Google musi usuwać linki na żądanie internautów
Wyrokiem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości Google ma na żądanie użytkowników usuwać z wyszukiwarki wszystkie linki prowadzące do stron z ich danymi osobowymi.
Sędziowie Trybunału orzekli we wtorek, że Google odpowiada za treści, które są indeksowane przez algorytmy wyszukiwarki. Tym samym firma jest zobowiązana do usuwania linków prowadzących do stron z danymi osobowymi na żądanie użytkownika. Przy czym nie ma znaczenia to czy treści nie zostały już wcześniej usunięte ze strony docelowej lub są publikowane zgodnie z prawem.
Trybunał tym samym podważył opinię generalnego rzecznika działającego przy urzędzie, który był przeciwny takiemu rozwiązaniu, wskazując na szereg konsekwencji oraz potencjalnych nadużyć.
Cała sprawa dotyczyła skargi jednego z hiszpańskich internautów, który domagał się usunięcia ze strony internetowej gazety informacji o licytacji jego domu ze względu na niezapłacone podatki. Komunikat opublikowano w 1998 roku, a od tamtego czasu Hiszpan miał uregulować wszelkiego rodzaju należności. Lokalny urząd zajmujący się ochroną danych osobowych odrzucił wniosek o zdjęcie ogłoszenia, ale ten dotyczący usunięcia linków do niego prowadzących z wyszukiwarki Google zdecydował się skierować sprawę dalej, do Trybunału. Jak podaje Reuters nie jest to jednostkowy przypadek. Podobnych spraw w całej Europie ma być ok. 180.
Google w oficjalnym komunikacie wyraziło duże rozczarowanie wynikiem rozprawy.
- Z perspektywy wyszukiwarek i wydawców internetowych wyrok rozczarowuje. Jesteśmy bardzo zaskoczeni, że tak znacznie różni się od opinii Rzecznika Generalnego, a w tym od ostrzeżeń i konsekwencji, które wcześniej wskazał. Potrzebujemy teraz czasu na jego przeanalizowanie - komentuje Piotr Zalewski z Google Polska.
Pierwsze komentarze wskazują na szereg konsekwencji, jakie może mieć ta decyzja Trybunału Sprawiedliwości. Wskazuje się m.in. na ryzyko ocenzurowania części treści pojawiających się w wyszukiwarce Google.
Dołącz do dyskusji: Google musi usuwać linki na żądanie internautów