NBP: Inflacja wyniesie 3,9% w 2012 i 2,7% w 2013 r.
Średnioroczna inflacja konsumencka wyniesie w tym roku 3,9% i spadnie odpowiednio do 2,7% i 1,8% w latach 2013-2014 (wobec 4,3% w 2011 r.), wynika z centralnej ścieżki projekcji inflacyjnej Narodowego Banku Polskiego (NBP), opublikowanej w "Raporcie o inflacji".
"Inflacja CPI utrzyma się w krótkim horyzoncie projekcji na podwyższonym poziomie, zbliżonym do 4% r/r, co wynika z wcześniejszego osłabienia złotego, niekorzystnych uwarunkowań podażowych, utrzymujących krajowe ceny żywności i energii na wysokim poziomie oraz działań regulacyjnych (wzrost akcyzy na olej napędowy, wzrost stawki rentowej, polityka URE)" - głosi dokument.
W ocenie NBP, w średnim horyzoncie projekcji inflacja obniży się ze względu na stopniowe wygasanie proinflacyjnego wpływu deprecjacji kursu złotego oraz osłabienie krajowego wzrostu gospodarczego i tym samym zmniejszenie presji popytowej. W tym samym kierunku będzie oddziaływać stabilizacja cen surowców energetycznych i spadek cen surowców rolnych na rynkach światowych, do czego przyczyni się spowolnienie w gospodarce światowej.
"Spadek inflacji w 2013 r. będzie częściowo ograniczany przez skutki wprowadzenia opłat za emisję CO2, związanych z wdrożeniem przez Polskę Pakietu Energetyczno-Klimatycznego. Ponadto w 2014 r. w kierunku niższej inflacji oddziaływać będzie umacniający się kurs walutowy, obniżenie podstawowej stawki podatku VAT do poziomu z 2010 r. W wyniku oddziaływania powyższych czynników, przy umiarkowanej skali ożywienia gospodarczego, inflacja obniży się do poziomu poniżej celu inflacyjnego" - czytamy w dokumencie.
Inflacja konsumencka wyniosła w czerwcu 3,6% r/r wobec 4,0% w maju 2012 r .
W "Raporcie" podkreślono także, że umacnianie się kursu złotego i umiarkowane tempo wzrostu gospodarczego sprawią, że inflacja bazowa będzie się obniżać w horyzoncie projekcji do 1,6% w 2014 r. W krótkim okresie spadek ten będzie ograniczany przez szybko rosnące ceny importu, wzrost jednostkowych kosztów pracy (w efekcie podwyżki stawki rentowej), a w 2013 r. – przez skutki wdrożenia Pakietu Klimatyczno-Energetycznego
"W 2014 r. oczekiwany jest powrót podstawowej stawki VAT do 22%, co będzie oddziaływało w kierunku dalszego spadku inflacji, pomimo dodatniego wpływu poprawy koniunktury gospodarczej na inflację bazową w tym okresie."W 2014 roku oczekiwany jest powrót podstawowej stawki VAT do 22%, co ograniczy wpływ poprawy koniunktury gospodarczej na inflację bazową w tym okresie" - czytamy dalej.
Według centralnej ścieżki projekcji, wskaźnik cen inflacji bazowej po wyłączeniu cen żywności i energii wyniesie 2,4% r/r w 2012 roku, 2,2% w 2013 r. oraz 1,6% w 2014 roku wobec ubiegłorocznego poziomu 2,4%.
"Inflacja cen żywności w krótkim okresie pozostaje na wysokim poziomie ze względu na niekorzystną sytuację podażową na rynku mięsa, ryb i jaj. Dodatkowo kształt ścieżki cen żywności w 2012 r. uwarunkowany jest przez efekt bazy związany z wahaniami cen warzyw i owoców w ubiegłym r. W kolejnych latach tempo wzrostu krajowych cen żywności spowolni – do 1,3% w 2014 r. Na ograniczenie dynamiki cen żywności w dłuższym okresie, oprócz umacniającego się kursu oraz niższego wzrostu gospodarczego (czyli czynników obniżających również dynamikę pozostałych kategorii cen konsumpcyjnych), wpływają także obniżające się w całym horyzoncie projekcji ceny surowców rolnych na rynkach światowych" - podano w "Raporcie".
