Adam Michnik z nagrodą od „El Pais”. „Przyczynił się do rozwoju demokracji i wolności słowa”
Redaktor naczelny „Gazety Wyborczej” Adam Michnik odbierze dziś Nagrodę im. José Ortegi y Gasseta przyznawaną przez hiszpański dziennik „El Pais”. - Przyczynił się walnie do rozwoju demokracji i wolności słowa w Polsce - podkreśla „El Pais”.
Michnik został uhonorowany przez „El Pais” za całość jego zawodowych dokonań jako dziennikarz, publicysta i pisarz. - Niezwykły dziennikarz, który odegrał pierwszorzędną rolę w publicystyce polskiej i europejskiej i przyczynił się walnie do rozwoju demokracji i wolności słowa w Polsce - brzmi uzasadnienie tego wyróżnienia.
Nagroda im. José Ortegi y Gasseta została ustanowiona przez „El Pais”, dziennik o orientacji lewicowo-liberalnej, w 1984 roku. Jest przyznawana za osiągnięcia w dziedzinie dziennikarstwa w języku hiszpańskim, a także dla wybitnych osób w zakresie wolności obywatelskich, niezależności, uczciwości i rzetelności mediów i dziennikarstwa. W poprzednich latach otrzymali ją m.in. redaktor naczelny „Guardiana” Alan Rusbridger, sir Haaerold Evans z „The Times”, Teodoro Petkoff, Jean Daniel i Raul Rivero.
Tegorocznymi laureatami oprócz Adama Michnika są Joseph Zárate Salazar (za reportaż w peruwiańskim piśmie „Etiqueta Verde” o kobiecie walczącej z koncernem górniczym, który usiłuje ją wysiedlić z ziemi), Lilia Saúl i Ginna Morelo (za cykl artykułów w „El Universal” i „El Tiempo” o ofiarach plagi porwań i skrytobójstw w Meksyku i Kolumbii) oraz Samuel Aranda (za fotografię „Wstęp do raju”, opublikowaną w katalońskim dzienniku „Ara” przedstawiającą kobietę z dzieckiem na rękach w wodzie u brzegów greckiej wyspy Lesbos).
Adam Michnik jest redaktorem naczelnym „Gazety Wyborczej” od początku jej istnienia w 1989 roku. Wcześniej działał w opozycji antykomunistycznej. Jest autorem wielu książek i esejów. Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, otrzymał wiele polskich i zagranicznych nagród i wyróżnień, m.in. Order Orła Białego.
Dołącz do dyskusji: Adam Michnik z nagrodą od „El Pais”. „Przyczynił się do rozwoju demokracji i wolności słowa”