SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

KRRiT reaguje na AI w Off Radiu Kraków. „Kłamstwa likwidatora”

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski skomentował zamieszanie wokół prezenterów AI w Off Radiu Kraków. Sprzeciwił się sugestiom, że wdrożono sztuczną inteligencję z powodu braku środków z abonamentu RTV. – Pan Pulit (przyp. red. likwidator Radia Kraków) po prostu kłamie – stwierdził szef KRRiT. Sam Pulit zaprzecza jakoby tłumaczył projekt problemami z środkami abonamentowymi. 

Off Radio Kraków to kanał tematyczny Radia Kraków, dostępny w internecie i w DAB+. Od wtorku stacja zaczęła emitować programy z prezenterami wygenerowanymi przez AI. Przeprowadzono też wywiad z nieżyjącą już noblistką Wisławą Szymborską. Dziennikarz i krytyk filmowy Mateusz Demski, który do niedawna prowadził audycję w Off Radiu Kraków poinformował w mediach społecznościowych, że wdrożenie sztucznej inteligencji poprzedziło zwolnienie kilkunastu osób. Ponad 19 tys. osób podpisało się pod petycją z apelem o wyjaśnienie sytuacji w stacji. Trafiła do ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego. Jej adresatami byli też: Rzecznik Praw Obywatelskich, Rada Etyki Mediów i Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

Szef i likwidator Radia Kraków Marcin Pulit zaprzeczył jakoby w rozgłośni doszło do zwolnień etatowych pracowników. Przyznał jednak, że stacja rozstała się ze współpracownikami, którzy mieli na przykład jedną audycję w tygodniu. - Eksperyment jest otwarty, czyli nie stawiamy tezy, czym się zakończy. Założyliśmy sobie, że potrwa do trzech miesięcy, potem dokonamy weryfikacji. Chcemy reagować płynnie na to, jak to będzie funkcjonowało, co się sprawdzi, co się nie sprawdzi – mówił Pulit Wirtualnemedia.pl. Podstawą do rozpoczęcia eksperymentu miały być fatalne wyniki słuchalności nadawanego od 2015 roku Off Radia Kraków.

„Zmyślony pretekst braku środków z abonamentu”

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji na serwisie X (dawny Twitter) odniosła się do zamieszania. - Zmyślony pretekst braku środków z abonamentu. Likwidator Radia Kraków planuje zastąpić dziennikarzy postaciami wygenerowanymi przez AI? Prawda jest taka, że środki abonamentowe są obecnie przekazywane, a Radio Kraków Off posiada dwa źródła finansowania: przychody z opłat abonamentowych (mniej niż połowa kosztów) oraz przychody własne spółki (z obrotu prawami do audycji; z przekazów handlowych oraz z innych źródeł). Przewodniczący KRRiT o kłamstwie likwidatora Marcina Pulita – napisał regulator.

Do wpisu zamieszczono nagranie z wystąpieniem przewodniczącego Macieja Świrskiego, który przebywa na konferencji europejskich regulatorów na Cyprze. Jednym z tematów obrad ma być właśnie AI, o którym szef KRRiT w przeszłości chętnie się wypowiadał. Między innymi podczas przedstawiania sprawozdania z działalności Rady w Sejmie.

- Sztuczna inteligencja jest jak widać na czasie w Polsce. Likwidator z Krakowa uruchomił sztuczną inteligencję do zastąpienia swoich pracowników na antenie. Jakieś dwa awatary zostały uruchomione. Sztuczna inteligencja jest szansą dla polskich mediów i polskiego przemysłu. Zastanówmy się jednak w jaki sposób ten człowiek argumentuje ten swój znaczący postęp w technologii medialnej. On mówi, że zrobił to dlatego, że KRRiT i Świrski nie dostarczył pieniędzy dla zespołu, dlatego musiał sztuczną inteligencję uruchomić. Nie wiadomo do końca, my to sprawdzamy, czy zwolnił tych ludzi czy to plotka – mówił Świrski. Likwidator Radia Kraków w rozmowie z Wirtuanemedia.pl kategorycznie zaprzecza jakoby łączył eksperyment radiowy z kwestią środków abonamentowych. Nie używał argumentacji, którą zarzuca mu szef KRRiT. 

Dalej przeszedł do kwestii abonamentu RTV. – Off Radio Kraków połowę swoich przychodów według planów programowo-finansowych otrzymuje z abonamentu. Reszta to są środki własne, reklama, itp. Teraz rozgłośnie otrzymują pieniądze bezpośrednio przez sytuację powodziową. Taką decyzję podjęła KRRiT prawie miesiąc temu. Pan Pulit po prostu kłamie zasłaniając się tym, że zasmakowała mu sztuczna inteligencja. Nie dziwię się, też mi smakuje. On powinien mówić prawdę, a nie wprowadzać opinię publiczną w błąd – stwierdził szef KRRiT.

Wszystkie spółki z abonamentem RTV

Na początku roku z powodu zmian w mediach publicznych Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zamroziła wypłatę środków abonamentowych. W lutym regulator zdecydował, że będzie przekazywać pieniądze do depozytów sądowych. Wiele spółek odwołało się od tych czynności i tylko spółki, gdzie droga odwoławcza się wyczerpała, mogły ostatnio liczyć na te środki. Były to: Radio Poznań (transza w wysokości 720 tys. zł), Radio Rzeszów (643 tys. zł), Radio Łódź (641 tys.), Radio Lublin (624 tys.), Radio Katowice (739 tys. zł) i Radio Dla Ciebie (694 tys. zł).  Bez środków zostały więc m.in. Telewizja Polska i Polskie Radio i pozostałe rozgłośnie regionalne. Jedynie członek KRRiT prof. Tadeusz Kowalski postulował , aby przekazywać pieniądze wszystkim spółkom. Jego wniosek w tej sprawie na posiedzeniu KRRiT jednak przepadł.

KRRiT zmieniła politykę w połowie października. Zapadła wówczas decyzja, że pieniądze trafią do wszystkich spółek. - W obliczu katastrofalnych skutków powodzi, która dotknęła wiele polskich rodzin, a także potrzeby wsparcia mediów publicznych, które są głównym źródłem informacji, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podjęła decyzję o zmianie uchwały nr 40/2024 dotyczącej wykorzystania wpływów z opłat abonamentowych na realizację misji publicznej w 2024 roku. Rada postanowiła przyspieszyć wypłatę październikowej transzy środków z abonamentu za 2024 rok z przeznaczeniem przede wszystkim dla ośrodków regionalnych. Rada podjęła również uchwałę o przekazaniu mediom nadwyżki za 2022 rok w kwocie ponad 22 milionów złotych – poinformowała KRRiT w komunikacie.
 

Dołącz do dyskusji: KRRiT reaguje na AI w Off Radiu Kraków. „Kłamstwa likwidatora”

27 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
longplay
Tak, jakby abonament wystarczał na funkcjonowanie mediów publicznych.
Na znikomą słuchalność to i AI nie wystarczy.
odpowiedź
User
dArIa
To, że w słowie radio zawarte jest AI, nie znaczy by je stosować!
odpowiedź
User
Sarah Connor
Ostrzegałam, to nie słuchaliście. Zaczyna się.
odpowiedź