Polskie premiery serialowe w 2023 roku
Na jakie polskie nowości serialowe i kontynuacje czekacie w tym roku? Poniżej nasze propozycje.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą listą polskich serialowych nowości i kontynuacji wartych uwagi w 2023:
1. „Sexify” – 11 stycznia – Netflix – sezon 2
Serial wraca z drugim sezonem. Mimo przegranej w konkursie na najlepszy start-up, bohaterki nie mają zamiaru się poddawać i dalej pracują nad apką. Mają wszystko, czego można potrzebować do jej stworzenia — świetny pomysł Natalii, pasję Pauliny i pieniądze Moniki. A przynajmniej tak im się wydaje. W drugim sezonie dowiemy się, że przyszłość startupu wisi na włosku, a jedynym ratunkiem jest zbadanie i zrozumienie męskiej perspektywy na sprawy seksu i poszerzenie grupy użytkowników aplikacji. Natalia, Paulina i Monika muszą znaleźć złoty środek między swoim burzliwym życiem osobistym, ostro grającą konkurencją i wymagającą inwestorką, aby tym razem osiągnąć sukces.
W głównych rolach Aleksandra Skraba, Sandra Drzymalska i Maria Sobocińska oraz Jan Wieteska, Piotr Pacek, Kamil Wodka, Sebastian Stankiewicz, Cezary Pazura, Bartosz Gelner, Wojciech Solarz, Rafał Dziwisz, Magdalena Gra?ziowska. W drugim sezonie do obsady dołączyli Izabela Kuna, Dobromir Dymecki oraz Nikodem Rozbicki.
2. „Lipowo. Zmowa milczenia” – Player – nowość
„Motylek” to pierwszy tom powieści Katarzyny Puzyńskiej z jej serii kryminalnej o Lipowie. O czym opowiada powieść? - W mroźny zimowy poranek na skraju mazurskiej wsi zostaje znalezione ciało zakonnicy. Początkowo wydaje się, że kobietę potrącił samochód. Szybko okazuje się jednak, że ktoś ją zabił i potem upozorował wypadek. Kilka dni później ginie kolejna osoba. Ofiary nie wydają się być ze sobą w żaden sposób związane. W trakcie śledztwa ujawnione zostają mroczne tajemnice przeszłości zakonnicy.
„Lipowo. Zmowa milczenia” to projekt od początku rozwijany przez Akson Studio we współpracy z Zespołem Produkcji Fabularnej TVN Warner Bros. Discovery, na którego czele stoi Marta Grela-Gorostiza. Scenariusz stworzyli Milena Korolczuk, Bartosz Janiszewski i Michał Godzic pod nadzorem Kaśki Śliwińskiej-Kłosowicz. Serial wyreżyserował Łukasz Ostalski, a autorem zdjęć jest Mikołaj Łebkowski.
Serial „Lipowo. Zmowa milczenia” produkuje Akson Studio. W serialu zobaczymy: Julię Kijowską, Piotra Packa, Olafa Lubaszenkę, Eryka Kulma Jr., Agnieszkę Suchorę, Mariusza Bonaszewskiego, Marcina Sztabińskiego, Beatę Kawkę, Julię Konarską, Antoniego Sztabę, Dorotę Kolak, Jana Wieczorkowskiego.
3. „Belfer” – Canal+ — sezon 3
W nowej serii główny bohater, czyli Paweł Zawadzki, wraca w rodzinne strony, do nadmorskiego Małomorza, gdzie nadal mieszka jego ojciec. Podejmuje pracę w lokalnym liceum. Podczas rejsu dla młodzieży organizowanego przez ojca Pawła dochodzi do tragicznego wydarzenia z udziałem jednego z uczniów. Uwikłany w sprawę Zawadzki rozpoczyna śledztwo na własną rękę, odkrywając też fakty związane z przeszłością swoich bliskich.
Pierwszy sezon serialu „Belfer” zadebiutował na antenie Canal+ w październiku 2016 roku.
Producentem wykonawczym „Belfra” jest Opus TV. Reżyserem został Łukasz Grzegorzek („Moje wspaniałe życie”). Autorami scenariusza są: współautorka poprzednich sezonów Monika Powalisz, Przemysław Nowakowski („Pakt”) oraz Liliana Pomykalska i Kacper Wysocki („Klangor”).
