Jesienią i na przełomie roku Canal+ planuje sporo oczekiwanych przez widzów serialowych nowości i kontynuacji popularnych polskich seriali. Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl pierwszą jesienną premierą będzie czwarty sezon „The Office PL”.
Jesień w Canal+ zacznie się od premiery czwartego sezonu „The Office PL”. Podczas naszej rozmowy ze scenarzystą serialu, Jakubem Rużyłłą, twórca mówił: - Mam poczucie, że trzeci sezon był bardzo smutny i emocjonalny, więc możliwe, że ten sezon będzie trochę bardziej komediowy, żeby zagrać na trochę innej nucie, bo nie da się cały czas utrzymać takiego samego poziomu zaangażowania emocjonalnego.
Naszą recenzję trzeciego sezonu „The Office PL” znajdziecie tutaj.
„Edukacja XD” z premierą na przełomie roku
Na przełomie roku obejrzymy „Edukację XD”. Zdjęcia do serialu właśnie się skończyły. Na Malcolma i Stomila czekają kolejni towarzysze odklejonych przygód – nowi pracodawcy, pruszkowscy dilerzy czy specjalistki medycyny naturalnej – którzy udowodnią, że nie tylko za granicą na każdym kroku czają się... wariaci. Czyli ludzie z pasją - do absolutnie najbardziej pokręconego wszystkiego - czytamy w opisie Canal+.
Dlaczego Malcolm panicznie boi się wyjść z domu? W jaki sposób Stomil został ulubieńcem pań z dziekanatu? Co znajduje się na tajemniczym piętrze w Pałacu Kultury i Nauki? I czy główni bohaterowie zrobią interes życia? „Edukacja XD” to szalony portret tutejszych rekinów biznesu, osiedlowych cwaniaków, typowych przedstawicieli tzw. klasy średniej, a także dzika przejażdżka przez czekającą na głównych bohaterów wyższą szkołę życia.
- Ze swojej strony pragnę poczynić jedną deklarację - będzie jeszcze grubiej niż w sezonie pierwszym mówi Malcolm XD, scenarzysta, producent kreatywny i autor książki.
W tym sezonie do Tomasza Włosoka i Michała Balickiego dołączają m.in. Jan Frycz („Ślepnąc od świateł”), Sebastian Stankiewicz („Furioza”), Wojciech Mecwaldowski („Klangor”), Paweł Wilczak („Pan T.”) i Beata Kawka („Inni ludzie”).
Następnie swoją premierę będą miały długo wyczekiwane „Czarne stokrotki”, „Klangor 2” oraz „Minuta ciszy 2”.
O czym opowiadają „Czarne stokrotki”?
Lena (Karolina Kominek), ekscentryczna geolożka, po nagłym powrocie do pełnego ech przeszłości Wałbrzycha, musi zmierzyć się z największym strachem, jakiego może doświadczyć rodzic. Jej nastoletnia córka, z którą od lat nie mogła utrzymywać kontaktu, znika wraz z grupą dzieci z przedszkola, którymi się opiekowała. Trop prowadzi do podziemnego świata opuszczonych tuneli i przeszłości miasta, sięgającej II wojny światowej. Razem z policjantem Rafałem (Dawid Ogrodnik), swoim przyjacielem z dzieciństwa, Lena odkrywa mrożące krew w żyłach powiązanie zniknięcia dzieci z działalnością lokalnej filantropki (Edyta Olszówka). Tajemnicze wizje głównej bohaterki mogą okazać się kluczem do rozwiązania sprawy – czytamy w opisie Canal+.
Obsada i twórcy
Serial wyróżnia także gwiazdorska obsada, w produkcji wystąpili m.in. Dawid Ogrodnik, Karolina Kominek, Tomasz Schuchardt, Edyta Olszówka, Olaf Lubaszenko, Piotr Żurawski, Robert Gonera, Paulina Gałązka oraz Alicja Wieniawa-Narkiewicz.
Za reżyserię serialu odpowiada Mariusz Palej („Detektyw Bruno”, „Czarny młyn”). Autorkami koncepcji są Agnieszka Szpila (nominowana do nagrody Nike za powieść „Heksy”) i Dominika Prejdova. Autorami scenariusza są Katarzyna Tybinka („Wataha”), Agnieszka Szpila, Dominika Prejdova oraz Marcin Ciastoń („Hiacynt”). Kierownikiem literackim projektu jest Michał Oleszczyk („Wszystkie nasze strachy”). Autorem zdjęć jest Wojciech Węgrzyn („Detektyw Bruno”, „Proceder”).
„Klangor” wraca z drugim sezonem
Za drugi sezon „Klangoru” ponownie odpowiada duet: scenarzysta Kacper Wysocki i reżyser Łukasz Kośmicki. Serial to 8-odcinkowy thriller kryminalny.
W drugim sezonie postaci kobiece będą pierwszoplanowymi. W rolach głównych zobaczymy nominowaną do Orłów Małgorzatę Gorol oraz znaną z pierwszego sezonu Magdalenę Czerwińską.
