SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rada Mediów Narodowych dalej wybiera władze mediów publicznych

Choć sądy rejestrowe wpisały do KRS postawienie rozgłośni regionalnych Polskiego Radia w stan likwidacji, to Rada Mediów Narodowych zachęca do wysyłania kandydatur do rad nadzorczych trzech takich stacji. Z informacji Wirtualnemedia.pl wynika, że członkowie tych gremiów zostaną wyłonieni 15 lutego. 

Krzysztof Czabański, fot. AKPAKrzysztof Czabański, fot. AKPA

Członkowie RMN otrzymali informację o czwartkowym posiedzeniu. Przewodniczący Krzysztof Czabański zauważył, że upłynęły kadencje członków rad nadzorczych Polskiego Radia Pomorza i Kujaw i Radia Olsztyn. Ponadto z zasiadania w radzie nadzorczej Radia Gdańsk zrezygnował Jan Kreft. Szef RMN prosi o nadsyłanie kandydatur na te stanowiska do środy 14 lutego do godz. 14.

Ponadto Rada Mediów Narodowych ma przeanalizować dokumenty dotyczące Rady Programowej TVP. Członek RMN Marek Rutka wyjaśnia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl, że po śmierci Iwony Śledzińskiej-Katarasińskiej i objęciu przez Joanną Scheuring-Wielgus funkcji wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego, są w niej dwa wakaty.

Spółki mediów publicznych postawione w stan likwidacji

Rada Mediów Narodowych od początku nie uznaje zmian w mediach publicznych dokonywanych przez ministra Bartłomieja Sienkiewicza. Kiedy szef resortu kultury wyznaczył nowe władze, Telewizji Polskiej zdominowane przez przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości gremium wskazało na prezesa TVP Michała Adamczyka. Później RMN wskazała na członka zarządu nadawcy publicznego Tomasza Owsińskiego.

Pod koniec grudnia minister Sienkiewicz zaczął proces postawienia spółek mediów publicznych w stan likwidacji. Sądy w Warszawie nie zgodziły się na to w przypadku Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. Powodem była sprzeczność tych kroków z ustawą o radiofonii i telewizji. Trwa procedura odwoławcza, dlatego likwidatorzy tych spółek dalej nimi zarządzają i zamierzają ustępować na rzecz nominatów RMN.

Sądy rejonowe zgodziły się natomiast na wpisanie do Krajowego Rejestru Sądowego likwidacji: Radia Szczecin, Radia Rzeszów, Radia Zachód, Radia Wrocław, Radia Łódź, Polskiego Radia Białystok, Radia Kraków, Radia dla Ciebie, Radia Gdańsk, Radia Katowice, Radia Opole, Radia Koszalin, Radia PiK, Radia Olsztyn i Radia Kielce. Sąd w Świdniku odrzucił natomiast wniosek o postawieniu w stan likwidacji Radia Lublin.

Dołącz do dyskusji: Rada Mediów Narodowych dalej wybiera władze mediów publicznych

21 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Bob
DALEJ wspiera czy NADAL? Jak powinno być napisaaaaaane? Czyja raaaaaaaaaaaaaaacja?
odpowiedź
User
L
Czabanski, który działa na korzyść TV Republika i od lat pogrąża Polskie Radio. Litości. Za towarzysza Czabana setki milionów strat.
odpowiedź
User
A
Niedobrze mi się robi jak słyszę co ten dziad robi z mediami
odpowiedź