Dokumenty Netfliksa. Co warto obejrzeć?
W bibliotece Netfliksa ważną półkę zajmują seriale dokumentalne. W ofercie platformy dostępne są nie tylko najpopularniejsze produkcje true crime, ale także dokumenty sportowe, biografie artystów i głośne historie z amerykańskiego show-biznesu. Wybraliśmy najciekawsze tytuły ostatnich miesięcy do obejrzenia w jeden wieczór.
1. „Beckham” – 4 odcinki
Czteroodcinkowy serial dokumentalny opowiada zakulisową historię gwiazdy światowej piłki nożnej i ikony popkultury. David Beckham to jedno z najbardziej znanych nazwisk na świecie, o którym niewiele wiadomo. Dokument opisuje jego pełną wzlotów i upadków historię, zaczynając od skromnych początków wśród klasy robotniczej wschodniego Londynu. Serial zabiera widzów w emocjonującą podróż, która prezentuje osobistą i nierzadko zaskakującą opowieść o jednym z najbardziej rozpoznawalnych sportowców w historii – czytamy w opisie dystrybutora.
Fisher Stevens, nagrodzony Oscarem reżyser serialu „Beckham” („Palmer”, „And We Go Green”, „Zatoka delfinów”) wraz z nagrodzonym Oscarem oraz Emmy producentem Johnem Battsekiem („Jeden dzień we wrześniu”, „Sugar Man”, „Zima w ogniu”) zyskali możliwość, aby zobaczyć z bliska życie Davida Beckhama, jego żony Victorii oraz członków rodziny i kolegów z drużyny. W efekcie powstał nie tylko niezwykle osobisty portret człowieka, lecz także kronika współczesnego sportu i obraz kultury celebrytów.
2. „Depp kontra Heard” – 3 odcinki
Trzyczęściowy serial o słynnym na całym świecie procesie o zniesławienie, który stał się pierwszą sprawą relacjonowaną na TikToku. Dokument przedstawia zeznania obu stron i analizuje światowy fenomen medialny, zadając pytania o to, czym jest prawda i jaką rolę odgrywa we współczesnym społeczeństwie. Proces jest konsekwencją rozwodu medialnej pary aktorskiej, czyli gwiazdora filmowego Johnny’ego Deppa i aktorki Amber Heard.
3. „Sprawa Iwony Wieczorek” – 3 odcinki
Produkcja Viaplay dostępna jest od września w serwisie Netflix. Dokument w reżyserii Piotra Bernasia opowiada o najbardziej tajemniczym zaginięciu ostatniego piętnastolecia. Pisały o nim wszystkie media, powstawały książki, podcasty, teorie spiskowe, miliony postów na forach dyskusyjnych.
Twórcy scenariusza, Piotr Bernaś i Beata Tabak, zdecydowali się nie powtarzać wszystkich teorii, nie relacjonują każdego zwrotu akcji i pogłoski. Podzielili historię Iwony Wieczorek na trzy perspektywy – prywatną zawierającą wypowiedzi matki dziewczyny, czyli Iwony Główczyńskiej i dyrektora szkoły, do której chodziła zaginiona, medialną przedstawiającą relacje dziennikarzy oraz detektywów, a także formalną i merytoryczną, ujawniającą opinie prawników i policjantów. Znajomi Iwony, którzy byli z nią feralnej nocy, odmówili udziału w realizacji dokumentu.
4. „Arnold” – 3 odcinki
Ten trzyczęściowy serial dokumentalny prezentuje drogę Arnolda Schwarzeneggera z austriackiej prowincji na amerykański szczyt. W serii szczerych wywiadów Schwarzenegger, jego przyjaciele, przeciwnicy, współpracownicy i obserwatorzy opowiadają właściwie o wszystkim — o dniach spędzanych na siłowni, triumfach w Hollywood, rządach w Kalifornii oraz radościach i zawirowaniach w życiu rodzinnym. Jak pisze Netflix - to niezwykła opowieść o niezwykłej postaci.
5. „Kto zabił Jill Dando?” – 3 odcinki
Legenda brytyjskiej telewizji, Jill Dando, została zamordowana w 1999 roku, w biały dzień na progu własnego domu. Sprawca strzelił do niej jeden raz. Pomimo zakrojonego na wielką skalę dochodzenia w sprawie zabójstwa, morderca pozostaje nieznany.
Ten trzyczęściowy serial prowadzi widzów przez liczne zwroty akcji prawdziwej tajemnicy kryminalnej, podczas gdy rodzina prezenterki, jej przyjaciele, dziennikarze, śledczy i prawnicy raz po raz zadają to samo pytanie: kto zabił Jill Dando?
Netflix ma globalnie 238 mln subskrybentów
Netflix nie podaje, ilu użytkowników ma w Polsce. Z danych Mediapanel wynika, że platforma, jako strona www oraz aplikacja na urządzenia mobilne i smart tv, przyciągnęła 12,92 mln polskich internautów, z których każdy spędził tam średnio 7 godzin, 10 minut i 47 sekund. Zasięg platformy wyniósł 43,55 proc.
W drugim kwartale 2023 globalnie liczba subskrybentów Netfliksa zwiększyła się o 5,89 mln do 238,39 mln, a wpływy wzrosły rok do roku o 2,7 proc. do 8,19 mld dolarów. Platforma jest zadowolona z pierwszych efektów pakietu z reklamami i dodatkowej opłaty za udostępnianie konta poza swoim domem.
Dołącz do dyskusji: Dokumenty Netfliksa. Co warto obejrzeć?