- Zdecydowaliśmy się kontynuować ten format jako antologię – opowieść o rodzinie Wejmanów jest zamknięta, ale poruszone układy, nierozwiązane sprawy i bohaterowie, których częściowo już poznaliśmy, mają nową, elektryzującą historię do opowiedzenia. Oprócz zagadki kryminalnej każdy sezon podejmuje zarówno aktualne, jak i ponadczasowe, uniwersalne tematy – na przykład w pierwszym sezonie poruszane były tematy rodziny, poświęcenia, podczas gdy w drugim sezonie zgłębimy tematy toksycznej męskości, współczesnego macierzyństwa i sprawiedliwości – mówi Beata Ryczkowska, dyrektorka produkcji oryginalnych i koprodukcji Canal+ Polska. Pierwszy sezon „Klangoru” trafił do Canal+ w 2021 roku. Główną rolę zagrał Arkadiusz Jakubik.
- Przede wszystkim będzie to historia o kobiecie. Główną bohaterką jest matka [w tej roli Małgorzata Gorol – przypis red.], która poszukuje swojej córki. Mamy też bardzo ciekawe postaci męskich bohaterów. Tworząc koncepcję serialu, uznaliśmy, że to historia o współczesnym macierzyństwie i toksycznej męskości. Drugi sezon dzieje się w tym samym uniwersum co pierwszy, pojawią się niektóre znane już postacie. Zobaczymy ten sam zakład karny, komisariat, to samo uniwersum miasteczka, dlatego też część bohaterów się powtarza. W przyszłości, o ile będziemy kontynuować ten serial, zostawimy znowu te postaci, o których mamy coś jeszcze do powiedzenia i powołamy do życia nowe – w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl mówił Kacper Wysocki, scenarzysta „Klangoru”.
Pora na „Minutę ciszy”
W połowie lipca zakończyły się zdjęcia do drugiego sezonu „Minuty ciszy”. W nowym sezonie przy udziale bohaterów znanych z pierwszej odsłony: Mietka, Jacka, Synka i Celiny rozgrywać się będzie kolejna bezwzględna partia o dominację na rynku usług pogrzebowych.
„Minuta ciszy” to pierwszy polski serial o działalności zakładów pogrzebowych. To nie jest powtórka z „Sześciu stóp pod ziemią”. Rodzimy serial nie ma nic wspólnego z amerykańską produkcją poza faktem, że w obydwu tytułach zakład pogrzebowy odgrywa ważną rolę. Na szczęście, scenariusz Jacka Lusińskiego jest zupełnie inną, autonomiczną całością. Opowiada o Mietku Zasadzie (Robert Więckiewicz), emerytowanym listonoszu, który musi pomóc w pochówku przyjaciela, samobójcy. Lokalny cmentarz zarządzany jest przez księdza, a ten odmawia pogrzebu denata, za którym nie przepadał. I tak Mietek Zasada musi osobiście przeprowadzić procedurę pogrzebową, wkraczając na teren działalności, o której nie ma bladego pojęcia.
- Z jednej strony największe tragedie, jakie można sobie wyobrazić, wymagające delikatności i psychologicznego podejścia. Z drugiej bezwzględna walka „o trupy”, w którą umoczone są szpitale, policja i księża. Biznes pogrzebowy to trudny kawałek chleba, ale nadal dla ludzi w nim pracujących, to tylko biznes.
„Minuta ciszy” to niewątpliwie projekt odważny. Projekt, który już w pierwszym sezonie sięgnął po sacrum, jakim jest śmierć. Próbował oswoić widzów z mroczną tematyką, w sferze fabularnej obudowaną intrygującymi wątkami z życia postaci. Takiego serialu wcześniej po prostu nie było. Drugi sezon to bezpośrednia kontynuacja losów postaci. Dodaliśmy nowe relacje, bohaterów, wyzwania, które postawią ich przed decyzjami wymagającymi wzniesienia się ponad własne przekonania – mówi Jacek Lusiński, reżyser i współautor scenariusza obu sezonów.
Twórcy i obsada
Za nową odsłonę „Minuty ciszy” odpowiadają twórcy pierwszego sezonu – reżyser Jacek Lusiński wraz ze współscenarzystą Szymonem Augustyniakiem, nagrodzeni Złotym Lwem na Festiwalu w Gdyni za scenariusz do filmu „Śubuk”.
W rolach głównych powrócą Robert Więckiewicz, Piotr Rogucki, Aleksandra Konieczna, Karolina Bruchnicka, Aleksandra Popławska, Adam Bobik i Grzegorz Wolf. Wśród obsady nie zabraknie również nowych twarzy. Producentami są Beata Ryczkowska i Agnieszka Ptaszyńska-Bochniak z Canal+ oraz Leszek Bodzak, Aneta Hickinbotham i Piotr Walter z Aurum Film.