SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Magda Jethon stworzy 10 internetowych kanałów Trójki

Związkowcy radiowej Trójki są niezadowoleni z wyników czwartkowego spotkania z zarządem Polskiego Radia. Martwi ich brak reakcji na postulat zwolnienia Jacka Sobali, szefa stacji.

Mimo to Wojciech Dorosz, wiceprezes Związku Zawodowego Dziennikarzy i Pracowników Programu 3 PR, stara się wierzyć w dobrą wolę zarządu PR i możliwość znalezienia rozwiązania akceptowalnego dla zespołu Trójki. Jego zdaniem podczas czwartkowego spotkania udało się załatwić tylko niektóre kwestie.

 – Rozwiązana została sprawa postulatów dotyczących Radiowego Centrum Kultury Ludowej i Radia dla Zagranicy. Magdzie Jethon złożono propozycję, która wstępnie wydaje się być do przyjęcia (ma zająć się uruchomieniem 10 internetowych stacji Trójki w ramach projektu „85 stacji na 85-lecie PR” – przyp. red.), a kwestie związane z restrukturyzacją będą negocjowane wspólnie z pozostałymi związkami – podkreśla w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Dorosz.

Jak informuje, kluczowe kwestie są jednak jeszcze niezałatwione. - Sprawę Jerzego Sosnowskiego wyłączono tymczasowo z rozmów dwustronnych i jeśli chodzi o zasadnicze postulaty, związane z działaniami pana Jacka Sobali i jego obecnością w Programie 3 - to zarząd nie przedstawił do tej pory satysfakcjonujących nas propozycji. Mamy jednak szczerą nadzieję, że stanie się to podczas następnego spotkania – dodał Dorosz.

Związkowcy z Trójki domagają się przede wszystkim odwołania ze stanowiska dyrektora Programu 3 - Jacka Sobali, a także anulowania jego decyzji programowych i personalnych. Chcą też przeprowadzenia transparentnego konkursu na nowego szefa Programu 3. Do pracy powinna - ich zdaniem - powrócić Magda Jethon (do grudnia 2009 szefowa programu, odwołana przez zarząd PR – przyp. red.), jak również Jerzy Sosnowski (dziennikarz i przewodniczący związku – przyp. red.), który prowadził „Klub Trójki”. Związek chce też m.in. wycofania z anteny audycji publicystycznej „Trójka po trzeciej”.

Do czwartkowego spotkania w specjalnym komunikacie prasowym odniósł się także rzecznik Polskiego Radia Radosław Kazimierski. Jak poinformował, podczas rozmów strony utrzymały wolę kompromisowego rozwiązania sporu. - Przedstawiciele zarządu PR podkreślili, że negocjacje ze związkami zawodowymi wymagają ścisłego przestrzegania formalno – prawnych zasad wynikających ze stosownych przepisów prawa. W opinii prawnej zgłaszane przez związek kwestie personalne oraz programowe nie mieszczą się w tej materii – pisze Kazimierski.

Rzecznik prasowy PR przedstawił także stanowisko wiceprezesa zarządu PR Wojciecha Jerzego Poczachowskiego. Jego zdaniem, decyzje personalno-programowe leżą w kompetencjach dyrektora anteny. - Jako zarząd jesteśmy odpowiedzialni za funkcjonowanie całego Polskiego Radia, postanowiliśmy więc wspomóc dyrektora Programu 3 w tym zakresie. Będziemy nadal zmierzać do kompromisowych rozwiązań. Zamierzamy zatem rozmawiać nawet w kwestiach, które nie są bezpośrednio objęte działalnością związkową – czytamy w oficjalnym komunikacie.

Poczachowski zaprosił Sosnowskiego i Sobalę na indywidualne spotkanie, które ma dotyczyć szczegółowego wyjaśnienia problemów dotyczących możliwości ich dalszej współpracy. Poinformowano również, że Związek Zawodowy Dziennikarzy i Pracowników Programu 3 Polskiego Radia został włączony w harmonogram spotkań z innymi funkcjonującymi w spółce związkami zawodowymi. Na nich w szerszym gronie przekazana zostanie kompleksowa informacja dotycząca wdrażanego programu restrukturyzacji i planowanego zmniejszenia zatrudnienia.

Kolejne spotkanie związkowców z zarządem Polskiego Radia odbędzie się 25 marca.

Dołącz do dyskusji: Magda Jethon stworzy 10 internetowych kanałów Trójki

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
cezar(y)
Bogini , normalnie.... A Sosnowski głowę położył na... jej kanałach.
odpowiedź
User
TVP
Dzisiaj ogladajcie TVP1 Spiewaj i Walcz godz 20.15 !!!
odpowiedź
User
Jam
władza w ręce Rad. Brakuje tyko Aurory.
odpowiedź