Według centralnej ścieżki projekcji, ceny żywności wzrosną w tym roku o 4,0%, w 2013 roku - o 1,9%, zaś w 2014 roku o 1,3%. W ub. roku wzrost cen żywności wyniósł w tym ujęciu 5,4%.
"Inflacja cen energii w krótkim horyzoncie projekcji utrzyma się na wysokim poziomie (8,8% w 2012 r.) na co wpływają zatwierdzone przez URE podwyżki cen nośników energii oraz podwyższenie stawki akcyzy na olej napędowy od 2012 r. W horyzoncie projekcji ceny surowców energetycznych na rynkach światowych wyrażone w złotych stabilizują się na poziomie z 2011 r., co powinno wpływać na obniżenie dynamiki cen energii w średnim i długim horyzoncie projekcji, choć nadal pozostanie ona wyższa niż inflacja CPI" - oceniono.
W 2013 r. czynnikiem podwyższającym inflację cen energii może być przełożenie na ceny energii elektrycznej wzrostu kosztów sektora energetycznego związanego z zakupami uprawnień do emisji CO2. W 2014 r. wpływ wdrożenia Pakietu Energetyczno-Klimatycznego (PEK) na dynamikę cen energii będzie mniejszy, choć nadal dodatni. Obniżeniu tempa wzrostu cen energii w ostatnim roku projekcji sprzyjać powinno natomiast obniżenie podstawowej
stawki VAT.
Według tych założeń, ceny nośników energii zwiększą się w tym roku o 8,8%, by w latach 2012-2013 ukształtować się odpowiednio na poziomach: 5,5% i 3,3%. W ub. roku ich wzrost wyniósł 9,1%, podał NBP.
"W efekcie powyższych uwarunkowań dynamika CPI utrzymywać się będzie w 2012 r. na poziomie zbliżonym do roku ubiegłego (3,9% r/r). Relatywnie wysoki poziom inflacji CPI w bieżącym roku będzie wypadkową osłabienia złotego w Inflacja cen żywności i nośników energii w ostatnich miesiącach oraz czynników o charakterze regulacyjnym (wzrost akcyzy na olej napędowy, wzrost stawki rentowej, polityka URE), przy umiarkowanej presji popytowej" - podsumował NBP.
Eksperci banku centralnego podkreślili, że w średnim okresie, wraz z postępującym spowolnieniem wzrostu gospodarczego oraz pogorszeniem sytuacji na rynku pracy, inflacja obniży się do poziomu zbliżonego do celu inflacyjnego NBP (2,7% w 2013 r.), przy czym czynnikiem opóźniającym powrót inflacji do celu może być wdrażanie PEK.
"W 2014 r. kontynuowany będzie spadkowy trend stopy inflacji (inflacja CPI obniży się do poziomu 1,8%), czemu sprzyjać będzie korzystne kształtowanie się cen surowców na rynkach światowych (spadające ceny surowców rolnych oraz stabilizacja cen surowców energetycznych), umacniający się kurs złotego oraz obniżka podstawowej stawki VAT. Przy założeniu braku zmian stopy referencyjnej NBP w całym horyzoncie projekcji, prawdopodobieństwo ukształtowania się średniorocznej inflacji w przedziale 1,5%-3,5% rośnie z 2% w II kw. 2012 r. do średnio 48% w latach 2013-2014" - zaznaczono w raporcie.
Dołącz do dyskusji: NBP: Inflacja wyniesie 3,9% w 2012 i 2,7% w 2013 r.