SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Publiczna rozgłośnia rezygnuje z prezenterów AI. „Los pionierów bywa trudny”

Off Radio Kraków po zaledwie tygodniu kończy eksperyment, w którym audycje prowadzili prezenterzy wygenerowani przez sztuczną inteligencję. - Ostatni tydzień był dla mnie osobiście trudny, jednak uważam, że zrobiliśmy ważną, potrzebną rzecz - komentuje Marcin Pulit, likwidator w Radiu Kraków.

Awatar AI Off Radia KrakówAwatar AI Off Radia Kraków

Marcin Pulit o zakończeniu eksperymentu z prezenterami generowanymi przez sztuczną inteligencję poinformował pracowników Radia Kraków w poniedziałek w mailu, do którego dotarła dziennikarka technologiczna Małgorzata Fraser. Pulit przypomniał, że projekt miał trwać maksymalnie trzy miesiące.

- Potrwa znacznie krócej. Złożyło się na to wiele powodów. Po pierwsze - już pierwszym tygodniu osiągnęliśmy ważny cel radiowego eksperymentu - wywołaliśmy dyskusję na temat szans i zagrożeń, jakie niesie ze sobą rozwój sztucznej inteligencji. Mamy już tak wiele obserwacji, opinii, wniosków, że kontynuacja projektu jest bezcelowa - stwierdził.

CZYTAJ TEŻ: Rekordy Off Radia Kraków z AI. Członkini KRRiT chce specjalnego zakazu

Na antenie Off Radio Kraków, kanału tematycznego Radia Kraków, audycje prowadzone wyłącznie przez prezenterów AI pojawiły się w miniony wtorek. Był wśród nich wywiad z nieżyjącą noblistką Wisławą Szymborską. 

Były współpracownik stacji Mateusz Demski poinformował w mediach społecznościowych, że tuż przed wprowadzeniem prezenterów AI rozgłośnia pożegnał się z kilkunastoma osobami. To doprowadziło do szeregu krytycznych komentarzy wobec rozgłośni i jej szefostwa, a także nowych władz mediów publicznych w ogóle.

Demski dostarczył do ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego petycję z prośbą o wyjaśnienie sytuacji w rozgłośni. Podpisało ją ponad 19 tys. osób. O polityce rozgłośni poinformowano też Radę Etyki Mediów i Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. Jej przewodniczący Maciej Świrski zamieścił nawet nagranie z konferencji na Cyprze, w którym oskarżył likwidatora Radia Kraków o kłamstwa. Według niego twierdził, że eksperyment z AI wynika z braku środków abonamentowych. KRRiT przekazuje je wszystkim spółkom mediów publicznych dopiero od października. Radio Kraków wciąż nie otrzymało 7,5 mln zł z transz za poprzednie miesiące.

Szef Radia Kraków: kontynuacja projektu z AI bezcelowa

Likwidator w Radiu Kraków w poniedziałkowym mailu zwrócił uwagę na mnóstwo krytycznych komentarzy o eksperymencie z AI. - Jesteśmy pionierami, a los pionierów bywa trudny. Są krytykowani, wyśmiewani. Z takimi reakcjami przyszło nam się zmierzyć w ostatnich dniach - przyznał.

CZYTAJ TEŻ: Kontrowersje wokół AI w radiu publicznym. Ekspertka: Czy chcemy konsumować takie treści?

- Nasz przypadek z pewnością będzie przedmiotem analiz socjologów, medioznawców. Pokazuje on, co się dzieje, gdy fakty są mniej ważne od emocji i fałszywych informacji trafiających w przekonania odbiorców - podkreślił.

Marcin Pullit zaznaczył, że pojawiły się nie tylko hejterskie komentarze. - Byli tacy, którzy dostrzegli istotę problemu - co Al nam daje, co zabiera. Dyskusja, którą wywołaliśmy, będzie powracać, chociażby podczas prac nad ustawą, regulującą wykorzystanie sztucznej inteligencji w codziennym życiu - stwierdził.

W komunikacie na portalu internetowym rozgłośni Marcin Pulit przyznał, że „skala zainteresowania projektem w niszowym, internetowo-cyfrowym programie poza główną anteną rozgłośni regionalnej, zaskoczyła nas”. - Pokazała, jak wiele obszarów jest nieuregulowanych - ochrona wizerunku, identyfikacja treści tworzonych przy wsparciu AI, prawa autorskie. Zaskoczył nas także poziom emocji, jaki towarzyszył temu eksperymentowi, przypisywanie nam nieistniejących intencji i działań, ostre sądy formułowane na podstawie fałszywych doniesień - wyliczył.

- Od początku dbaliśmy o transparentność, czytelne oznaczanie treści generowanych przy użyciu narzędzi sztucznej inteligencji i wyraźnie komunikowaliśmy, że nie zamierzamy zastępować ludzi maszyną, a mimo tego doświadczyliśmy, jak działają mechanizmy postprawdy, jak fakty tracą na znaczeniu w zestawieniu z opowieścią, przemawiającą do emocji odbiorców i ich osobistych przekonań. Dla nas, ludzi radia, i całego środowiska dziennikarskiego w Polsce powinna to być ważna lekcja - wyliczył.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Zwrócił uwagę, że projekt OFF Radia Kraków jest przedmiotem badań profesora Stanisława Jędrzejewskiego z Akademii Leona Koźmińskiego oraz grupy naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Off Radio Kraków tworzone przez studentów

Pulit poinformował, że od poniedziałku Off Radio Kraków wraca do swojej odsłony sprzed eksperymentu ze sztuczną inteligencją. - Równocześnie trwają prace nad nową formułą OFF RK - programu dla młodszych odbiorców, tworzonego przez studentów (mamy już grupę zainteresowanych osób). - zapowiedział.

- Dziękuję Wam za zaangażowanie i wsparcie. Ostatni tydzień był dla mnie osobiście trudny, jednak uważam, że zrobiliśmy ważną, potrzebną rzecz - dodał likwidator w Radiu Kraków.

Dołącz do dyskusji: Publiczna rozgłośnia rezygnuje z prezenterów AI. „Los pionierów bywa trudny”

25 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Paradoks
Zamiast AI będą teraz słabi studenci, czyli z deszczu pod rynnę.
odpowiedź
User
nawet pionierami
nawet pionierami nie byli.
Radio Piekary było pierwsze i też wytrzymało dłużej od nich
odpowiedź
User
Naczelny
Studenci z kartami mikrofonowymi
odpowiedź