Magdalena Ogórek krytykuje telewizję, w której pracowała: ma wyznawców, to działa jak sekta
Publicystka TVP Info Magdalena Ogórek kolejny raz skrytykowała telewizję TVN, z którą współpracowała dekadę temu. Tym razem za reportaż zarzucający Janowi Pawłowi II zaniechania wobec księży pedofilów. Po tym materiale TVN jest prawie codziennie atakowany w „Wiadomościach”.
W czwartkowym wydaniu „W tyle wizji” Magdalena Ogórek dziwiła się, że w TVN24 postanowiono wyemitować reportaż Marcina Gutowskiego „Franciszkańska 3” opisujący, że Karol Wojtyła jako metropolita krakowski nie reagował odpowiednio na sygnały o przestępstwach seksualnych trzech księży.
- Zastanawiam się, co komu na umysł padło. To chyba tylko i wyłącznie w TVN-ie w jakichś wysokich dyspozyturach decyzyjnych - żeby zaatakować taką świętość jak papież Polak - stwierdziła. - Nie wiesz, czy może to nie była taka próba sił, czy już przez 20 lat zmiękczyliśmy umysły tych naszych wyznawców - bo TVN ma wyznawców, bo to działa jak sekta - że może spróbujemy teraz, czy się da już świętość zaatakować? - spytała współprowadzącego Marcina Wolskiego.
Ten ocenił, że próby należy przeprowadzać ostrożnie, a reportaż o Janie Pawle II porównał do zrzucenia bomby przez Rosjan na amerykański okręt. - To był atak głupi, frontalny, bezczelny. Popełnili wszystkie możliwe błędy - podkreślił.
- Oni robili próby. Najpierw atakowali Dziwisza, potem były takie „spróbujemy z Sapiehą” - zauważyła Ogórek.
#WTyleWizji |💬red.@ogorekmagda: Zastanawiam się co komu na umysł padło - w jakiś wysokich dyspozyturach decyzyjnych #TVN - żeby zaatakować taką świętość, jak papież Polak. Może to była próba sił, czy już na tyle zmiękczyli umysły swoich wyznawców, że może spróbują?#wieszwięcej pic.twitter.com/nXqG5u1kgc
— TOP TVP INFO (@TOPTVPINFO) March 16, 2023
Prowadzący zwrócili też uwagę, że po emisji reportażu „Franciszkańska 3” nie zmalało zaufanie Polaków do Jana Pawła II, za to zwiększyła się przewaga sondażowa PiS nad PO. - I biedny TVN musiał dzisiaj w głównym wydaniu „Faktów” podać sondaż Kantaru, z którego wyniknęło, że 3 proc. tąpnęło Platformie, która tak się szczyciła, że 1 pkt im wzrosło - stwierdziła Ogórek.
#WTyleWizji |💬red. @ogorekmagda: Widać, że to kolejne pokolenie AK walczy z kolejnym pokoleniem SB, a czasem nawet z tym pierwszym - jeżeli dowiadujemy się z konferencji, że ks. #Blachnicki został otruty, a pani Lange (Gontarczyk) dostała 2 mln zł z warszawskiego ratusza. pic.twitter.com/9Tpsw358VY
— TOP TVP INFO (@TOPTVPINFO) March 16, 2023
Od emisji „Franciszkańskiej 3” 6 marca w prawie każdym głównym wydaniu „Wiadomości” krytykowano TVN w związku z tym materiałem. Podkreślano, że jest on oparty na dokumentach SB i insynuacjach, a założyciele TVN Mariusz Walter i Jan Wejchert byli współpracownikami komunistycznych służb.
Relacjonowano, że poważne zastrzeżenia wobec reportażu przedstawili historycy i publicyści, a Jana Pawła II w obronę wzięli politycy Zjednoczonej Prawicy. Dostało się także wypowiadającemu się w materiale Tomaszowi Terlikowskiemu oraz reporterowi „Faktów” Pawłowi Płusce (przypomniano, jak wiele lat temu poza anteną parodiował sposób mówienia Jana Pawła II).
#Wiadomości | Pytanie, ile wart jest taki świadek, ile warte są też zwykłe plotki i insynuacje, jak Tomasza Terlikowskiego, które miały uzasadnić oskarżenia kardynała Adama Sapiehy o molestowanie.
