PKO BP wybrał wiodącą agencję reklamową
PKO Bank Polski podpisał dwuletnią umowę z agencją Havas Warsaw, w zakresie kompleksowej obsługi reklamowej. Agencja będzie obsługiwać bank, jego fundację i inne spółki z grupy kapitałowej.
Zawarcie umowy z Havas Warsaw to efekt wielomiesięcznego przetargu. - Od listopada podejmujemy współpracę z agencją Havas Warsaw. Będzie to nasza wiodąca agencja reklamowa. Wspólnie będziemy realizować kreatywne projekty, które umocnią pozycję rynkową PKO Banku Polskiego i grupy finansowej jako numeru jeden w Polsce - mówi Marcin Szymkowiak, dyrektor pionu marketingu PKO Banku Polskiego.
Agencja Havas Warsaw będzie świadczyć usługi reklamowe 360 – promocyjne i marketingowe w różnych kanałach komunikacji oraz opracowywać projekty materiałów ATL i BTL. Bank nie podaje, na jak długo zawarł umowę z Havas Warsw.
Dotychczas obsługą reklamową PKO BP zajmowała się m.in. agencja reklamowa AWX (dawna Agencja Warszawa), ale umowa banku z nią właśnie wygasła.
Będzie też nowa agencja mediowa?
Z ustaleń Wirtualnemedia.pl wynika, że PKO BP przygotowuje się do przetargu mediowego. W procesie tym wesprze go audytor, którego PKO BP poszukiwał latem br. Firma ta będzie też współpracować z bankiem w zakresie bieżącej oceny wybranych kampanii prowadzonych przez dom mediowy, oraz przeprowadzi audyt po zakończeniu kampanii. Nazwy audytora wybranego przez PKO BP nie udało nam się ustalić.
Obecnie za planowanie i zakup mediów do kampanii banku PKO Banku Polskiego odpowiada agencja mediowa Sigma Bis, należąca do Orlenu i PZU. Współpracuje z bankiem w tym zakresie od 2021 roku. Wcześniej obsługą mediową PKO BP zajmował się Havas Media.
Niegospodarność marketingowa?
Pod koniec września PKO BP poinformował o wynikach audytu, który obejmował m.in. wydatki na marketing. Audytowi poddano ok. 40 proc. wydatków na szeroko rozumiane działania marketingowe, w tym na zakup reklam oraz działania sponsoringowe.
Audytorzy wskazali szczególnie na wzrost wydatków w 2019 r. i 2023 r. Wskazano także na przekazanie ok. 20 proc. budżetu w 2019 r. na jedną ze stacji telewizyjnych z oglądalnością na poziomie 0,5 proc. widowni – przy jednoczesnej rezygnacji z emitowania reklam w stacjach telewizyjnych o wysokiej oglądalności.
"Uwagę zwraca również finansowanie wydarzeń lub prywatnych firm i instytucji bez uprzedniego sporządzania adekwatnego uzasadnienia biznesowego lub wizerunkowego. Zdaniem zewnętrznych audytorów ich realizacja nosiła znamiona próby osiągnięcia określonych celów politycznych" - podkreślono. W komunikacie podano, że nieprawidłowości w obszarze marketingu stanowią podstawę do zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa – z tytułu niegospodarności w zakresie wydatków oraz braku nadzoru nad nimi.
Dołącz do dyskusji: PKO BP wybrał wiodącą agencję reklamową