Globalny fundusz inwestycyjny KKR nabył pakiet inwestycyjny medialnego giganta Axel Springer w 2019 roku, by niedługo później stać się jego największym udziałowcem. Pięć lat po tej pierwszej inwestycji rozpoczęto rozmowy o tym, by drogi obu podmiotów na dobre się rozeszły - wynika z nieoficjalnych informacji “Financial Times”.
Coraz więcej wskazuje na to, że drogi firmy Axel Springer i funduszu inwestycyjnego KKR się w niedalekiej przyszłości rozejdą. Jak informuje “Financial Times”, szef niemieckiego wydawcy Mathias Dopfner rozpoczął negocjacje dotyczące rozdzielenia medialnych aktywów Axel Springera od pozostałych nabytków grupy. Te ostatnie miałyby pozostać przy KKR.
Działający na skalę globalną fundusz KKR do końca 2023 roku dokonał ponad 730 inwestycji kapitału prywatnego o łącznej wartości 710 mld dolarów. Oprócz współwłaściciela Ringer Axel Springer Polska w swoim portfolio ma m.in. japońskie Seiyu czy nabyte w 2023 roku wydawnictwo Simon & Schuster. KKR w 2019 roku przejęło mniejszościowy pakiet w spółce Axel Springer, a zaledwie rok później stało się jej głównym udziałowcem. W wyniku nowej strategii podyktowanej przez Amerykanów firma w 2020 roku zeszła z giełdy.
Axel Springer i KKR się "rozwodzą"? Znamy szczegóły
Ten biznesowy związek wkrótce może ulec znaczącemu przeobrażeniu. Dopfnerowi i Friede Springer (wdowie po założycielu spółki) zależy bowiem na przejęciu większej kontroli nad medialnym kapitałem Axel Springera, co w rozmowie z “FT” potwierdziły cztery niezależne źródła. Na tej liście znajdują się takie portale jak Business Insider, Politico, a także takie niemieckie gazety jak “Die Welt” czy “Bild”.
W myśl tego planu KKR i Canada Pension Plan Investment Board, czyli właścicielom dwóch największych pakietów akcji Axel Springer, przypadłoby portfolio serwisów z ogłoszeniami, w tym agregator ofert pracy StepStone czy odpowiedzialne za tworzenie reklam pod branżę nieruchomości Aviv. Porozumienie w tej sprawie nie jest jednak jeszcze pewne.
Medialne imperium w zamian za lepsze zyski
Co ciekawe, według anonimowych informatorów branżowego portalu to niemedialna część biznesu należącego do firmy Axel Springer przynosi większe zyski i ma lepszą skalę wzrostu. Pozyskanie tej części portfolio na własność i rozdzielenie jej od reszty biznesów spółki miałoby z czasem pozwolić KKR na całkowite wycofanie się ze struktury właścicielskiej AS. Tymczasem Mathias Dopfner podobno chce rozwijać medialną część spółki w Stanach Zjednoczonych i marzą mu się kolejne zakupy.
Firma w 2015 roku bez powodzenia próbowała nabyć “Financial Times”, a obecnie Dopfnerowi marzy się przejęcie “The Wall Street Journal”, jeżeli News Corp. zdecyduje się na sprzedaż gazety i portalu.
Żadna ze stron nie zdecydowała się na skomentowanie plotek o “rozwodzie”. Według zakulisowych informacji Dopfner i Springer potencjalnie mogliby liczyć na dodatkową gotówkę lub mały pakiet akcji w jednym z biznesów należących do KKR, zważywszy na to, że wzięliby na siebie mniej dochodową część firmy.
Czytaj też: Główny akcjonariusz Axel Springer będzie mógł kupić telekomunikacyjnego giganta