SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Mniej stacji DAB+ w Warszawie

Łódzkie Radio Parada opuściło multipleks eksperymentalny DABCAST w Warszawie, nadawany przez firmę BCAST, związaną z Cyfrowym Polsatem. Tym samym w stolicy Polski dzięki trzem MUX-om DAB+ możliwy jest odbiór 26 stacji. 

Dołącz do dyskusji: Mniej stacji DAB+ w Warszawie

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
To ja nikt inny
Podejrzewam, że dotarło do nich, że wtopili w to kupę kasy, a ludzie nie chcą tego słuchać i dlatego ustawowo próbują nam to wtryniać.

Pod koniec 2024 r. radio publiczne w Szwajcarii wyłączy UKF, komercyjne stacje zaczną wyłączać nadajnik od 1. stycznia 2025 r. do końca 2026 r. W niemieckim kraju związkowym Szlezwik-Holsztyn trzy stacje komercyjne i ogólnoniemieckie radio publiczne wyłączą nadajniki UKF w 2025 r. Regionalne radio publiczne uruchomi dalsze nadajniki DAB+ i zmniejszy moc nadajników UKF. W 2026 i 2027 r. stacja młodzieżowa zniknie z UKF-u. Migracja będzie trwała do 2031 r.
odpowiedź
User
Moje imię/nick
Fakt jest taki, że miejsce na paśmie UKF (88-108MHz) powoli zaczyna się wyczerpywać, z kolei DAB+ wymaga dużych inwestycji, a w zamian daje niewiele.

Na UKF-ie odbierasz 10 - 15 stacji w przyzwoitej jakości. Spojrzymy na kraje, które wyczerpały zasoby w paśmie VHF III. Holandia: 48 programów ogólnokrajowych, 11 - 16 regionalnych i w niektórych lokalizacjach dodatkowo lokalne stacje. Wychodzi na 60 - 80 stacji. Nie wiem, dlaczego w Polsce nie udało się to zrobić.
Odpowiedź jest prosta: bo nie ma na to chętnych. Najwięksi gracze na tynku radiowym (RMF i ZET) nie chcą w to inwestować, przyszłość DAB+ jest niepewna. Tym bardziej, że dobrej jakości sygnał FM nie jest gorszy od DAB+ . Technologii DAB+ mocno depcze po piętach radio internetowe, które oferuje możliwość słuchania całego świata (po warunkiem, że mamy internet). Być może standard nadawania DAB+ prędzej się zestarzeje niż zostanie wdrożony. A nadawcy komercyjni muszą roztropnie inwestować każdą złotówkę, żeby nie wylądować na dnie (to nie Polskie Radio, które jest jamochłonem finansowym i nawet, gdy przyniesie straty, to podatnik dołoży).
odpowiedź
User
Moje imię/nick
Masz rację, przyszłość to radio internetowe. To dobra przestrzeń dla początkujących radiowców. Jest całkiem sporo internetowych stacji, które nie mają pieniędzy, żeby zaistnieć na falach radiowych, ale za to grają ciekawą i rzadko spotykaną muzykę.
Pytanie po co zakładasz stację internetową? Dla zabawy, czy dla biznesu. Niemieckie Radio Schlagerparadies wystartowało jako radio internetowe w 2005 r. W 2007 r. otrzymali koncesje na całe Niemcy i rozpoczęli nadawanie w sieciach kablowych. Od 2014 r. nadają w DAB+ na skalę całego kraju. Ballermann Radio uruchomiono w sieci w 2005 r., w tym roku ruszyli w DAB+ w całych Niemczech.
To już pytanie do tych, co zakładają radia internetowe. Uważam, że większości przypadków jest to konglomerat wielu różnych przyczyn, tu wymienię choćby 3 z nich:
1. brak konieczności posiadania koncesji, a co za tym idzie przechodzenia przez te wszystkie żmudne i upiornie kosztowne procedury biurokratyczne.
2 Radio internetowe uwalnia od konieczności respektowania wszystkich punktów różnych ustaw medialnych (jak chociażby to, że 33% muzyki musi być polskiej. Jak łatwo policzyć, co trzecia piosenka musi być po polsku.
3. Względnie niskie koszty nadawania, choć to oczywiście zależy jaki format ma mieć to radio: muzyczny, muzyczno-publicystyczny itd. Jeśli tylko muzyka, to wystarczy serwer, jakiś laptop, streamer internetowy itd. No i oczywiście dobrze zawczasu dogadać się z ZAIKS.

Znane są przypadki, kiedy radiostacje najpierw zaczynają swój żywot w radia internetowe, a z czasem dostają koncesję i wychodzą w eter (Radio Wnet). Choć też znane są przypadki, kiedy stacje początkowo zaczynały swój byt jako radia pirackie, a teraz są nadawcami koncesjonowanymi (Radio Caroline, Radio Veronica, NRJ, itp)
odpowiedź