Roman Imielski nowym szefem „Gazety Wyborczej”
Nowym pierwszym wicenaczelnym „Gazety Wyborczej” będzie Roman Imielski, zastąpi na tym stanowisku Jarosława Kurskiego.
O powołaniu Romana Imielskiego na stanwisko pierwszego zastępcy redaktora naczelnego pracownicy i subskrybenci „Gazety Wyborczej” zostali poinformowani mailowo w czwartek po południu. Imielski będzie pełnił tę funkcję od początku stycznia.
Imielski na stanowisko pierwszego zastępcy redaktora naczelnego został wybrany w środę przez radę redakcji „Gazety Wyborczej”, którą tworzą redaktor naczelny Adam Michnik, Helena Łuczywo, Piotr Stasiński i poprzedni pierwszy naczelny Jarosław Kurski.
Zastępcami redaktora naczelnego nadal będą Aleksandra Sobczak i Bartosz T. Wieliński. Razem z Romanem Imielskim będą zarządzali redakcją „Wyborczej”.
Natomiast Mikołaj Chrzan, poprzednio zastępca naczelnego „Gazety Wyborczej”, z początkiem stycznia przejdzie na stanowisko członka zarządu spółki Wyborcza, która wiosną przyszłego roku przejmie wydawanie „GW”. Zapowiedziano to w zeszłym tygodniu.
- Niezmiernie cieszę się, że w momencie tak ważnym zarówno dla rynku mediów w Polsce, jak i dla całego kraju, odpowiedzialność za codzienne kierowanie redakcją największego ogólnopolskiego dziennika opiniotwórczego przypadnie dziennikarzowi, który od wielu lat sprawuje pieczę nad działem politycznym i wiadomościami krajowymi "Wyborczej" - komentuje Bartosz Hojka, prezes Agory.
- „Wyborcza” nie jest monarchią, więc nie napiszę: „Umarł król, niech żyje król”. Ale redakcja nie jest też parlamentem, w którym każdą decyzję poprzedza się głosowaniem. Legendarni - Jerzy Giedroyc z paryskiej „Kultury” i Jan Nowak Jeziorański szef Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, choć w wielu sprawach zasadniczo się różnili, w tej jednej byli zgodni: nie da się demokratycznie zarządzać redakcją, czy to gazety, czy rozgłośni - komentuje Adam Michnik.
- Jest w tym sporo racji, śmiem jednak twierdzić, że redakcja „Wyborczej” jest jedną z najbardziej rozdyskutowanych i demokratycznych w Polsce, a jej zespół redaktorów naczelnych znakomicie się uzupełnia. Decyzje ucierają się w dyskusjach, które jednak nie mogą trwać wiecznie. Ostatecznie musi być ktoś, kto decyduje i bierze za swą decyzję odpowiedzialność - dodaje.
Imielski w „Gazecie Wyborczej” od prawie 30 lat
Roman Imielski z „Gazetą Wyborczą” jest związany od 1995 roku. Początkowo pracował w oddziale w Katowicach, a w 2001 roku przeszedł do centrali „GW” jako wiceszef działu sportowego. Potem pełnił funkcje sekretarza redakcji, szefa działu zagranicznego „Gazety Wyborczej” oraz redaktora naczelnego Wyborcza.pl.
Jako dziennikarz pisał głównie o polskiej polityce, Rosji, Ukrainie, Unii Europejskiej i relacjach transatlantyckich. Jest współautorem książki „Najważniejszy mecz Kremla” o piłkarskim mundialu w Rosji. Ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Śląskim.
Jarosław Kurski w zeszłym tygodniu zapowiedział, że z końcem grudnia odchodzi ze stanowiska pierwszego wicenaczelnego „Gazety Wyborczej” (Agora). - Wicenaczelnym byłem przez 17 lat. To wystarczająco długo, by na tym etapie zawodowej kariery powrócić do swojej pasji, czyli pisania. Z racji pewnego doświadczenia chciałbym to robić w „Wyborczej" jako senior editor. „Wyborcza" to moje życie, moje DNA - wyjaśnił.
Jarosław Kurski należał do opozycyjnego Ruchu Młodej Polski. Był członkiem redakcji „Solidarności", podziemnego pisma regionu gdańskiego, którego pierwszy numer ukazał się w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 r. Pracował dla hiszpańskiej agencji prasowej EFE i w „Tygodniku Gdańskim". Był też rzecznikiem prasowym Lecha Wałęsy.
Kurski związał się z „Gazetą Wyborczą" jako publicysta w 1991 r., a od 2006 r. jest jej wicenaczelnym. Faktycznie kieruje redakcją, chociaż formalnie redaktorem naczelnym jest cały czas Adam Michnik.
Prowadził rozmowy polityczne w Polsacie, TVP i TOK FM. Jest autorem esejów o Raymondzie Aronie „Pokój z widokiem na historię" oraz biografii „Jan Nowak-Jeziorański. Kurier wolności". Oficer Krzyża Orderu Odrodzenia Polski i Kawaler Orderu Francuskiej Legii Honorowej.
Dołącz do dyskusji: Roman Imielski nowym szefem „Gazety Wyborczej”