SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Aplikacje Halo tu Polsat i Polsat Box Go w naziemnej telewizji cyfrowej

Kanałom Grupy Polsat Plus towarzyszy od niedawna aplikacja HbbTV Halo tu Polsat.  Na kanale Super Polsat udostępniono z kolei aplikację Polsat Box Go. Z informacji Wirtualnemedia.pl wynika, że nadawca chce przetestować jej działanie na różnych telewizorach. Dopiero później będzie mogła zostać wdrożona na pozostałe stacje naziemnej telewizji cyfrowej. 
 

Śniadaniowy program „Halo tu Polsat” zadebiutował na antenie Telewizji Polsat pod koniec sierpnia. Od niedawna odbiorcy naziemnej telewizji cyfrowej mogą skorzystać z jego aplikacji. Konieczne jest posiadanie telewizora lub dekodera z obsługą HbbTV, który jest podłączony do internetu. Ikona aplikacji wyświetla się po uruchomieniu kanałów Polsatu w prawej części ekranu obok „Wydarzeń” i prognozy pogody. Po wyborze Halo tu Polsat odtwarzają się najciekawsze fragmenty ostatnich wydań konkurenta „Dzień dobry TVN” i „Pytanie na śniadanie”.

Polsat Box Go działa na wybranych telewizorach

Po uruchomieniu kanału Super Polsat w prawej części ekranu można wybrać ikonę Polsat Box Go. Aplikację można znaleźć przesuwając ikony „Wydarzeń”, „Halo tu Polsat” i regulaminu w dół. Do września 2021 roku odbiorcy naziemni mogli korzystać z aplikacji Polsat Go, ale po likwidacji darmowego serwisu streamingowego, nadawca nie wdrożył oficjalnie aplikacji płatnego serwisu. W ostatnim czasie testuje ją na różnych urządzeniach, dlatego nie jest udostępniana na wszystkich kanałach grupy, tylko na Super Polsat z MUX-2. 

Po wyborze aplikacji, można się zalogować w Polsat Box Go m.in. za pośrednictwem kodu QR. Gdy to już nastąpi pojawia się poprzedni interfejs platformy. Nie podzielono w nim kanałów telewizyjnych na sekcje tematyczne, jak uczyniono w przypadku aplikacji Smart TV Polsat Box Go. Nie na wszystkich telewizorach jest możliwe odtwarzanie stacji linearnych i materiałów wideo na żądanie. Na niektórych sprzętach może pojawić się komunikat „Uwaga! Twoje urządzenie nie obsługuje systemu DRM”.

Problem tkwi w implementacji systemu DRM (zarządzania prawami cyfrowymi) przez producenta danego telewizora. Nie ma tutaj znaczenia cena sprzętu. Jedne urządzenia są dobrze przygotowane na zawansowane usługi HbbTV, inne słabo lub w ogóle.  Na jednych system DRM mógł być wdrożony poprawnie, na innych nie. Jedne sprzęty mogą pozwalać na korzystanie tylko z treści VOD, na innych nie zadziałają żadne z aplikacji Polsat Box Go. Na niektórych telewizorach można rozwiązać problem wybierając pilotem dział „Konto”, a następnie „Pomoc”. Po naciśnięciu żółtego przycisku na pilocie wersja playera zmieni się z HbbTV natywny na HbbTV MSE-EME. Nie gwarantuje to jednak sukcesu. Wówczas musi nam wystarczyć aplikacja Smart TV Polsat Box Go.

Ponad 2 mln odbiorników z HbbTV w Polsce

Niedawno informowaliśmy, że Ministerstwo Cyfryzacji chce zmienić wymagania techniczne odbiorników do naziemnej telewizji cyfrowej. Jeśli to nastąpi, to dekodery, które można podłączyć do internetu, nie będą musiały obsługiwać HbbTV. Emitel i szereg izb gospodarczych przekonywały w konsultacjach, że to błąd. Na przeciwnym biegunie jest Canal+ Polska, który przez obowiązek obsługi HbbTV musiał wycofać ze sprzedaży Canal+ Box 4K z Android TV, a potem usunąć z niego tuner naziemny. Nadawcy szacują liczbę odbiorników pobierających treści HbbTV na 2 mln.

W niektórych krajach, na przykład w Niemczech, usługi HbbTV są dostępne nie tylko przez naziemną telewizję cyfrową, ale także sieci kablowe i platformy cyfrowe. Polscy odbiorcy drogą naziemną mogą korzystać z aplikacji TVP VOD, TVP Go, kanałów wirtualnych TVP ABC 2, TVP Kultura 2, TVP Historia 2, aplikacji CDA Premium, Sklep Kapitan.pl, Legia TV, EWTN GO, EmiRadio, EmiTV (program telewizyjny ze zdjęciami), promo z propozycjami programowymi Grupy Polsat Plus, reklam adresowalnych (DAI) i aplikacji reklamowych.

Ostatnio na pozycjach LCN 211-215 naziemnej telewizji cyfrowej pojawiły się kanały o ID: test211-test215. Przedstawicielka Emitela, operatora MUX-8 naziemnej telewizji cyfrowej, wyjaśniała w rozmowie z Wirtualnemedia.pl, że mają tam trafić usługi obecnych i nowych  partnerów firmy. Mogą to być aplikacje HbbTV lub nowe kanały wirtualne.

Dołącz do dyskusji: Aplikacje Halo tu Polsat i Polsat Box Go w naziemnej telewizji cyfrowej

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Cepegoł
Krzysiu Panek tym zawiaduje?
odpowiedź
User
Nickt
To jest tylko przedsionek do śmierci TV linearnej.
odpowiedź
User
Kajakowa
Krzysiu Panek tym zawiaduje?

Raczej Grzesiu J.
odpowiedź