Zmiana rządu z rekordową oglądalnością na YouTubie
W poniedziałek po godzinie 10:00 posiedzenie Sejmu na YouTube ogląda na żywo ponad 200 tysięcy widzów, liczba ta cały czas rośnie. Exposé wygłasza premier Mateusz Morawiecki.
Po wyborach 15 października w tzw. pierwszym kroku konstytucyjnym misję formowania rządu otrzymał obecny premier Mateusz Morawiecki. W poniedziałek 11 grudnia od godziny 10:15 polityk PiS wygłasza swoje exposé w Sejmie.
Jednak wedle sejmowej arytmetyki PiS nie ma wystarczającej liczby posłów do większości parlamentarnej. Zatem niemal na pewno rząd powstanie w tzw. kroku drugim. Na jego czele stanie lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk.
Po głosowaniu nad wotum zaufania dla rządu Mateusza Morawieckiego ma zostać zarządzona półtoragodzinna przerwa, podczas której będzie czas na zgłaszanie kandydatur na Prezesa Rady Ministrów tzw. w drugim konstytucyjnym kroku. Kandydata na premiera może zgłosić grupa co najmniej 46 posłów.
Po przerwie i zgłoszeniu kandydatów posłowie przejdą do wyboru premiera w tzw. drugim kroku konstytucyjnym. O godz. 16.30 odbędzie się debata, a o godz. 20 - głosowanie nad wyborem premiera. Sejm wybiera Prezesa Rady Ministrów oraz proponowanych przez niego członków Rady Ministrów bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.
Sejm z rekordem na YouTube
Historyczne posiedzenie Sejmu, w trakcie którego po raz pierwszy po roku 1989 rząd zostanie wyłoniony w drugim kroku konstytucyjnym, na YoTube ogląda ponad 200 tysięcy widzów. Oglądalność podczas wystąpienia Morawieckiego przez wiele minut utrzymywała się na pułapie ok. 230-20 tys. widzów.
Liczba oglądających transmisję na żywo na kanale #Sejm #SejmRP @KancelariaSejmu na YouTube (minuta po minucie). I po expose. #koniecpis pic.twitter.com/Q2SFnDL1lH
— Marcin Szczupak (@marcinszczupak) December 11, 2023
To jeden z najlepszych wyników polskich kanałów youtube’owych. Sejm przebił influenca Buddę, którego transmisję na początku br., podczas której losował auto BMW M3CS, w szczytowym momencie śledziło 229 tys. użytkowników.
Nowy rekord ustanowił na początku października Sylwester Wardęga, zaraz po ujawnieniu seks afery z udziałem czołowych influencerów. Jedną z transmisji na jego kanale Wataha oglądało równocześnie nawet 246 tys. internautów.
Obrady Sejmu transmitują także stacje telewizyjne. Co ciekawe, transmisję organizuje także warszawskie kino Kinoteka. To inicjatywa Michała Marszała, twórcy sukcesu Tygodnika „Nie” w social mediach.
Obrady Sejmu rekordową oglądalność na YouTubie notują od pierwszego posiedzenia nowej kadencji. Transmisję na żywo na oficjalnym kanale izby niższej parlamentu regularnie ogląda nawet kilkadziesiąt tys. internautów.
Kanał Sejmu na YouTube ma 454 tysięcy obserwujących.
Dołącz do dyskusji: Zmiana rządu z rekordową oglądalnością na YouTubie