4. „Strange Angels” – Canal+ – nowość
Główną bohaterką „Strange Angels” jest geolożka Lena. Kobieta wraca do swojego rodzinnego Wałbrzycha, aby odnaleźć zaginioną córkę, z którą straciła kontakt wiele lat temu. Córka jest podejrzana o uprowadzenie kilkorga dzieci.
W serialu pojawią się zjawiska nadprzyrodzone i motywy historyczne. Canal+ zapowiada, że ważną warstwę serialu stanowił też będzie sam Wałbrzych: ze swoimi romskimi, czeskimi i polskimi mieszkańcami, a także podziemnymi tunelami i szybami.
W głównych rolach w „Strange Angels” wystąpią: Karolina Kominek, Dawid Ogrodnik, Edyta Olszówka i Alicja Wieniawa-Narkiewicz. Za reżyserię serialu odpowiada Mariusz Palej (ma w dorobku „Detektywa Bruno” i „Czarny młyn”), a za scenariusz Agnieszka Szpila, nominowana do literackiej Nagrody Nike za powieść „Heksy”.
Zdjęcia będzie realizował Wojciech Węgrzyn („Detekyw Bruno”, „Proceder”), za scenografię odpowiada Katarzyna Sikora, za kostiumy - Hanna Podraza, a za oprawę graficzną - Kamil Polak. Produkcją zajmują się Magdalena Kamińska i Agata Szymańska z Balapolis.
5. „Sługa Narodu” – Polsat – nowość
Ukraiński serial „Sługa Narodu” opowiada o nauczycielu historii Wasylu Gołoborodce, który przypadkiem zostaje prezydentem kraju i musi zmierzyć się z armią skorumpowanych urzędników i oligarchów. Główną rolę w oryginalnej, ukraińskiej wersji zagrał Wołodymyr Zełenski. Serial cieszył się tak ogromną popularnością, że doczekał się trzech sezonów i wersji fabularnej, a Zełenski wyrósł na prawdziwą gwiazdę.
W polskiej wersji główny bohater nazywa się Ignacy Konieczny. Jest 36-letnim rozwodnikiem mieszkającym z rodzicami, siostrą i siostrzenicą. To intelektualista rozmiłowany w postaci brytyjskiego premiera Winstona Churchilla, lubiany nauczyciel i porządny człowiek. Gdy zostaje prezydentem, odrzuca wszelkie przywileje i wygody i nadal do pracy dojeżdża rowerem. W tej roli Marcin Hycnar.
„Sługa Narodu” to komedia oparta na uniwersalnej historii, która mogła wydarzyć się w każdym kraju na świecie, bo mechanizmy władzy wszędzie są takie same. Pokazuje też marzenia ludzi o tym, by u sterów państwa znalazł się zwykły, porządny człowiek - mówił Okił Khamidow.
Poza Marcinem Hycnarem, w serialu pojawi się między innymi Krzysztof Dracz, Danuta Stenka i Sławomir Orzechowski. Prawa do serialu zostały zakupione przez Polot Media. Zdjęcia realizowane były w Warszawie.
„Sługa Narodu” będzie dostępny najpierw w serwisie i aplikacji Polsat Box Go.
6. „Odwilż” – HBO – sezon 2
„Odwilż”, to serial kryminalny z główną rolą kobiecą. Scenariusz Marty Szymanek, Xawery Żuławski na krześle reżyserskim i Katarzyna Wajda w roli głównej, to udane trio, które sprawiło, że „Odwilż” stała się jednym z najlepszych polskich seriali 2022.
W „Odwilży” nie chodzi jedynie o to „kto zabił?”. Sporo miejsca poświęcono na pokazanie złożonych problemów psychologicznych komisarz Katarzyny Zawiei i ludzi w jej otoczeniu. Pojawia się wątek żałoby, samotności, poczucia wyobcowania. Ciekawie pokazany jest także Szczecin, który stanowi tło omawianych wydarzeń.
W listopadzie zeszłego roku, w Szczecinie, rozpoczęły się zdjęcia do drugiego sezonu serialu. Produkcja opowiadać będzie o dalszych losach trzydziestokilkuletniej policjantki, Katarzyny Zawiei.
W drugim sezonie w roli głównej ponownie wystąpi Katarzyna Wajda. Za produkcję tego sezonu odpowiadają: Bogumił Lipski – producent, Johnathan Young – executive producent HBO Max. Producentem wykonawczym jest Magnolia Films.
Dołącz do dyskusji: Polskie premiery serialowe w 2023 roku
Dla całej reszty szefowie stacji telewizyjnych przygotowali wysyp paradokumentów i pato-reality.