— WiadomościTVP (@WiadomosciTVP) March 11, 2023
[2/2] pic.twitter.com/RPQV1e1FBj
„Wiadomości” wytykały też „Faktom” przemilczanie informacji dotyczących innych spraw. W zeszły czwartek, gdy Sąd Okręgowy w Gdańsku skazał Stefana Wilmonta na dożywocie za zabójstwo Pawła Adamowicza, w programie TVP zwrócono uwagę, że pół godziny wcześniej w „Faktach” nie podano, że sędzia w uzasadnieniu wyroku zaprzeczyła, jakoby była to sprawa polityczna.
Magdalena Ogórek kontra TVN
W ostatnich miesiącach Magdalena Ogórek kilka razy krytykowała TVN. Na początku stycznia we „W tyle wizji” zasugerowała, że nadawca powinien ujawnić umowę z Discovery dotyczącą przejęcia firmy. - Umowa na stół z Discovery, cała umowa zakupu. Podlegacie pod KRRiT, proszę ujawnijcie całą tę umowę. Te wcześniejsze także - wyliczyła. Sęk w tym, że umowę z Discovery zawierał nie TVN, tylko jego ówczesny amerykański właściciel - Scripps Networks Interactive.
Publicystka zarzuciła też TVN24, że za rządów PO-PSL nie ujawniał handlowania nielegalnie importowanym paliwem, co powodowało wielomiliardowe ubytki w VAT i akcyzie. - I ja mam pytanie dzisiaj do tej redakcji: co wy robiliście wtedy? Gdzie byłeś, TVN24, gdzie byli wszyscy ci słynie dziennikarze śledczy? I nie potrafię znaleźć odpowiedzi na te pytania - dodała.
>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu
Z drugiej strony w czerwcu br. Magdalena Ogórek w „Planie dnia” stwierdziła, że wysokie ceny paliwa chronią Polskę przed rozkupieniem go przez obcokrajowców. Takie rozumowanie wyśmiało wielu dziennikarzy, także konserwatywnych.
W lutym br. Ogórek w „Minęła 9” po krytycznej opinii posła PO o Danielu Obajtku przez kilka minut wyliczała zasługi obecnego prezesa Orlenu, a krytykowała władze firmy z okresu rządów PO-PSL. - Gdyby nie oszczędności, które od kilku lat podejmuje prezes Daniel Obajtek, dzisiaj benzynę byśmy tankowali za 8 zł, bo byłaby po 9, a rząd obniżyłby o złotówkę - stwierdziła. W swoich programach kilka razy w br. gościła Obajtka.
Przez część rządów PO-PSL Magdalena Ogórek była związana z grupą TVN - w 2014 roku współprowadziła w TVN BiS programy „Atlas świata” i „Świat” o tematyce międzynarodowej. - Bardzo cenię TVN i cieszę się, że otrzymałam taką propozycję - mówiła portalowi Wirtualnemedia.pl wiosną 2014 roku. Pożegnała się z nadawcą nagle w styczniu 2015 roku, wystartowała wtedy z poparciem SLD w wyborach na prezydenta Polski.
Magdalena Ogórek w TVP Info i Polskim Radiu od ponad 6 lat
Z mediami publicznymi Magdalena Ogórek współpracuje od jesieni 2016 roku – w TVP Info jest w gronie gospodarzy „W tyle wizji”, „W tyle wizji ekstra” i „O co chodzi”, a od maja ub.r. prowadzi swój przedpołudniowy cykl „Plan dnia”.
Ma też audycje w kilku rozgłośniach Polskiego Radia. W styczniu br., w związku z nowym projektem, zrezygnowała z dalszego prowadzenia wywiadów w paśmie „W samo południe” w Jedynce. Równocześnie na antenie Polskiego Radia Koszalin zadebiutowała jej wspólna addycja z Marcinem Wolskim.
Pod koniec grudnia OKO.Press i FrontStory.pl ujawniły, że założona przez Magdalenę Ogórek fundacja buduje na Dolnym Śląsku muzeum, poświęcone utraconym dziełom sztuki. Otrzymała na to dotację od Fundacji Lotos (obecnie należącej do grupy Orlen), dziennikarzom nie udało się ustalić, ile wyniosła fundacja i kiedy została przekazana.
Według danych Nielsen Audience Measurement w ub.r. TVP Info miało 5,14 proc. udziału w rynku oglądalności, wobec 3,97 proc. rok wcześniej.
Dołącz do dyskusji: Magdalena Ogórek krytykuje telewizję, w której pracowała: ma wyznawców, to działa jak sekta