SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Disney+ po polsku z koncesją na 5 lat

Commissariaat voor de Media, holenderski odpowiednik Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wydał zgodę na świadczenie komercyjnych usług telewizyjnych Disney+ Polska. Koncesja będzie obowiązywać przez pięć lat, począwszy od 16 sierpnia 2024 roku. 

W licencji udzielonej platformie można wyczytać, że 24 lipca spółka The Walt Disney Company (Benelux) B.V. z siedzibą w Amsterdamie zwróciła się do holenderskiego urzędu ds. mediów z wnioskiem o zezwolenie na działalność usługi Disney+ Polska. Regulator rozpatrzył wniosek pozytywnie i udzielił licencji na pięć lat. W ostatnich dniach licencja została opublikowana. Z dokumentu wynika, że amerykańska firma ma prawo do świadczenia usługi telewizyjnej za pośrednictwem kanału Disney+ (Polska).

Commissariaat voor de Media nie precyzuje dokładnie warunków świadczenia usługi. Disney nie odpowiedział w poniedziałek na nasze pytania w tej sprawie. Prawdopodobnie chodzi o przedłużenie licencji, pozwalającej na działalność platformy. Commissariaat voor de Media zarejestrował usługę Disney+ w październiku 2019 roku. Tym samym niedługo upłynie okres pięciu lat, na który regulator w tym kraju wydaje pozwolenia. Disney+ zadebiutował w Polsce 14 czerwca 2022 roku, ale na niektórych rynkach Europy Zachodniej platforma pojawiła się wcześniej.

Wiele stacji i serwisów zarejestrowanych w Holandii

Po licencje holenderskiego regulatora chętnie sięgają zagraniczne podmioty, które oferują stacje telewizyjne lub serwisy streamingowe. Dzięki Commissariaat voor de Media nadają m.in. polskie wersje Discovery Channel, Animal Planet, Discovery Science, Discovery Historia, Discovery Life, Discovery Turbo Xtra (DTX), Travel Channel,  Food Network TLC i ID, czyli stacje dokumentalne i poświęcone stylowi życia od Warner Bros. Discovery. Kanały dokumentalne i poświęcone stylowi życia Discovery na holenderskie koncesje przeszły na początku 2019 roku w związku ze zbliżającym się wówczas Brexitem.

W Commissariaat voor de Media zarejestrowane są też polskie wersje serwisów streamingowych Max i SkyShowtime. W Szwecji licencje mają natomiast stacje linearne SkyShowtime 1 i SkyShowtime 2, działające w Danii, Finlandii, Norwegii, Rumunii, Szwecji i od niedawna w Polsce. Kanały z serialami i filmami zaoferował operator Play.

Wszystkie polskojęzyczne kanały, które otrzymują licencje w Holandii są zwalniane z obowiązku emitowania 40 proc. treści w języku holenderskim lub fryzyjskim. Kanały są bowiem przeznaczone dla publiczności europejskiej i nie tylko, a nie wyłącznie holenderskiej. W Holandii, której regulator jest dość liberalny (w tym kraju są rejestrowane np. stacje erotyczne) koncesje są udzielane na pięć lat. Polska KRRiT wydaje je na 10 lat, a jej czeska odpowiedniczka na 12 lat.

TVN Warner Bros. Discovery miał  problem z przedłużeniem w Polsce koncesji TVN24 i TVN7. KRRiT zwracała uwagę, że zgodnie z ustawą o radiofonii i telewizji, może podjąć taką decyzję w przypadku stacji, których właściciel ma siedzibę w Europejskim Obszarze Gospodarczym. Zarzucano TVN, że Polish Television Holding zarejestrowano na lotnisku w Amsterdamie, a rzeczywistymi beneficjentami są Amerykanie z koncernu Discovery. KRRiT wstrzymywała się z decyzją do niemal ostatnich dni przed wygaśnięciem koncesji. Na wszelki wypadek TVN Warner Bros. Discovery pozyskał dla TVN24 i TVN7 licencje u holenderskiego regulatora. Skorzystałby z nich, gdyby nie otrzymał na czas polskich. Na bazie koncesji z Holandii stacje mogłyby dalej nadawać w sieciach kablowych i na platformach cyfrowych.

Dołącz do dyskusji: Disney+ po polsku z koncesją na 5 lat

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Łysa kupa
No to może Disney+ w Polsce będzie jako kanał linearny.
odpowiedź