości upłynęło więcej niż 5 lat oraz kiedy wpływy ze sprzedaży mieszkania czy domu są przeznaczane na „zrealizowanie potrzeby mieszkaniowej”, czyli na zakup innego lokalu na własne potrzeby. Okazuje się, że podobne zwolnienie przysługuje przy zakupie dwóch nieruchomości.
Izba Skarbowa: Zakup pod najem nie daje ulgi
Warszawski Sąd Administracyjny zajmował się skargą na interpretację wydaną przed Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, wydaną 12 grudnia 2013 r. (sygnatura IPPB1/415-1050/13-2/MS). Podatnik w pytaniu do Izby Skarbowej napisał, że odziedziczył mieszkanie po babci, które następnie sprzedał a wpływy przeznaczył na zakup dwóch mieszkań dla dzieci. Przy czym jedno mieszkanie zostało kupione w całości za gotówkę ze sprzedaży odziedziczonego mieszkania, drugie zaś częściowo za pieniądze ze lokalu po babci, a częściowo za kredyt. Do czasu, kiedy z mieszkań będą mogły skorzystać dzieci, podatnik zamierzał wynajmować oba lokale, a wpływy z najmu przeznaczać na spłatę kredytów.
W swojej interpretacji Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie uznał, że tego typu rozwiązanie nie spełnia wymagań związanych z realizacją celu mieszkaniowego. Zwrócił bowiem uwagę na zamiar podatnika, dotyczący wynajmowania obu mieszkań kupionych za gotówkę ze spadku. A ponieważ nabycie mieszkania w drodze objęcia spadku nastąpiło w styczniu 2013 r., zaś do sprzedaży odziedziczonego lokalu doszło w lipcu 2013 r., nakazał w interpretacji zapłatę podatku od wpływów ze sprzedaży.
WSA: Liczy się zakup mieszkania
WSA, który sprawą zajmował się w październiku, odrzucił interpretację Dyrektora Izby Skarbowej. Uznał bowiem, że zakup dwóch mieszkań za pieniądze uzyskane ze sprzedaży lokalu po babci spełnia wymogi, jakie przed podatnikiem stawia ustawa. Sąd zwrócił uwagę, że ustawodawca nie uzależnił zwolnienia od tego, co zrobi w mieszkaniem nabywca, nie nakazał także, aby tuż po nabyciu mieszkanie zostało zasiedlone. To oznacza, że nawet jeśli mieszkanie zostanie wynajęte, to i tak spełnione są wymogi ustawowe. W rezultacie WSA uchylił interpretację Izby Skarbowej
Nie ma zastrzeżenia, że można kupić tylko jedno mieszkanie
Takie podejście – że zakup dwóch mieszkań za pieniądze uzyskane ze sprzedaży jednego lokalu – pojawiało się już w innych interpretacjach podatkowych. Przykładem może być opinia Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 14 września 2011 r. (sygnatura IPTPB2/415-348/11-4/MP), dotycząca sytuacji, w której właścicielka większego mieszkania zamierza zamienić je na mniejsze, zaś za wypłaconą gotówkę, wynikającą z różnicy w metrażu obu lokali, kupić drugie mieszkanie z przeznaczeniem dla syna. W tej interpretacji Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi uznał, że od uzyskanej przez właścicielkę gotówki nie musi ona odprowadzać podatku, gdyż spełnione jest kryterium realizacji celu mieszkaniowego. „Należy zauważyć, że w obowiązującym stanie prawnym ustawodawca nie zastrzegł, że własne cele mieszkaniowe podatnika, ograniczać się muszą do nabycia tylko jednego lokalu mieszkalnego. Zatem należy uznać, iż każdy z nabytych lokali (w drodze umowy zamiany lub umowy kupna – sprzedaży), stanowiący jego własność może wyczerpywać dyspozycję art. 21 ust. 25 pkt 1 cyt. Ustawy” – czytamy w interpretacji.
Marek Siudaj, Tax Care
Dołącz do dyskusji: